Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Opóźniona misja SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną – 27.02.2023 o 09:34

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX została złomowana przed startem 27 lutego 2023 r. w Kennedy Space Center na Florydzie (AFP/Jim WATSON)

NASA ogłosiła, że ​​planowany start rakiety SpaceX z Florydy w poniedziałek w celu dotarcia do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej został odwołany w ostatniej chwili z powodu problemów z systemami naziemnymi.

Załoga 6, która ma wystartować z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w poniedziałek o 1:45 (0645 GMT) z wielokulturową załogą na pokładzie, jest szóstą osobą, która poleci na stację kosmiczną ISS w ramach regularnej misji rotacyjnej zapewnianej przez SpaceX.

Na pokładzie znajdowała się kapsuła Dragon, której załoga, złożona z dwóch astronautów amerykańskich, rosyjskiego i emirackiego, miała zadokować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po około dobowej podróży.

Ale dwie minuty przed startem został odwołany. „Dzisiejsze uruchomienie #Crew6 zostało odwołane z powodu problemu z systemami naziemnymi” – napisała NASA na Twitterze.

SpaceX powiedział wkrótce po tym, jak rakieta zaczęła rozładowywać paliwo i powiedział, że załoga zejdzie na ląd.

Premiera zostanie przesunięta na późniejszy termin.

Pierwotnie zaplanowany na niedzielę, został przesunięty przez NASA o 24 godziny na wtorek.

Amerykanie Stephen Bowen i Warren Hoburgh, Rosjanin Andrei Fedyaev i sułtan Al Neyadi z Emiratów powinni spędzić sześć miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Sułtan Al Neyadi, lat 41, zostanie czwartym w historii astronautą z kraju arabskiego, drugim Emiratczykiem i pierwszym ze swojego kraju, który spędzi sześć miesięcy w kosmosie. Jego rodak Hazzaa Al-Mansoori podjął ośmiodniową misję w 2019 roku.

„Jesteśmy gotowi fizycznie, psychicznie i technicznie” – powiedział dziennikarzom sułtan Al Neyadi po przybyciu do centrum kosmicznego we wtorek. „To wielki zaszczyt być tutaj, wręcz przywilej”.

Rosyjski kosmonauta Andriej Fiediajew również bierze udział w misji w czasie, gdy napięcia między Waszyngtonem a Moskwą osiągnęły szczyt, rok po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

READ  Oto dlaczego powinieneś przestać używać trybu spoczynku

Już przed atakiem na Moskwę planowano, że Rosjanie będą podróżować ze SpaceX, a Amerykanie na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz – program wymiany, który trwa pomimo dużych napięć dyplomatycznych. Stacja kosmiczna jest jednym z nielicznych obszarów wciąż trwającej współpracy między obydwoma krajami.

Zapytany o wpływ tych napięć politycznych na załogę, dowódca misji USA Stephen Bowen powiedział we wtorek, że „rzadko zdarza się, aby te kwestie pojawiały się w codziennych rozmowach” i że on i jego koledzy pozostali „skoncentrowani na misji”.

(lr) Załoga 6 załogi kapsuły SpaceX Dragon, Rosjanin Andrei Vidyaev, Amerykanie Warren Hoburg, Stephen Bowen i Emirati Sultan Al Neyadi przed przerwanym startem rakiety Falcon 9, 26 lutego 2023 r. w Kennedy Space Center, Floryda (AFP/ Jima Watsona)

Kapsuła załogi, zwana Endeavour, trzykrotnie poleciała w kosmos.

NASA wynajmuje usługi amerykańskiej firmy SpaceX do wysyłania swoich astronautów do laboratorium lotów mniej więcej co pół roku.

Prowadzą tam eksperymenty naukowe i dbają o utrzymanie stacji, która jest zamieszkana na stałe od ponad 22 lat.

Crew-6 zastąpi czterech członków Crew-5 (dwóch Amerykanów, jednego Rosjanina i jednego Japończyka), którzy przybyli w październiku 2022 roku i wrócą na Ziemię na swoim statku SpaceX kilka dni po dostawie.

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest jeszcze trzech innych pasażerów (dwóch Rosjan i Amerykanin), którzy przybyli rosyjskim statkiem kosmicznym Sojuz.

Ten ostatni miał wyciek w grudniu ubiegłego roku, co sprawiło, że powrót trzech pasażerów na Ziemię na pokładzie był niebezpieczny. Dlatego rosyjska agencja kosmiczna Roscomos wysłała statek ratunkowy, który w sobotę bezpiecznie zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.