Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oszustwo związane z 6-cyfrowymi wiadomościami tekstowymi powraca na WhatsApp!  Strzeżcie się tego powszechnego oszustwa

Oszustwo związane z 6-cyfrowymi wiadomościami tekstowymi powraca na WhatsApp! Strzeżcie się tego powszechnego oszustwa

Z ponad 2 miliardami użytkowników na całym świecie, WhatsApp jest często celem ataków cyberprzestępców. Oszuści używają tego systemu przesyłania wiadomości do konfigurowania oszustw w celu kradzieży danych osobowych, hakowania urządzeń lub wyłudzania pieniędzy. Obecnie ponownie pojawiło się oszustwo polegające na wysyłaniu wiadomości tekstowych o sześciu cyfrach, które jest dobrze znaną techniką kradzieży konta. Ta technika jest nadal tak samo skuteczna jak zawsze.

Oszustwo WhatsApp: Uzyskaj kod weryfikacyjny

Wszystko zaczyna się od wiadomości wysłanej na WhatsApp przez jednego z Twoich kontaktów. To jest prawdziwe połączenie komunikowane przez prawdziwe konto, a nie imitacja. Nie ma powodu do podejrzeń a priori, zwłaszcza że rozmowa zaczyna się w sposób całkowicie banalny. Jednak podczas rozmowy na urządzeniu wyświetlany jest ośmiocyfrowy kod. Twój przyjaciel mówi ci, że przez pomyłkę wysłał ci kod i prosi, żebyś mu go wysłał. Nie należy tego robić, ponieważ ten kod jest w rzeczywistości numerem identyfikacyjnym, który umożliwia dostęp do twojego konta.

W rzeczywistości za każdym razem, gdy konfigurujesz WhatsApp na nowym urządzeniu, komunikator internetowy wyśle ​​​​Ci jednorazowy sześciocyfrowy kod. Ten kod należy wprowadzić do aplikacji, aby zidentyfikować się na odpowiednim urządzeniu. Jeśli wyślesz kod do tego rzekomego znajomego, WhatsApp uzna, że ​​​​zgodnie z prawem próbujesz zalogować się na swoje konto z nowego smartfona. Oszust, który zbierze ten kod weryfikacyjny, może teraz uzyskać dostęp do Twojego konta WhatsApp – i wszystkich powiązanych z nim informacji – i podszywać się pod Ciebie, aby oszukać Twoje prawdziwe kontakty i wyłudzić od nich pieniądze za pośrednictwem linków Paypal.

Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, natychmiast zakończ dyskusję i powiedz zainteresowanej osobie, że została zhakowana – oczywiście przez telefon lub SMS-a, nie przez WhatsApp!

Aby uniknąć oszustwa, włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe, przechodząc do Ustawień, następnie Konto, następnie Weryfikacja dwuetapowa i wreszcie Włącz. To dodaje dodatkową warstwę ochrony. Jeśli masz najmniejsze wątpliwości co do prośby wysłanej przez jednego z Twoich kontaktów, skontaktuj się z nim, aby upewnić się, że naprawdę pochodzi od niego. W żadnym wypadku nigdy nie udostępniaj swojego kodu aktywacyjnego konta – słynnego sześciocyfrowego kodu. Na koniec zgłoś spam i zablokuj jego nadawcę. Aby to zrobić, wystarczy przytrzymać dymek wiadomości, wybrać „Powiadom” i postępować zgodnie z pojawiającymi się instrukcjami.

READ  Silo sezon 2: data premiery, obsada, fabuła… wszystko już wiemy