Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Olbrzymi kleszcz atakuje Oksytanię: czy powinniśmy się martwić obecnością tego owada w regionie?

Olbrzymi kleszcz atakuje Oksytanię: czy powinniśmy się martwić obecnością tego owada w regionie?

Podstawowy
Hyalomma marginalatum, zwany także „kleszczem olbrzymim”, zamieszkuje Oksytanię od kilku lat. Czy powinniśmy się niepokoić, gdy dowiemy się, że w październiku ubiegłego roku po raz pierwszy we Francji w próbce tego typu wykryto krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną (CCHF), potencjalnie niebezpiecznego wirusa?

Sousse alarmuje naukowców. Hyaloma marginalatum, zwany także „kleszczem olbrzymim”, występuje od kilku lat w południowej Francji. W październiku 2023 r. po raz pierwszy we Francji wykryto w tej próbce wirusa krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej (CCHF). Wolne południe.

Jeżeli nie wykryto jeszcze przypadków przeniesienia wirusa na człowieka, infekcja może być szczególnie niebezpieczna. W rzeczywistości choroba ta spowodowała już wiele zgonów w innych krajach, w których kleszcze są szeroko rozpowszechnione. Według Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) jest on w stanie podążać za swoim celem przez dziesięć minut lub dłużej, czasem nawet do 100 metrów, i na przykład jest przyczyną kilkudziesięciu zgonów rocznie w Turcji.

Śmiertelność sięga 40%

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w przypadku tej gorączki krwotocznej „śmiertelność sięga 40%”. Śmierć, jeśli nastąpi, następuje w drugim tygodniu choroby. Ponadto w związku z globalnym ociepleniem w przyszłości na tym obszarze możemy zobaczyć coraz więcej gigantycznych kleszczy.

Aby się chronić, agencja UE zaleca noszenie długich ubrań podczas spacerów na łonie natury, ale także zakup odpowiednich repelentów.