Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Parlament Europejski „bardzo zaniepokojony” zielonym światłem dla planu naprawy Polski – 06.09.2022 godz. 12:54

Parlament Europejski „bardzo zaniepokojony” zielonym światłem dla planu naprawy Polski – 06.09.2022 godz. 12:54

W czwartek eurodeputowani wyrazili „głębokie zaniepokojenie” zielonym światłem Komisji Europejskiej dla polskiego planu naprawy, wzywając państwa członkowskie, aby nie wyrażały na niego zgody, dopóki nie zostaną spełnione warunki praworządności.

Na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu posłowie nie posunęli się tak daleko, by wspólnie zagrozić zespołowi Ursuli von der Leyen ruchem wotum nieufności.

Trzech liberalnych posłów wymachiwało w poniedziałek tą czerwoną szmatką, ale nie udało im się sprowokować prawdziwego buntu przeciwko Europejskiej Egzekutywie w czasach wojny na Ukrainie.

W tekście, który został w dużej mierze przyjęty 411 głosami (129 przeciw, 31 wstrzymujących się) i poprowadzony przez wszystkie proeuropejskie ugrupowania z prawej i lewej strony, Parlament Europejski wezwał „Radę, by nie zatwierdzała narodowego planu Polski (…) tylko wtedy, gdy jest w pełni spełnił wymagane wymagania.

Posłowie podkreślają, że „współpraca oparta na wzajemnym uznawaniu i wzajemnym zaufaniu między państwami członkowskimi a UE i ich władzami nie może się powieść, jeśli zawiedzie praworządność”.

1 czerwca komisja dała zielone światło dla polskiego planu naprawczego o wartości 35,4 mld euro, który został zamrożony na ponad rok z powodu rzekomych niedociągnięć w Warszawie w zakresie niezależności wymiaru sprawiedliwości. Decyzja należy teraz do rady, która reprezentuje państwa członkowskie.

We wtorek w Strasburgu Ursula von der Leyen uzasadniła poparcie Komisji dla „jasnych zobowiązań Polski dotyczących niezależności sądownictwa”.

Po raz kolejny podkreśliła, że ​​„nie będą dokonywane żadne płatności, dopóki te reformy (które są wymagane w Warszawie) nie zostaną wdrożone”.

Trzy warunki postawione przez szefa Komisji to: rozwiązanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – o zawieszenie którego zawieszenia domaga się europejski wymiar sprawiedliwości – reforma systemu dyscyplinarnego dla sędziów oraz możliwość sędziowania. Uzgodniono, że ich sprawa zostanie ponownie rozpatrzona.

Bruksela znalazła się pod presją, by zgodzić się na plan, biorąc pod uwagę potrzeby Polski, która gości najwięcej ukraińskich uchodźców w Unii Europejskiej (około 3,5 mln).

READ  Wizyta w Sunreef Yachts z CCIFP

Jednak to zielone światło wzbudziło kontrowersje w samej Komisji, ponieważ zostało zakwestionowane przez dwóch czołowych europejskich dyrektorów, Dane Margrethe Vestager (Renew Europe, centrum) i Holendra Fransa Timmermansa (S&D, socjaldemokraci), którzy są wicedyrektorami wykonawczymi. prezydenci.