Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

ONZ oskarża Polskę i Białoruś o blokowanie śledztw w sprawie kryzysu imigracyjnego

ONZ oskarża Polskę i Białoruś o blokowanie śledztw w sprawie kryzysu imigracyjnego

Opublikowany:

Zespół ONZ wysłany do Polski w celu zbadania sytuacji migrantów na białoruskiej granicy nie ma wstępu na ten obszar – poinformowała we wtorek rzeczniczka organizacji Liz Throssell. Ten ostatni wezwał UE i jej państwa członkowskie do „poszanowania praw człowieka poza UE”.

ONZ oskarżony, wtorek 21 grudnia, Polska i The Białoruś Aby uniemożliwić dostęp do obszaru przygranicznego między dwoma krajami, organizacja zamierza zbadać kryzys migracyjny.

Na regularnej konferencji prasowej organizacji humanitarnych rzeczniczka Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka Liz Throssell wyjaśniła, że ​​ich grupa mogła podróżować do Polski, ale Białoruś „nie ma dostępu do granicy”. Zablokowany dostęp do całego jego terenu.

„Wzywamy władze obu krajów, aby umożliwiły przedstawicielom organizacji humanitarnych i praw człowieka, dziennikarzom, prawnikom i przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego dostęp do obszarów przygranicznych” – dodał.

Wysoka Komisja wzywa Białoruś i Polskę do „pilnego” rozwiązania „desperackiej” sytuacji, w której się znalazły. Imigranci i uchodźcy na granicyMiędzy dwoma krajami.

>> Czytaj więcej: Białoruś, jak imigranci znaleźli się w pułapce u bram Europy

Od 29 listopada do 3 grudnia gościła w Polsce delegacja Wysokiej Komisji.

Chociaż nie mogli przekroczyć granicy, spotkali się z przedstawicielami rządu i społeczeństwa obywatelskiego oraz przeprowadzili wywiady z 31 migrantami, którzy przybyli między sierpniem a listopadem.

Łamanie praw człowieka

„Ankieterzy opisali straszne warunki po obu stronach granicy, bez dostępu do żywności, czystej wody i schronienia lub z ograniczonym dostępem” – powiedziała Liz Throssel.

„Większość z nich stwierdziła, że ​​podczas pobytu na Białorusi zostali zaatakowani lub zagrożeni przez siły bezpieczeństwa i że białoruskie siły bezpieczeństwa zmusiły się do przekroczenia granicy, mówiąc im, kiedy i gdzie mają przekroczyć oraz uniemożliwiając im powrót do Mińska” – dodała.

Wysoka Komisja wzywa Białoruś do zbadania zarzutów i „natychmiastowego położenia kresu tym praktykom”. Wezwał Polskę do zaprzestania wycofywania imigrantów na Białoruś bez osobistego dochodzenia w ich sprawie oraz do formalnego zatrzymania tych, którzy nie wrócili.

READ  Marine Le Pen w Polsce: Dlaczego nie jest już indywidualnością

„Zapobieganie powinno być wyjątkowym środkiem ostatecznym i powinno być stosowane tylko przez ograniczony czas, jeśli w ogóle” – powiedział rzecznik.

„Przypomina nam się o obowiązku Unii Europejskiej i jej państw członkowskich przestrzegania praw człowieka na zewnętrznych granicach UE” – dodał.

Kraje zachodnie oskarżają Białoruś o planowanie przybycia tysięcy migrantów do UE od lata w odwecie za sankcje nałożone po kontrowersyjnych wyborach w 2020 roku. Mińsk zaprzeczył zarzutom, oskarżając Warszawę o przymusowe deportowanie migrantów przez granicę.

Z AFP