Wiele osób traktuje swoje domowe ogrody niczym darmowe spiny bez depozytu w kasynie, gdzie po prostu dostajemy w pewnym momencie nagrodę za swoją aktywność. Przecież to świetna przestrzeń do odpoczynku, rekreacji, jak i również hodowania różnego rodzaju roślin. Naukowcy ostatnio jednak coraz częściej powtarzają, że mogą wpłynąć także na bioróżnorodność, co będzie mieć także wpływ na nasz klimat, rośliny.
Wielka Brytania i nowa kampania
W tym roku w Wielkiej Brytanii wystartowała specjalna kampania, której celem jest przedstawienie mieszkańcom, w jaki sposób kilka prostych działań może sprawić, że ich ogrody i ogrodnictwo będą bardziej zrównoważone i mogą przyczynić się do ochrony planety. Program został stworzony przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) i przedstawiono w nim 10 wskazówek, dzięki którym jesteśmy w stanie uczynić własne podwórka bardziej zrównoważonymi. Jest to o tyle ważne, że takie małe działania w większej skali będą już zauważalne, a przy tym oczywiście wpłynąć mogą na ochronę przyrody. Oto zatem owych 10 wskazówek, którymi możemy kierować się także i w naszym kraju
- Zasadź drzewo. Nie od dziś wiadomo, że drzewa są doskonałymi magazynami węgla. Mogą nam jednak zaoferować także niezbędny cień w trakcie lata, a jeśli postawimy na drzewo owocowe, to za kilka lat będziemy w stanie zbierać z niego pierwsze plony. Każde drzewo to więcej tlenu, mniej dwutlenku węgla, więc w dużej skali mówimy o sporych korzyściach dla klimatu.
- Podlewaj we właściwy sposób. Nie powinniśmy za bardzo korzystać z sieci wodociągowej w celach podlewania swojego ogrodu. O wiele bardziej przydatna będzie beczka z wodą, która przechwytuje deszcz, jak i również sam system wyłapywania wody deszczowej, na który można przecież w Polsce dostać dofinansowanie. Takie rozwiązanie w dużej skali może zaoszczędzić miliony litrów wody!
- Przestań korzystać z torfu. Torfowiska są bardzo dobrym globalnym magazynem dwutlenku węgla. Jednak samo korzystanie z niego w ogrodzie, niszczy siedliska, jak i również powoduje uwalnianie się CO2 do atmosfery.
- Stawiaj na własny kompost. Możemy dziś tworzyć lub kupować gotowe kompostownie, które pomogą nam potem użyźnić glebę. W porównaniu z odmianą sprzedawaną w workach, kompost domowy pozwala na 1 kg mieszanki zaoszczędzić około 0,1 kg węgla kopalnego.
- Wyciągnij płytę chodnikową. Popularne jest korzystanie z płyty chodnikowej, która jednak blokuje miejsce dla roślin. Zastąpienie zaledwie 1 metra kwadratowego płyty chodnikowej roślinami wieloletnimi zwiększa magazynowanie CO2, daje zwierzętom kolejne siedliska.
- Rośliny dla zapylaczy. Wybierajmy takie kwiaty, drzewka czy rośliny, które będą idealne dla zapylaczy. Dziś coraz trudniej o dostęp do takich terenów, co wpływa na populację pszczół czy trzmieli.
- Unikaj importowanych kwiatów. Importowanie kwiatów to dodatkowe koszta transportu, zwiększona emisja węgla. Lepiej stawiać na coś lokalnego.
- Używaj elektronarzędzi. Zamiast korzystać z kosiarek benzynowych czy innych urządzeń na paliwo, stawiajmy na wersje elektryczne.
- Bądź pomocny dla systemu. Stworzono w Wielkiej Brytanii specjalne narzędzie na smartfony, za pomocą którego można dzielić się swoimi pracami oraz efektami. Daje to naukowcom większy wgląd w cały system zmian.
- Jedz więcej lokalnych produktów. Podobna sytuacja do kwiatów. Powinniśmy więcej stawiać na lokalne produkty, zwłaszcza na takie, które możemy nawet samemu wyhodować.
Jak zatem widać, rozwiązania te są niezwykle proste i praktycznie ze wszystkich, z wyjątkiem numeru 9 możemy korzystać w naszym kraju.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Oscary 2025 – kto w tym roku zdobył
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu