Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

ONZ wzywa Polskę i Białoruś do wyciągnięcia migrantów z „okropnych warunków”

Europa – Migranci – Białoruś – Polska – Organizacja Narodów Zjednoczonych: Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywa Polskę i Białoruś do wyciągnięcia migrantów z „okropnych warunków”ONZ wzywa Polskę i Białoruś do uwolnienia migrantów "Okropne warunki"


©Reuters/HANDOUT
ONZ wzywa Polskę i Białoruś do uwolnienia migrantów z „strasznych warunków”

GENEWA (Reuters) – Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka powiedział we wtorek, że Białoruś i Polska nadal zwracają do siebie migrantów gromadzonych na wspólnej granicy, pozbawiając ich żywności, wody pitnej i schronienia. Wezwał oba kraje do „rozwiązania tej przerażającej sytuacji”.

Rzeczniczka Biura Wysokiego Komisarza poinformowała, że ​​zespół Biura Wysokiego Komisarza Praw Człowieka odwiedził Polskę od 29 listopada do 3 grudnia, gdzie migranci i uchodźcy, z którymi rozmawiali, stwierdzili, że na Białorusi spotykają się z przemocą i groźbami.

„Rozmówcy opisywali przerażające warunki po obu stronach granicy, z niewielkim lub zerowym dostępem do żywności, czystej wody i schronienia, często w niskich temperaturach” – powiedziała dziennikarzom Elizabeth Throssell.

Wielu powiedziało, że zostali pobici lub zagrożeni przez siły bezpieczeństwa na Białorusi, które według niektórych migrantów żądają „wysokich ilości” za wodę i żywność i zmuszają ich do próby przekroczenia granicy do Polski.

Władze w Polsce i na Białorusi nie skomentowały kontaktu z Reutersem.

Polska i Unia Europejska oskarżyły prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o wywołanie kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy bloku w odpowiedzi na sankcje UE po jego spornej reelekcji w sierpniu 2020 roku.

Białoruś odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że Unia Europejska jest odpowiedzialna za ten kryzys humanitarny.

Elizabeth Throssell powiedziała, że ​​wielu migrantów, z którymi rozmawiał zespół OHCHR, stwierdziło, że wielokrotnie przekraczało granicę w obu kierunkach z powodu „powtarzających się praktyk w obu krajach popychania ludzi do lub z granicy”.

Wysoka Komisarz, która mówi, że Białoruś odrzuciła jej prośbę o wizytę w terenie, wezwała oba kraje do „zapewnienia, że ​​prawa człowieka uchodźców i migrantów znajdują się w centrum ich działań”.

READ  Payette stopiła się, blefując, żeby sprzedać klub? Włoski napastnik wycelował w ... 3 wiadomości OM z 23 kwietnia!

Sprawozdania Paula Carrella; z Emmą Farge, Pavel Politiuk i Anną Cooper; wersja francuska Bertranda Bossy’ego; Redakcja Blandine Hinault)