Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oto 7 składników, których należy unikać podczas zakupów

Oto 7 składników, których należy unikać podczas zakupów

Przetworzona żywność zagościła na półkach supermarketów i jest regularnie spożywana przez Francuzów. Zawierają jednak wiele składników, które mają na celu poprawę smaku, wyglądu lub konserwacji i są szkodliwe dla zdrowia.

Syrop glukozowo-fruktozowy

Wśród nich znajdziemy w szczególności syrop glukozowo-fruktozowy. Składnik ten wytwarzany jest ze skrobi (kukurydzianej lub pszennej) i pochodzi z „krakingu”, metody przemysłowej stosowanej w przemyśle spożywczym, która polega na rozbijaniu surowej żywności na kilka różnych składników. Syrop glukozowo-fruktozowy jest stosowany ze względu na słodki smak i zdolność do dobrego mieszania się z innymi substancjami, a także może sprzyjać przyrostowi masy ciała i wystąpieniu cukrzycy. Występuje w wielu wysokokalorycznych produktach, takich jak słodycze, napoje bezalkoholowe, ciastka nadziewane, syropy smakowe i sosy, ale także w niektórych rodzajach jogurtów i surimi. Na liście składników może być również wymieniony jako „izoglukoza” lub „syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy (HFCS)”.

Uwodornione tłuszcze roślinne

Inne składniki, których należy unikać podczas zakupów: Uwodornione tłuszcze roślinne. Większość olejów roślinnych zawierających wielonienasycone kwasy tłuszczowe, takich jak olej rzepakowy czy sojowy, w temperaturze pokojowej ma postać płynną, co utrudnia ich stosowanie i transport. Aby uczynić go stałym, producenci wstrzykują go wodorem. Jednak podczas uwodornienia powstają tak zwane „trans” kwasy tłuszczowe. To właśnie to drugie jest niebezpieczne. Badania wykazały, że nadmierne spożycie kwasów tłuszczowych trans wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia. według’Krajowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności, Środowiska i Higieny Pracy (ANSES), zwiększają „zły” cholesterol (LDL) i obniżają „dobry” cholesterol (HDL). Można je znaleźć na przykład w ciastach, pizzy, a nawet quiche.

Azotyn

Azotyny, podobnie jak azotany, to dodatki stosowane do konserwacji mięsa i innych łatwo psujących się produktów, zapobiegające rozwojowi szkodliwych bakterii odpowiedzialnych za zatrucia pokarmowe, a nawet salmonellozę. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) azotyn jest szkodliwy dla człowieka z dwóch głównych powodów: zmniejsza zdolność czerwonych krwinek do przenoszenia tlenu w organizmie i może przyczyniać się do powstawania rakotwórczych związków chemicznych, takich jak nitrozoaminy. Oprócz pakowanych próżniowo wędlin, dodatek ten znajdziemy w daniach gotowych, w niektórych rodzajach mrożonej pizzy, ale także w przemysłowych kanapkach z wieprzowiną czy kurczakiem.

READ  Geminidy: Jak obserwować jeden z najpiękniejszych zimowych rojów meteorów

Glutaminian sodu

Glutaminian sodu (E621 lub GMS) to wzmacniacz smaku szeroko stosowany w przemyśle spożywczym. Występuje w postaci białego proszku i działa stymulująco na kubki smakowe i mózg. Często jest to przyczyną niepohamowanej chęci dokończenia paczki chipsów ziemniaczanych. Zatem substancja ta może powodować uzależnienie i sprzyjać otyłości, a także występowaniu wysokiego ciśnienia krwi. Badania wykazały również, że składnik ten może zaostrzyć niektóre poważne zaburzenia psychiczne, takie jak choroba Parkinsona i choroba Alzheimera. Znajdziemy go więc w apetycznych ciastkach, ale także w sosach, sosach, daniach gotowych i pakowanych próżniowo wędlinach. Terminy „naturalna przyprawa”, „hydrolizowane białka” lub „aromat bekonu” często kojarzą się z obecnością glutaminianu.

Intensywne słodziki

Aspartam, acesulfam K, sukraloza, sacharyna, taumatyna… Otrzymywane w drodze syntezy chemicznej lub ekstrakcji z roślin „intensywne słodziki” to dodatki stosowane w przemyśle spożywczym ze względu na ich wysoką zdolność słodzącą (100 do 600 razy większą niż cukier puder) bez spożycia kalorie. Choć mają one zmniejszać przyrost masy ciała, korzyści płynące ze stosowania tych substancji są kontrowersyjne. Według ANSES dostępne badania nie dowodzą, że spożywanie produktów zawierających intensywne substancje słodzące ma jakikolwiek wpływ na kontrolę masy ciała lub poziomu cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę lub cukrzycę typu 2. Z drugiej strony agencja podkreśla, że ​​dane epidemiologiczne nie pozwalają aby całkowicie wykluczyć pewne zagrożenia w przypadku regularnego i długotrwałego spożywania intensywnych substancji słodzących.

Sztuczne kolory

Sztuczne barwniki, takie jak tartrazyna (E102), czerwień Allura AC (E129) lub błękit brylantowy FCF (E133) są często stosowane w przemyśle spożywczym w celu uatrakcyjnienia żywności wizualnie. Jednak niektóre z tych barwników powiązano z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi. Na przykład badania wykazały związek między spożywaniem niektórych sztucznych barwników a nadpobudliwością u dzieci. Ponadto podejrzewa się, że niektóre barwniki powodują raka. Można go znaleźć w produktach takich jak słodycze, napoje bezalkoholowe, płatki zbożowe dla dzieci, a nawet niektóre kolorowe jogurty.

READ  Czwarta fala Covid-19: pierwsze ewakuacje medyczne pacjentów z Oksytanii do Hauts-de-France

Fosforan

Fosforany (E338 do E341, E343, E450 do E452) to dodatki do żywności stosowane jako środki spulchniające, stabilizatory lub emulgatory. Są powszechnie stosowane w wypiekach, napojach bezalkoholowych, produktach mlecznych i przetworach mięsnych. Chociaż fosforan jest niezbędnym minerałem dla organizmu, jego nadmierne spożycie może być szkodliwe. Badania wykazały, że wysoki poziom fosforanów w diecie może być powiązany ze złym stanem nerek i zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia. Ponadto nadmierne spożycie fosforanów może prowadzić do zaburzenia równowagi mineralnej w organizmie, w tym do zmniejszonego wchłaniania wapnia.