Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Orlin i ArcelorMittal wzmacniają relacje handlowe między Polską a Indiami

Orlin i ArcelorMittal wzmacniają relacje handlowe między Polską a Indiami

czas czytania : 3 minuty

Polska Orlen, polska rafineria ropy naftowej i konglomerat naftowy, podpisał wieloletnią strategiczną umowę na dostawy gazu ziemnego dla indyjskiego koncernu ArcelorMittal. Drugi co do wielkości producent stali na świecie.

Nie jest to pierwsza współpraca obu gigantów przy energochłonnych operacjach w Europie Środkowo-Wschodniej, ale nowe porozumienie – ogłoszone 14 listopada – odzwierciedla rosnące znaczenie Indii w Europie Środkowo-Wschodniej i wyznacza początek nowej ery. Era stosunków handlowych Polski z Indiami.

W ciągu 5 lat, od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2029 r., ArcelorMittal zakupi około 26 TWh gazu ziemnego o wartości około 1,05 miliarda euro.

Polski orzeł i tygrys bengalski

Stopniowa liberalizacja polskiej gospodarki po upadku komunizmu w 1989 r. i wyłonienie się Indii jako światowej potęgi gospodarczej w XXI wieku stworzyły podatny grunt dla współpracy. Stopniowo rozwija się handel dwustronny, obejmujący takie sektory jak IT, farmaceutyczny, a obecnie, dzięki porozumieniu Orlen-ArcelorMittal, energetyczny i produkcyjny.

W ciągu ostatniej dekady dwustronna wymiana handlowa między obydwoma krajami wzrosła ponad siedmiokrotnie

Coraz więcej indyjskich firm czyni z Polski preferowane miejsce dla swoich operacji relokacyjnych w pobliżu Europy.

Obydwa kraje szczycą się bogatymi tradycjami kulturowymi, silną etyką pracy i zaangażowaniem w innowacje. Te synergie kulturowe tworzą sprzyjające środowisko dla wspólnych projektów biznesowych, ułatwiając skuteczną komunikację i zrozumienie pomiędzy polskimi i indyjskimi firmami.

Alternatywa dla chińskiego smoka

Eksperci przewidują, że u progu XXI wieku szybki rozwój gospodarki Indii, eksplozja populacji i rosnące wpływy globalne będą miały poważny wpływ na gospodarkę światową. Ponieważ Polska stara się zrównoważyć globalne wpływy gospodarcze, bliższa współpraca z indyjskimi firmami pomaga zrównoważyć udział Chin w gospodarce światowej.

Po dojściu do władzy Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku Polska wdrożyła strategię mającą na celu dywersyfikację relacji handlowych, które uznano za nadmiernie zależne w szczególności od Niemiec i Unii Europejskiej w ogóle.

READ  Polska demontuje mechanizm dyscyplinarny Sądu Najwyższego, co zostało potępione przez Unię Europejską

Nawiązano kontakt z partnerami pozaeuropejskimi, wśród których Chiny były wówczas szczególnie interesującym i rozwijającym się partnerem. Jednak po tym, jak Chiny stanęły po stronie Rosji po ich masowej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r., Polska stała się niechętna do zacieśnienia stosunków z Chinami.

W tym kontekście Polska postanowiła zwrócić większą uwagę na Indie. To, co tam zobaczyła, było obiecujące.

Rosnąca populacja młodych anglojęzycznych studentów, z milionami studentów osiągających doskonałe wyniki w różnych dziedzinach nauki i informatyki, zmierza do Polski, aby podjąć pracę związaną z technologią w takich firmach jak Google czy Microsoft.

Polska z entuzjazmem podchodzi także do Korytarza Gospodarczego Indie-Bliski Wschód-Europa (IMEC), którego celem jest wzmocnienie łączności i integracji gospodarczej pomiędzy Azją, Zatoką Perską i Europą. Korytarz ten połączy Indie z Europą szlakami morskimi i kolejowymi przebiegającymi przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabię ​​Saudyjską, Jordanię, Izrael i Grecję.

Ambitne projekty infrastrukturalne rozciągające się od Morza Bałtyckiego po Ocean Indyjski prawdopodobnie wywołają efekty synergiczne od połowy lat 30. XX w. i ułatwią lepsze dostosowanie gospodarek Polski i Indii.

Projekty te obejmują Inicjatywę Trójmorza, autostradę Via Carpathia biegnącą od Morza Bałtyckiego do portu w Salonikach oraz długoterminowy plan projektu kolejowego na tej samej trasie.

Dywersyfikacja w zglobalizowanym świecie

Dywersyfikując partnerstwa gospodarcze w celu ograniczenia ryzyk związanych z nadmiernym poleganiem na jednolitym rynku, Orlen odgrywa kluczową rolę w polskiej gospodarce i znacząco przyczynia się do bezpieczeństwa energetycznego Polski. Strategiczne inwestycje i poszerzający się portfel są zgodne z krajowymi celami wzrostu i, co ważniejsze, wymogami bezpieczeństwa, oddalając region od rosyjskiej energii w kierunku źródeł amerykańskich, norweskich i katarskich.

Podobne obawy związane z bezpieczeństwem leżą u podstaw ambicji Polski, aby pozwolić Indiom na udział w tortie wcześniej zarezerwowanym dla Chin. Dla Warszawy sojusz chińsko-rosyjski po lutym 2022 roku postrzegany jest w zupełnie innym świetle. Porozumienie Orlin-ArcelorMittal to tylko jeden krok w tym procesie, ale jednocześnie stanowi kamień milowy w rozwoju stosunków gospodarczych pomiędzy Polską a Polską Indie. .

READ  Po przybyciu Wagnera Wołodymyr Zełenski umocnił granicę z Białorusią

Jest zbyt wcześnie, aby określić, czy wiek XXI będzie wiekiem Indii, ale Polska wykazała chęć pójścia za przykładem Indii.