Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oklahoma uchwaliła prawo zakazujące aborcji po zapłodnieniu

W czwartek, 19 maja, parlament stanu Oklahoma uchwalił ustawę zakazującą zapłodnienia wszelkich aborcji, czyniąc tę ​​konserwatywną twierdzę w południowych Stanach Zjednoczonych najbardziej restrykcyjną regulacją pod względem dobrowolnego przerywania ciąży.

Głosowanie odbywa się w kontekście zagrożenia prawa do aborcji na szczeblu federalnym. Zgodnie z dokumentem wydanym przez PolitykaI Wydaje się, że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych jest gotowy do ponownego rozważenia, pięćdziesiąt lat później, swojej przełomowej decyzji o ochronie aborcji.

Prawo przyjęte w Oklahomie wejdzie w życie po podpisaniu go przez gubernatora Kevina State. Republikanin już zapowiedział, że podpisze każdy tekst, który nakłada dalsze ograniczenia na aborcję.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów „Zakaz aborcji w Stanach Zjednoczonych miałby również tragiczne konsekwencje gospodarcze”.

Kamala Harris natychmiast potępiła decyzję ustawodawcy Oklahomy w imieniu „Ostatni z serii rażących ataków na kobiety dokonywanych przez wybranych urzędników”. Kilka miesięcy przed wyborami w połowie kadencji wiceprezydent wezwał Amerykanów do wybrania liderów, którzy będą bronić prawa do aborcji Na poziomie lokalnym, stanowym i federalnym. „Nigdy wcześniej nie było tak pilnie”powiedziała w Świergot.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W USA zwolennicy prawa do aborcji podają datę wyborów śródokresowych

Zadenuncjować tych, którzy uciekają się do aborcji?

Zainspirowany ustawą uchwaloną przez Teksas we wrześniu 2021 r., tekst przegłosowany w Oklahomie otwiera drzwi do pozwów prywatnych obywateli przeciwko osobom podejrzanym o dokonanie aborcji. Definicja aborcji, zgodnie z tekstem, nie obejmuje: Stosowanie, przepisywanie, dostarczanie lub sprzedaż pigułki „dzień po” lub dowolnego rodzaju antykoncepcji awaryjnej lub antykoncepcji.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Teksasie aborcja była w centrum bacznie obserwowanych prawyborów Demokratów, w świetle wyborów śródokresowych

Planned Parenthood, który opowiada się za prawem do aborcji, zapowiedział, że to zrobi „Su Oklahoma”. „Ten zakaz musi zostać zniesiony – podobnie jak wszystkie inne zakazy, przez które ten stan przeszedł w ciągu ostatniego miesiąca”.Planned Parenthood kontynuowane na Twitterze.

READ  L'ancien président sud-african Jacob Zuma se constitue prisonnier in extremis

3 maja gubernator Kevin Stitt ogłosił, że podpisał ustawę zakazującą aborcji już po sześciu tygodniach ciąży. „Chcę, aby Oklahoma była najbardziej pro-life w kraju”.Powiedział, używając terminu używanego przez Amerykanów sprzeciwiających się aborcji.

Oklahoma od kilku miesięcy wita tysiące kobiet z Teksasu, które chcą aborcji, po tym, jak we wrześniu 2021 r. uchwalono podobny przepis w tym sąsiednim stanie.

Świat z AFP