Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Owady, potencjalne zrównoważone źródło białka dla zwierząt

Owady, potencjalne zrównoważone źródło białka dla zwierząt

W Muchocinie we wschodniej Polsce jedziemy do eksperymentalnej hodowli ryb, gdzie setki jesiotrów otrzymują od larw i owadów specyficzną dietę opartą na białkach.

Rozwiązanie techniczne opracowane w ramach projektu europejskiego HiProMine To także nazwa polskiej firmy. Z jej punktu widzenia owady Jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na białko w paszach dla zwierząt.

Wymień mączkę rybną

„W przypadku mączki rybnej, która jest najczęściej używanym źródłem białka w akwakulturze, nadal trzeba łowić ryby” Zwraca uwagę Mateusz Raussky, naukowiec Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, pracujący w HiProMine.

„Aby zrobić jeden kilogram mączki rybnej, potrzebujesz czterech kilogramów ryb” Określa przed dodaniem: „Aby nie szkodzić środowisku i zasobom dzikich ryb, potrzebne są nowe źródła białka dla ryb wykorzystywanych do spożycia przez ludzi”.

Dwie godziny jazdy na wschód farma akwakultury w Koninie karmi jesiotra białkami owadów produkowanymi przez HiProMine. Pochodzą one od samych larw żywiących się odpadami organicznymi. Rośnie od dwóch do ośmiu tygodni i wymaga bardzo mało wody. Wynik innowacyjnej technologii opartej na około dwudziestu patentach.

Promuj gospodarkę o obiegu zamkniętym الاقتصاد

Całkowity budżet projektów realizowanych przez polską firmę wynosi 12,5 mln euro, z czego 68% pochodzi z dofinansowania z europejska polityka spójności. Łącząc odzyskiwanie materii organicznej z technologią, jego praca zachęca gospodarka o obiegu zamkniętym.

„Koncentrujemy się na tej potrzebie” Anna Andrzejewska, Koordynator Projektów w HiProMine mówi: „Znaleźć alternatywne źródła białka, które są przeznaczone do zrównoważonego rolnictwa, ale także zmniejszyć i przywrócić odpady”.

Obiecujące larwy w akwakulturze i rolnictwie

W tej części Polski jesiotr nie jest jedynym na diecie opartej na owadach. Odwiedzamy doświadczalną fermę drobiu uczestniczącą w badaniach nad wpływem diety białkowej larw na mięśnie i wzrost zwierząt.

Zamiast tłuszczów – olej sojowy, olej palmowy, tłuszcz drobiowy – możesz je stosować dodatkowo lub zamiast nich Larwy czarnego żołnierza latają (Hermetia ilucens), „ Wyjaśnia Bartosz Kierończyk, naukowiec Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który pracuje w HiProMine. „To gąsienica jest obecnie najczęściej produkowana na skalę przemysłową w Europie” Dodaje.

READ  SNCF jest podejrzliwa wobec Nevomo, polskiego „podwyższonego” pociągu dużych prędkości.

Ten projekt, który napędza ekonomiczną żywotność rynku owadów poprzez zrównoważoną produkcję, spełnia ekonomiczne i środowiskowe oczekiwania Europejskiego Zielonego Ładu.