Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Omena Mensa, losy Polski i Afryki

Omena Mensa, losy Polski i Afryki


LKiedy myślimy o krajach europejskich, w których żyją imigranci z Afryki, często myślimy o krajach Europy Zachodniej. Podobnie jak Francja, Belgia czy Portugalia mają wielu podwójnych obywateli. Niektórzy z nich, jak anglosudański miliarder Mo Ibrahim, przesuwają linie na swoich polach. Jednak Europa Środkowo-Wschodnia, z populacją słowiańską, zamieszkuje wiele narodowości z Nigerii, Tanzanii i Zambii.

Niedawno w krajach takich jak Polska, do której młodzi Afrykanie przyjeżdżali na studia w krajach popularnych w okresie zimnej wojny, więcej dzieci rodziło się w parach mieszanych. Stanowią grupę słabo udokumentowanych migrantów w krajach takich jak Polska.

Urodzona w rodzinie Ghany Omena Mensah jest jedną z postaci słowiańskiego kraju satelickiego, czyli byłych Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). Od przedsiębiorczości, przez telewizję, po filantropię – ta zaledwie 44-letnia kobieta wyróżniła się z tłumu niesamowitym sukcesem, który zwieńczył jej młodą karierę.

Na warszawskim lotnisku w kiosku zobaczyłam hebanową sylwetkę Omeny Mensah na okładce dużego magazynu celebrującego miliarderów. Obejmuje całą stronę. Siedząca w designerskim brązowym skórzanym fotelu i ubrana w jasnoszary garnitur, Omena Mensah znajduje się na pierwszej stronie grupy medialnej, która ma ponad 21 milionów czytelników miesięcznie w Polsce. Ten znak uznania wzbudził pytanie, a co za tym idzie, chęć spotkania tej mieszanej rasy, która zadomowiła się w kraju tak nieprzyzwyczajonym do mieszkańców kontynentu.

Chęć zwycięstwa była widoczna już od samego początku

„Już bardzo młoda tęskniłam za niezależnością finansową od partnera, bo zdałam sobie sprawę, że czarna kobieta bez grosza jest narażona na wiele niebezpieczeństw i pułapek, jakie mogą zastawić bogaci miłośnicy czekolady” – wyjaśnia z uśmiechem. „Zachęcona pragnieniem autonomii rozpoczęłam kilka przygód związanych z przedsiębiorczością, takich jak założenie firmy fryzjerskiej z Omi Hair, a następnie otworzyłam pub. Szybko zrozumiałem, że to nie dla mnie – mówi.

READ  Trzeźwe środki w Hiszpanii i Polsce

Wiedząc, że – cytując Henry’ego Forda – „porażka to tylko szansa, aby zrobić to jeszcze raz w świetnym stylu”, zaczynał jako dziennikarz TVN, największej w kraju grupy audiowizualnej. Zanim została gospodarzem, dostała szansę zostania współgospodarzem programu telewizyjnego.

Jednak postęp w branży medialnej nie skłonił go do porzucenia swoich ambicji przedsiębiorczych. „Na swoje życie trzeba patrzeć długoterminowo” – mówi.

Dlatego od 2011 roku stworzył kilka firm, m.in. firmę Ammatora zajmującą się meblami do wnętrz, gdzie otaczał się ekspertami i projektantami i tworzył standardy dla zamożnych klientów w rozwoju gospodarczym Polski. Później założył firmę Occhiello, która oferuje luksusową odzież na zamówienie dla kobiet i mężczyzn. W tym celu założył dwa warsztaty w zamożnych dzielnicach Warszawy.

Jednocześnie finansował projekty z zakresu nowych technologii. „Zwrot z inwestycji wyniesie 25 milionów złotych, czyli 461 000 euro w 2020 roku” – wyjaśnia Omena Mensah. W 2015 roku wystarczyło znaleźć się w gronie 50 „polskich lwów biznesu”.

Filantropia to sposób na wspólne życie

Zarabianie pieniędzy jest dobre, ale oddawanie się społeczeństwu to wyjątkowa przyjemność. To druga droga, którą wybrała Omena Mensah, która w 2014 roku założyła własną fundację. Cel: Propagowanie edukacji i tolerancji w społeczeństwie polskim. Mądry, pisał w swoim dziele pt Gorzka czekolada „Sukces osiąga się rzadko”.

Aby to wyjaśnić, aby poważnie zająć się projektem budowy szkół w Afryce czy ufundowania stypendiów dla studentów z kontynentu, musi „znaleźć ludzi, którzy myślą podobnie jak (ona)”. Wniosek: podobnie jak Ammadora wezwał ekspertów. A więc dyrektor firmy public relations i polski biznesmen związany z kontynentem.

Obydwoje wspólnie zbierają fundusze na budowę szkoły w Tema, rzut kamieniem od stolicy Ghany, Akry, za 250 000 euro, a także budują sieć relacji. Cel osiągnięty dzisiaj.

Jednak Omena Mensah nie poddała się na froncie filantropijnym. Dzięki nowym pomysłom i pomocy męża Rafała Brzoski, lat 18mi Posiadając polską fortunę wartą 1,3 miliarda dolarów, zainicjował coroczny program „wielkiej aukcji charytatywnej”.

READ  Pierwsza w Polsce restauracja z dwiema gwiazdkami Michelin

„Do 2023 roku udało nam się zgromadzić grono kobiet i mężczyzn biznesu o wartości 130 miliardów złotych, czyli około 30 miliardów euro, na cele charytatywne szacowane na 6,5 ​​miliona euro” – mówi. Jeśli wierzyć statystykom, rejestracja na takie wydarzenia w Polsce.

Kwota z czego „70% przeznaczona jest na wzmocnienie sektora edukacyjnego w Ghanie, gdzie planujemy budowę kompleksu sportowego w pobliżu naszej szkoły oraz inne inicjatywy związane z Ukrainą i Afryką.

Sztuka afrykańska, jej nowa ambicja

Poza biznesem i filantropią Omena Mensah niezachwianie pragnie, aby kontynent, z którego pochodzi jego ojciec, był lepiej znany. Zaczął więc kłaść nowy fundament, tym razem skupiając się na sztuce. Jej nazwa: Fundacja OmenaArt. Jego celem jest wyróżnienie artystów z różnych części świata, zwłaszcza z kontynentu afrykańskiego.

Dlatego – jak mówi – „jest dla mnie bardzo ważne, aby w krótkim czasie polski świat sztuki wzrósł z 200 milionów złotych (46 milionów euro) do 600 milionów złotych (138 milionów euro). Wreszcie podczas wystaw w Francja i Wielka Brytania, pochodzące z kontynentu. Doświadcz tętniącej życiem kreatywności.

Wydaje się, że te baletowe inicjatywy spotkały się z pozytywnym oddźwiękiem na najwyższym szczeblu państwa polskiego, odkąd 11 listopada Omena otrzymała z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenie Orderu Polskiego Odrodzenia. Najwyższe polskie odznaczenie cywilne. „Mam zamiar w ciągu dwóch lat w pełni zaangażować się w działalność promującą sztukę afrykańską” – mówi. Tak czy inaczej, jego obserwacja jest jasna. „Po trzydziestu latach wolnego handlu Polska stała się dojrzałą i dynamiczną gospodarką, pełną przedsiębiorców i biznesmenów, coraz bardziej otwartych na trendy z zagranicy” – podsumowuje. Sposób na zamknięcie pętli?