Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pięć pytań dotyczących niszczenia satelitów na orbicie okołoziemskiej

Rosyjski satelita Cosmos 1408, który krąży wokół Ziemi, ma „rozrzucone jak puzzle”. Rosja przyznała we wtorek 16 listopada, że ​​zniszczyła go ogniem rakietowym. Ale początkowo odrzuciła oskarżenia społeczności międzynarodowej. Ten ostatni wskazał na odpowiedzialność Moskwy za pojawienie się chmury około 1500 szczątków orbitalnych, zmuszając astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do ukrywania się w obawie przed kolizją. Aby lepiej zrozumieć to wydarzenie, franceinfo powraca do pięciu pytań dotyczących obrazowania antysatelitarnego.

1Po co niszczyć ich satelity?

Zniszczenie satelity przez wystrzelenie pocisku z Ziemi to wyczyn, bo trzeba liczyć się z dużą odległością, trajektorią i prędkością celu. Dlatego wymagany jest sukces w tego typu operacji „Główne programy cywilne i wojskowe” Z „Wspaniałe zasoby finansowe”Bo to są manewry „Bardzo techniczny” I „kompleksy”, notatka do francuskiego INFO Stéphane Mazouffre, dyrektora ds. badań w CNRS, który specjalizuje się w napędach kosmicznych. Operacje te potwierdzają jego siłę na polu wojskowym i kosmicznym.

To nie jest nowa praktyka. „Programy niszczycieli satelitów są tak stare, jak same satelity”.I Podsumowanie dzienne pogłosW 2019 r. W czasie zimnej wojny Stany Zjednoczone i Rosja używały go do patrzenia na siebie i wydawania ostrzeżeń. W ten sposób Stany Zjednoczone próbowały zademonstrować swoją siłę wkrótce po wystrzeleniu w 1957 r. Sputnika 1, pierwszego sowieckiego satelity. Waszyngton zaskoczył swoją reakcją, ponieważ maszyna mogła latać nad amerykańską ziemią, „Szpiegować go, być może przewozić broń, zwłaszcza nuklearną”.I Nomirama podsumowuje. NASA narodziła się w 1958 roku, a pierwszy amerykański strzał – nieudany – wykonano w 1959 roku. Blok sowiecki wykonał z kolei jeden strzał w 1963 roku.

2Jakie kraje wdrożyły ogień antysatelitarny?

Jest to bardzo zamknięty klub, który ma tylko czterech członków: Stany Zjednoczone, Rosję, Chiny i Indie. Podczas gdy tego typu operacje zostały zawieszone od czasu amerykańskich ćwiczeń w 1985 r. pociskiem wystrzelonym z F-15, Chiny zniszczyły jednego ze swoich satelitów meteorologicznych w 2007 r., wystrzeliwując pocisk z ziemi. W następnym roku Amerykanie zestrzelili satelitę szpiegowskiego USA-193. „Podczas podróży w kosmosie z prędkością ponad 44 000 km/h”Potem Pentagon się zacieśnił.

READ  Solarny orbiter ogarnie dziś w nocy Ziemię

Z kolei w marcu 2019 r. Indiom udało się wysadzić w powietrze satelitę (indyjskiego orbitującego 300 km od Ziemi). „To dumna chwila dla Indii”I wtedy zareaguj Premier Narendra Modi pomimo międzynarodowego potępienia.

Ekspert od napędów kosmicznych Stefan Mazover zauważył, że Francja, Wielka Brytania i Japonia również są zdolne do przeprowadzania takich manewrów.

3Jak są kadrowane te ujęcia?

Kraje przyjęły różne przepisy. W szczególności muszą koordynować, aby stworzyć drogę naprzód, poprzez: „Wytyczne” Ustanowiony przez ONZ (plik PDF w języku angielskim). W praktyce koordynacja może być chwiejna. W rzeczywistości, „Wytyczne są dobrowolne i nie są prawnie wiążące na mocy prawa międzynarodowego, ale wszelkie środki podjęte w celu ich wdrożenia muszą być zgodne z obowiązującymi zasadami i standardami prawa międzynarodowego”.– Czy możemy przeczytać w dokumencie.

>> Jakie są zasady dotyczące satelitów kosmicznych i ich niszczenia?

Międzyagencyjny Komitet Koordynacyjny ds. Zanieczyszczeń Kosmicznych Napisany w swoim raporcie z marca 2020 r. (plik PDF w języku angielskim) ten który „Rozmyślne niszczenie, które generowałoby długowieczne szczątki orbitalne, nie powinno być planowane ani wykonywane”. Jeśli niszczenie będzie trwało nadal, należy to zrobić albo pociskiem trafiającym w satelitę, albo detonując zniszczony satelita obok urządzenia będącego celem. To zniszczenie, jak wskazuje przykład, musi czasami nastąpić „Wystarczająco wysoki niski” Aby skrócić żywotność powstających w ten sposób zanieczyszczeń.

4Jak wytłumaczymy ten manewr Rosji?

Moskwa najpierw oddaliła zarzuty przed przyznaniem się do odpowiedzialności. Rosyjskie MSZ potwierdziło, że ta rosyjska kula została wykonana „Niezwykle dokładny”, Gotowe „w ścisłej zgodności z prawem międzynarodowym” było Nie był skierowany przeciwko nikomu.. Bill Nelson, szef NASA, nie ma prawa, „przerażony” Dzięki tej pracy „Destabilizacja” Moskwa. „Posuwamy się naprzód i dbamy o bezpieczeństwo naszych załóg na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i realizujemy wspólne projekty”Skończyło się na tym, że we wtorek wieczorem został opanowany przez Dmitrija Rogozina, szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, po spotkaniu z szefem amerykańskiej agencji kosmicznej.

READ  Sonda Boeinga Starliner przedstawia fascynujący widok swojej misji OFT-2

Jeśli incydent wydaje się zamknięty, jedno jest pewne: Rosja po raz kolejny zademonstrowała wysoką skuteczność swojego programu rakietowego, ostrzegając na arenie międzynarodowej. „pokaz siły” Z Moskwy cięte z franceinfo Stéphane Mazouffre. dla niego, „Rosja ma mistrzostwo w kosmosie, więc z niego korzysta”. „To jest cały sens militaryzacji kosmosu: to pokaz siły, który pozwala pokazać sąsiadom, że możemy zniszczyć jednego z ich satelitów.I Wyjaśniono LCI Christophe Bonnal, badacz w CNES I przewodniczący komitetów „kosmicznych śmieci” w Międzynarodowej Akademii Astronautyki. Bo jeśli zniszczymy obcego satelitę, to jasne: to wojna”.

Według generała Jean-Marca Laurenta, dyrektora generalnego katedry obrony i przestrzeni kosmicznej w Sciences Po Bordeaux, ta wiadomość z Moskwy niekoniecznie jest wysyłana do Waszyngtonu. „Inną wielką konkurującą potęgą w kosmosie są Chiny”., informuje franceinfo. Zaznaczył jednak, że zniszczony przez Rosję we wtorek satelita krążył wokół Ziemi na wysokości 600 km, na bardzo ruchliwej niskiej orbicie, gdzie znajduje się również konstelacja Starlink, projekt amerykańskiej firmy SpaceX. „umożliwienie wszechobecności internetu na świecie i stworzenie zagrożenia dla autorytarnych reżimów”. wskazuje, że „efekt pośredni” To będzie rosyjskie strzelanie, aby skrócić żywotność tych satelitów, będą musieli więcej manewrować, a tym samym zużywać więcej paliwa niż oczekiwano, aby uniknąć kolizji.

5Czy mnożą się pożary antysatelitarne?

„W zasadzie nie, zanieczyszczanie orbit Ziemi nie leży w niczyim interesie”. [avec de nouveaux débris], co przynosi korzyści wszystkim.Według Arnauda St. Martina, socjologa i badacza z CNRS, który specjalizuje się w zagadnieniach kosmicznych. Sama Rosja używa go zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych.przypomina, przywołuje „irracjonalny proces”.

Specjaliści, z którymi rozmawiał franceinfo, są zgodni, że ogień antysatelitarny musi pozostać wyjątkowy. To ich zdaniem szczególnie niesamowity moment w tajnej kosmicznej wojnie. Dla generała Jean-Marca Laurenta to wojna „Już zacząłem” On jest „Jest prawie niezauważalny dla Terran” kiedy ona jest „rozwijać się na stałe”.

„W wojnie kosmicznej używamy broni według celu lub środków zakłócających, zakłócających, ukrywających się, zakłócających manewry z satelitami znajdującymi się poza orbitą i zagnieżdżanie satelitów”.

Jean-Marc Laurent, Katedra Obrony i Kosmosu w Sciences Po Bordeaux

do francjiinfo

„Możliwe jest również zakłócanie satelitów z Ziemi za pomocą urządzeń takich jak lasery, ale także poprzez przesyłanie satelitów, które uszkodzą układ optyczny innych satelitów, ich system nawigacji lub panele słoneczne”.Stefan Mazover kontynuuje.

READ  Badanie oceniające narażenie Francuzów na obawy związane z dodatkami do żywności

Ta wojna kosmiczna została zademonstrowana w 2018 roku, kiedy Francja potępiła rosyjską próbę szpiegostwa na jednym z jej satelitów rok wcześniej. Od tego czasu Francja objęła prowadzenie w kosmosie w 2019 roku.

Jean-Marc Laurent zwraca uwagę, że konfrontacja, która toczy się nad naszymi głowami, nie jest brutalna ani frontalna, ze strzałami czy walkami. Dla niego, podobnie jak w zimnej wojnie, jest w tym wojna „Oceniamy drugiego, prowokujemy go, zmuszamy do ciągłej czujności, męczymy go. Co Rosjanie potrafią dobrze robić”.