Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ogromna kometa w drodze na Ziemię pokazuje nam swoje lodowe rogi

Ogromna kometa w drodze na Ziemię pokazuje nam swoje lodowe rogi

Kometa 12P/Pons-Brooks, wielkości miasta, ma tę właściwość, że jest kriowulkanem. Są narażone na bardzo gwałtowne erupcje pyłu i lodu, przez co mają włosy przypominające rogi.

Kometa wielkości miasta doświadczyła nowej erupcji wulkanu po raz drugi w ciągu czterech miesięcy, gdy zmierzała w stronę Słońca. Podobnie jak poprzednia erupcja, chmura lodu i gazu wyemitowała coś, co wyglądało jak potężna para strąków. Kometa ta, zwana 12P/Pons-Brooks, jest kriowulkanem, bardzo różniącym się od tych, które znamy na Ziemi.

Jaki wulkan przypomina kometę 12P/Pons-Brooks?

Kriowulkany to zimne wulkany. Nie ma tu stopionej lawy. Stałe jądro komety, którego średnicę szacuje się na 30 kilometrów, wypełnione jest mieszaniną lodu, pyłu i gazu zwaną kriomagmą. Jądro to jest otoczone chmurą gazu zwaną komą, która pochodzi z wnętrza komety.

Kiedy promieniowanie słoneczne ogrzewa wnętrze komety, ciśnienie wzrasta, a kometa gwałtownie eksploduje, wyrzucając lodowaty pył w przestrzeń kosmiczną przez duże pęknięcia. Logicznie rzecz biorąc, po pewnym czasie nienormalnego świecenia, astronomowie z Brytyjskiego Towarzystwa Astronomicznego wykryli 5 października dużą eksplozję na powierzchni komety.

Przeczytaj > Gigantyczna asteroida przecina Ziemię i Księżyc z prędkością ponad 36 tysięcy kilometrów na godzinę

Kometa 12P/Pons-Brooks i jej rogi ©Comet Chasers / Richard Miles

W ciągu następnych kilku dni włos komety, czyli „śpiączka”, urósł i utworzyły się na nim coś, co wyglądało jak rogi. Ten niezwykły kształt prawdopodobnie wynika z nieregularnego kształtu jądra 12P, wyjaśnia na łamach Live Science Richard Miles, astronom z BAA.

Kometa 12P/Pons-Brooks nie zagraża naszej planecie

Projekcja orbity 12P/Pons-Brooks 21 kwietnia 2024 r

12P/Pons-Brooks zmierza obecnie w stronę Układu Słonecznego, gdzie wejdzie na eliptyczną orbitę wokół naszej gwiazdy trwającą 71 lat. Będzie to kometa najbliższa naszej małej niebieskiej kropki 21 kwietnia 2024 rBędzie widoczna gołym okiem, tak jak nowa Kometa Nishimoral była tego lata. Następnie zostanie wyrzucona w stronę zewnętrznego Układu Słonecznego i powróci dopiero w 2095 roku.

READ  Zdiagnozowano późno, „Chciałem to natychmiast skończyć”

W miarę jak 12P będzie kontynuować swoją podróż w kierunku Słońca, prawdopodobnie zobaczymy więcej dużych rozbłysków. Rozbłyski te będą prawdopodobnie większe niż poprzednie, ponieważ kometa pochłania coraz więcej energii słonecznej.

źródło : Nauka na żywo