Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pakistan ogłasza nalot na Iran i zabija „terrorystów”

Pakistan ogłasza nalot na Iran i zabija „terrorystów”

W czwartek 18 stycznia Pakistan ogłosił, że przeprowadził atak „Uderzenia w kryjówki terrorystów” W Iranie dwa dni po irańskim ataku na jego terytorium, który doprowadził do śmierci dwójki dzieci. „Dziś rano Pakistan przeprowadził serię wysoce skoordynowanych i ukierunkowanych ataków na kryjówki terrorystów w prowincji Sistan i Beludżystan”. W południowo-wschodnim Iranie ogłoszono w A Zgłosiłem Pakistańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Poinformowała o tym oficjalna agencja informacyjna Irańskiej Republiki Islamskiej W kilku obszarach miasta Saravan słychać było eksplozjeWedług urzędnika z Sistanu i Beludżystanu, w pobliżu granicy z Pakistanem, gdzie irańska armia stoi w obliczu trwającego od kilkudziesięciu lat powstania.

Przeczytaj opowieść: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów A w Sistanie i Beludżystanie płoną ostatnie węgle protestu w Iranie

„Pakistan atakuje rakietami wioskę w pobliżu granicy”Według irańskiej telewizji publicznej. „Zginęły trzy kobiety i czworo dzieci, wszystkie niebędące narodowościami irańskimi”.Dodała, cytując zastępcę gubernatora prowincji Sistan i Beludżystan Ali Reza Marhamati.

Pakistan potwierdza, że ​​A „Zginęło wielu terrorystów” Wyjaśnianie, że są pochodzenia pakistańskiego. „W ciągu ostatnich kilku lat, w ramach naszych kontaktów z Iranem, Pakistan konsekwentnie wyrażał poważne obawy dotyczące bezpiecznych przystani i sanktuariów, z których korzystają terroryści pochodzenia pakistańskiego”.W swoim komunikacie prasowym wyjaśniło pakistańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Akcję podjęto dziś rano w świetle wiarygodnych informacji o zbliżających się działaniach terrorystycznych na dużą skalę”.dodaje tekst.

Pakistan odwołuje swojego ambasadora w Iranie

Według mediów pakistańskich do irańskiego ataku doszło we wtorek wieczorem w pobliżu Panjjor, na południowy zachód od prowincji Beludżystan, gdzie Pakistan i Iran dzielą 1000-kilometrową granicę. W odpowiedzi na ten atak skierowany przez Republikę Islamską na jej terytorium Pakistan – który określił atak jako… „Całkowicie nie do przyjęcia” – Odwołała swojego ambasadora w Iranie i postanowiła uniemożliwić powrót ambasadora Iranu przebywającego obecnie w jego kraju.

Minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir Abdollahian upierał się, że siły zbrojne Republiki Islamskiej obrały za cel ten obszar „Irańska grupa terrorystyczna” Jaish al-Adl („Armia Sprawiedliwości”) w Pakistanie. Organizacja ta, założona w 2012 r., przeprowadziła w ostatnich latach kilka ataków na terytorium Iranu, w tym w grudniu 2023 r. w ataku, w wyniku którego zginęło jedenastu funkcjonariuszy policji. Armia Sprawiedliwości ogłosiła w środę, że zabiła członka Grupa Rewolucyjna. Według IRNA strażnicy na południowym wschodzie.

READ  Konserwatyści wygrali po kampanii zdominowanej przez gospodarkę
Przeczytaj także | Armia amerykańska ponownie atakuje rebeliantów Houthi w Jemenie

Iran i Pakistan często oskarżają się nawzajem o pozwalanie grupom rebeliantów na działanie ze swojego terytorium w celu przeprowadzania ataków, ale oficjalne siły któregokolwiek z krajów rzadko angażują się w tę sprawę.

Waszyngton potępia irańskie ataki

We wtorek Iran przeprowadził również ataki rakietowe na miejsce, które Republika Islamska określiła jako swoją siedzibę.„Szpiedzy” I cele „Terroryści” W Syrii i autonomicznym irackim Kurdystanie. Ataki te mają miejsce w czasie, gdy Bliskim Wschodem wstrząsa wojna między palestyńskim ruchem Hamasem a Izraelem w Strefie Gazy oraz ataki rebeliantów Houthi z Jemenu, przy wsparciu Teheranu, na statki handlowe w Czerwonej Morze.

Stany Zjednoczone potępiły irańskie ataki, a rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller potępił fakt, że Teheran to zrobił „W ostatnich dniach naruszyła suwerenne granice swoich sąsiadów”..

Przeczytaj także | Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Iran bombarduje cele w irackim Kurdystanie i Syrii

Świat z Agence France-Presse