Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Parlament uchwalił ustawę oskarżającą go o zagrażanie wolności słowa

Protestujący we wtorek przemaszerowali w Warszawie w obronie wolności prasy.

Napisałem artykuł

Opublikowany

Aktualizacja

Czas na naukę: 1 minuta.

Polski parlament uchwalił w środę (11 sierpnia) kontrowersyjną ustawę medialną, która według partii opozycyjnych zagraża wolności prasy i może pogorszyć stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Ten krytykowany już przez Waszyngton tekst zabrania polskim mediom posiadania pozaeuropejskiego właściciela.

W szczególności ustawa może zmusić amerykańską grupę Discovery do sprzedaży większości swoich udziałów w TVN, polskiej prywatnej sieci telewizyjnej, często krytykowanej przez konserwatywny rząd. Głosowanie nad ustawą odbyło się na sesji sejmowej następnego dnia. Rozpad koalicji rządzącej.

To ważny akt prawny dla PiS i jego lidera Jarosława Kaczyaskiego, który już kontroluje telewizję publiczną TVP, która stała się rządowym medium propagandowym, oraz gazety regionalne. Koalicja rządząca kierowana przez PiS UE nadal oskarża kraj o podważanie wolności demokratycznej.

Parlament decyduje „Bezprecedensowy atak na wolność słowa i wolność mediów”Zarząd TVN powiedział w oświadczeniu w środę wieczorem. Ustawa nie została jeszcze rozpatrzona w Senacie i podpisana przez Prezydenta. We wtorek wieczorem przeciwko przemówieniu protestowały tysiące ludzi w całej Polsce.

Ze swojej strony Komisja Europejska w czwartek a „Ujemny sygnał” O wolność prasy. „MójUstawa o wolności mediów jest potrzebna w całej UE, aby chronić wolność mediów i stać na straży praworządności.”, Said Vera Jurova, wiceprezes wykonawczy Brukseli Świergot. Clement Peon, francuski minister spraw zagranicznych do spraw europejskich, również uważa W sieci społecznościowej To prawo musi być egzekwowane „Poważny atak na wolność prasy”.