Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Parada pro- i antyrządowa w Chartumie

Ten czwartek był niecierpliwie oczekiwany w Sudanie. Kluczowy dzień dla przemian politycznych Sudanu, który rozpoczął się dwa lata temu od mobilizacji poparcia i sprzeciwu wobec rządu. Protesty mają miejsce na tle niestabilności politycznej i gospodarczej, która nasiliła się w ostatnich tygodniach z powodu oblężenia miasta Port Sudan przez protestujących antyrządowych.

Niektórzy domagają się obalenia premiera Hamdoka i przekazania władzy wojsku. Zwolennicy rządu wezwali do zorganizowania dużego wiecu, aby pokazać wojsku, że ludzie nadal stoją za cywilnym premierem. Bastien Renuel, specjalny wysłannik France 24 w Sudanie, donosi.

Etiopia poinformowała, że ​​w czwartek, czwartego tygodnia, przeprowadziła nowy nalot na stolicę walczącego regionu Tigray, twierdząc, że atakuje infrastrukturę wojskową rebeliantów.

Według ekskluzywnych dokumentów uzyskanych przez naszego korespondenta, włamanie do celnego systemu komputerowego pozwoliło firmie importującej żywność zdefraudować 454 000 euro w ciągu zaledwie czterech miesięcy w 2020 roku. Z dokumentów wynika, że ​​pomimo wykrycia 12 fałszywych reklam, decyzja na korzyść firma zwracająca została podpisana przez dyrektora generalnego urzędu celnego. Śledztwo Gail Borgii.

Zgromadzenie Narodowe Beninu przegłosowało w czwartek zalegalizowanie aborcji. Do tej pory czyn ten był zabroniony, poza wyjątkowymi okolicznościami, i co roku blisko 200 kobiet umiera z powodu powikłań aborcji przeprowadzonej w niebezpiecznych warunkach. Reakcja od Cotonou do działaczki feministycznej Chanceline Mevowanou.

Czytaj więcej

READ  W Douai wkrótce powstała fabryka baterii elektrycznych