Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Parlament odracza przegląd prawa aborcyjnego – Euractiv FR

Parlament odracza przegląd prawa aborcyjnego – Euractiv FR

Marszałek Sejmu podjął decyzję o przełożeniu debaty na temat legalizacji prawa do aborcji do czasu kwietniowych wyborów samorządowych. Sprawa podzieliła szeroką koalicję rządzącą premiera Donalda Tuska, w skład której wchodzą zarówno partie konserwatywne, jak i lewicowe.

Wszystkie partie koalicji są zgodne co do konieczności nowelizacji restrykcyjnego prawa aborcyjnego, które od ośmiu lat jest wciąż ograniczane przez nacjonalistyczną Partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy). Nie zgadzali się jednak co do zakresu, w jakim należy wprowadzić zmiany.

Centrowa partia Polska 2050 (Odnowa Europy) kierowana przez byłego katolickiego dziennikarza i filantropa Simona Holonię, obecnie przewodniczącego parlamentu, oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL, Europejska Partia Ludowa/EPP) chcą powrotu do kompromisu w sprawie prawa aborcyjnego. W 1993 r. zezwoliła na aborcję tylko w niektórych przypadkach (ciąża będąca następstwem gwałtu, gdy życie matki jest zagrożone lub gdy płód ma poważne wady).

Koalicja Obywatelska Donalda Tuska (KO, EPP i Europejscy Socjaliści i Demokraci) opowiada się za nieskrępowaną aborcją do dwunastego tygodnia ciąży. Najbardziej ambitne żądania mają lewica (Levica), rząd PiS chce zdekryminalizować aborcję wspomaganą.

Prawa do aborcji: gdzie jesteśmy w Europie?

Dodanie aborcji do francuskiej konstytucji jest głównym przedmiotem projektu ustawy przedstawionego rządowi w środę i wyróżniającego się w Europie, gdzie w wielu stanach prawa do aborcji są nadal ograniczane.

W rezultacie do polskiego parlamentu wpłynęły cztery odrębne projekty ustaw zmieniające przepisy dotyczące aborcji. Przed wyborami zaplanowanymi na 7 kwietnia, aby kwestia aborcji nie zdominowała kampanii wyborczej, p. Hołownia zdecydowała się odłożyć rozpatrywanie projektów ustaw do czasu po wyborach.

„Czuję się odpowiedzialny [de veiller] Niektóre ważne rzeczy nie będą miały miejsca podczas tego politycznego chaosu[préélectoral]»– zapowiedział Marszałek Sejmu. Dodał, że to nie jest odpowiedni czas na debatę w tak ważnej kwestii jak aborcja.

READ  Nowożeńcy podczas miesiąca miodowego gubi w Nicei obrączkę, a detektyw ją odnajduje i odsyła go z powrotem do Polski.

Tak naprawdę pan Hołownia obawia się, że w trakcie kampanii wyborczej bardziej prawdopodobne będzie odrzucenie w głosowaniu parlamentarnym czterech propozycji, czego jego zdaniem należy unikać. Dodał, że porządek obrad Parlamentu jest już przeciążony.

Pan. Lewica uważa, że ​​zachowanie Hołowni wynika z odmowy zajęcia się kwestią aborcji i prób maksymalnego opóźnienia debaty. Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty (nowy lewicowy; Nowa Levica) Pan. Hołownia i lider PSL Władysław Kosiniak oskarżyli Kamysza o utrudnianie prac nad ustawami aborcyjnymi.

W 2020 roku rząd PiS jeszcze bardziej zaostrzył prawo dotyczące aborcji decyzją Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja nie jest powodem do zaprzestania aborcji, która była wówczas kontrolowana przez rząd. Orzeczenie wywołało w kraju falę protestów przeciwko partii rządzącej, która jest zdecydowanie przeciwna aborcji, i Kościołowi katolickiemu.

Strajk planowany jest na weekend w ramach Dnia Praw Kobiet – ruchu wspieranego przez część koalicji rządzącej – niektórzy twierdzą, że Mr. Tusk wzywa rząd do ustosunkowania się do tych żądań. „Legalna aborcja, edukacja seksualna i antykoncepcja”.

W Polsce aborcja jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii politycznych nie tylko wśród polityków, ale także wśród społeczeństwa. Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Polskie Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że ​​63% Polaków sprzeciwia się bezpłatnej aborcji (CBOS) opublikowany w zeszłym tygodniu.

[Édité par Anne-Sophie Gayet]