Karrenbauer (CDU) oficjalnie zlecił dowództwo Kosmiczne Bundeswehry, którego misją będzie monitorowanie wydarzeń w bliskim i dalekim kosmosie. Jednostka znajduje się w zakładzie Uedem w Nadrenii Północnej-Westfalii i jest przyłączona do Centrum Operacji Powietrznych (ZLO), które monitoruje ruchy samolotów nad Niemcami i służy również jako centrum dowodzenia przestrzenią powietrzną. To tutaj na przykład podejmuje się decyzje, gdy niezidentyfikowany samolot wkracza w krajową przestrzeń powietrzną. Jak powiedział minister, celem jest teraz „Zwiększ tę zdolność do pracy„W kosmosie też. Utworzenie dowództwa kosmicznego w armii niemieckiej”scena historyczna”.
centrum dowodzenia lotem
Konieczność oceny stanu przestrzeni kosmicznej w 2008 roku sformułowała Bundeswehra, aby dowiedzieć się, jakie są działania innych narodów w kosmosie; Tym samym Centrum Dowodzenia jest spadkobiercą powołanego w 2009 roku pierwszego Centrum Statusu Kosmicznego, które w 2020 roku przekształciło się w Centrum Operacyjne. W ramach dowództwa zdolności Sił Powietrznych łączy się z zasobami Dowództwa CSM, Nadzoru Cyberprzestrzeni oraz Informacji Kosmicznej. jako eksperci cywilni z Centrum Niemieckiego Lotnictwa (DLR). Do tej pory Centrum Trybu Kosmicznego mieściło około pięćdziesięciu żołnierzy i ponad dwudziestu pracowników cywilnych, aby monitorować przestrzeń kosmiczną w pobliżu Ziemi i śledzić do 30 000 obiektów o średnicy większej niż dziesięć centymetrów wymienionych w katalogach. W przyszłości strona pomieści do 250 osób.
Reforma strukturalna armii niemieckiej
18 maja 2021 r. Annegret Kramp-Karrenbauer i inspektor generalny Bundeswehry gen. Eberhard Zorn nalegali na pilną potrzebę utworzenia nowego dowództwa w ramach reformy strukturalnej armii. Odpowiada również definicji nowego środowiska pracy, zdefiniowanej w 2017 r. przez byłą minister Ursulę von der Leyen (CDU): oprócz lądu, morza, przestrzeni cybernetycznej i informacyjnej, powietrze i przestrzeń kosmiczna są teraz połączone.
Łącząc te dwa wymiary, Niemcy nie idą w ślady Stanów Zjednoczonych, odkąd były prezydent Donald Trump wzmocnił amerykańskie siły kosmiczne, które powstały w 2018 r. jako szósta gałąź sił zbrojnych. W 2019 roku NATO poszło w jego ślady, definiując przestrzeń kosmiczną jako odrębny obszar operacyjny. To raczej Francja jest wzorem dla Niemiec, ponieważ w 2020 roku Emmanuel Macron zapowiedział powstanie „Świetne polecenie kosmiczne„pod władzą”Armia Powietrzna i Kosmiczna, którego rolą jestKonsolidacja i koordynacja wszystkich zasobów przeznaczonych na kosmiczny sektor obronnyWszystkie te kreacje potwierdzają, że przestrzeń jest „teatrem operacji”, a przede wszystkim „teatrem wojny”.
Militaryzacja kosmosu
Przestrzeń kosmiczna jest jeszcze w pełni rozwinięta, zarówno dla sektora cywilnego, jak i wojskowego. Obie strony nie są w żaden sposób połączone, ponieważ dane przez nie przepływające są wrażliwe i związane z dobrobytem i bezpieczeństwem narodów. Gospodarka uzależniła się już od danych z kosmosu dla internetu, takich jak telefony komórkowe i dane GPS, a także cyfrowych transakcji płatniczych i monitoringu bankomatów. Oczekuje się, że w najbliższej przyszłości wokół Ziemi będzie krążyć 30 000 satelitów. Wiemy jednak, że wiele krajów – Chiny, Rosja, Stany Zjednoczone i Indie – ma środki do atakowania satelitów poprzez cyberataki lub przy użyciu broni dalekiego zasięgu.
W związku z tym w ostatnich latach obserwujemy wzrost prób niszczenia satelitów. Na przykład w lipcu 2020 roku rosyjski satelita Kosmos-2543 wystrzelił z kosmosu obiekt podobny do pocisku; Rosja przetestowała także rakiety zdolne do atakowania obiektów w kosmosie z Ziemi. W 2019 roku Indie udowodniły, że zdołały zestrzelić pociskiem rakietowym jednego ze swoich satelitów z odległości 300 km. Wreszcie Chiny planują wystrzelić małe satelity bojowe z promu kosmicznego. Militaryzacja kosmosu dopiero się rozpoczęła.
obecność obronna
Jeśli Niemcy również chcą mieć możliwość prowadzenia operacji w kosmosie, to pasuje to tylko do kontekstu obronnego, jak stwierdza Annegret Kramp-Karrenbauer. Armia niemiecka nie będzie używać w kosmosie środków balistycznych. Zajmuje się głównie ochroną infrastruktury krytycznej, ponieważ sama posiada sporo satelitów; Opowiada się również za krajowymi i międzynarodowymi partnerami i partnerami Niemiec na żądanie. Aby obronić się przed atakiem wroga, planuje usunąć na czas infrastrukturę ze strefy zagrożenia lub chronić ją elektromagnetycznie, na przykład za pomocą lasera do oślepiania atakujących satelitów. Dwa lata temu Francja przedstawiła pomysł opracowania tego typu broni laserowej we współpracy z Niemcami, ale jak dotąd nic konkretnego nie pojawiło się, jak twierdzi generał Eberhard Zorn.
Zbieranie danych
Ponieważ Niemcy planują tylko jedną formę działań obronnych, gromadzenie informacji jest sercem pracy Dowództwa Kosmicznego; Zależy to od działania satelitów i radarów Bundeswehry. Oprócz monitorowania sytuacji w kosmosie chodzi również o zapobieganie szpiegostwu i sabotażowi.
W ten sposób Bundeswehra prowadzi rozpoznanie satelitarne, dzięki systemowi SAR-Lupe, składającemu się z pięciu satelitów rozpoznania radarowego i stacji naziemnej, zlokalizowanej w Gelsdorf koło Bonn. Technologia radaru z syntetyczną aperturą, w którą jest wyposażony, pozwala na uzyskanie obrazów o wysokiej rozdzielczości dowolnego punktu na planecie, niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia. . Satelity te zostały wystrzelone w latach 2006-2008, ale satelity wyprodukowane przez OHB osiągnęły kres swojej żywotności i mają zostać zastąpione w przyszłym roku przez trzy wydajniejsze satelity SARah, które zostaną wystrzelone ze Stanów Zjednoczonych.
Uedem będzie również odpowiedzialny za kierowanie przyszłych satelitów szpiegowskich Federalnej Służby Wywiadu (BND). Według byłej minister obrony Ursuli von der Leyen, która zdefiniowała technologię rozpoznawania i wykrywania, te satelity optyczne, nazwane George, zostały zamówione przez rząd federalny w 2018 r.Kluczowe technologie krajoweBez podpisywania niemieckich kontraktów satelitarnych.
Monitorowanie śmieci kosmicznych
Kolejny cel przywództwa: monitorowanie rosnącej ilości śmieci kosmicznych, które prawdopodobnie stanowią niebezpieczeństwo kolizji z satelitami, ponieważ w kosmosie poruszają się z prędkością 7,5 km / s, czyli pięć razy szybciej. z powłoki zbiornika. Jednak rola Bundeswehry ogranicza się do monitoringu i sygnalizowania nieprawidłowości. To do władz cywilnych, takich jak Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) lub Komitet ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA), należy ustanowienie przepisów mających na celu zapobieganie śmieciom kosmicznym.
System radarowy GESTRA (German Experimental Space Observation and Tracking Radar) został uruchomiony na obrzeżach Koblencji, który został otwarty w 2020 roku i może wykrywać i śledzić trajektorię obiektów kosmicznych poruszających się na wysokości poniżej 3000 km. Został opracowany w imieniu DLR przez Instytut Fraunhofera Fizyki Wysokich Częstotliwości i Technologii Radarowych (FHR). GESTRA umożliwi Niemcom otrzymanie po raz pierwszy niezależnych danych w celu stworzenia własnego katalogu obiektów na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Znajdujący się w pobliżu Bonn radar monitorujący przestrzeń kosmiczną TIRA (Tracking and Imaging Radar) jest również częścią wyposażenia FHR. Dzięki niezwykle szybkiej antenie jest w stanie mierzyć orbitę z Ziemi z niezwykłą dokładnością lub dostarczać wysokiej rozdzielczości obrazy obiektów, takich jak satelity. Tym samym służy do dostarczania dokładnych danych i pomiarów na kosmicznych śmieciach lub innych obiektach, które stały się niekontrolowane, na przykład z powodu awarii technicznych. TIRA może wykryć kosmiczne śmieci o wielkości zaledwie 2 cm z odległości 1000 km.
Armia niemiecka zależy od sojuszników
Pomimo tych zaawansowanych technologii Bundeswehra, która posiada również tylko dwa satelity komunikacyjne COMSATBw-1 i 2, opiera się na danych od sojuszników Niemiec, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, ponieważ sama Europa nie ma tak ograniczonych zdolności inwigilacyjnych, głównie nastawionych na wykrywanie o kosmicznych śmieciach.
Tym samym dane, które może pozyskiwać radar GESTRA, stanowią ważną walutę wymiany ze Stanami Zjednoczonymi, które nie mają przewagi militarnej w kosmosie. . Francja (z radarem GRAVES, zdolnym do śledzenia obiektów większych niż 1 m2) i Niemcy to dwaj główni europejscy partnerzy współpracujący ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie wymiany danych rozpoznawczych.
Tym samym utworzenie Dowództwa Kosmicznego wpisuje się także w perspektywę rozwijania wkładu Niemiec w obronę Unii Europejskiej, a tym bardziej w wkład NATO. NATO buduje Centrum Kosmiczne w Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu w Ramstein w celu koordynowania działań członków Sojuszu w przestrzeni kosmicznej. Powiedziała również na ostatnim szczycie w Brukseli, że ataki skierowane w kosmos, z kosmosu lub w kosmos są teraz przypadkiem sojuszu.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!