Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odwiedź Sarajewo z bezpośrednimi lotami LOT z Warszawy 5 razy w tygodniu

Odwiedź Sarajewo z bezpośrednimi lotami LOT z Warszawy 5 razy w tygodniu

Loty między stolicami Polski a Bośnią i Hercegowiną odbywają się pięć razy w tygodniu. Okazja do poznania Sarajewa, miasta przesiąkniętego historią i skrzyżowaniem Wschodu i Zachodu, kraju, który stawia na rozwój swojego sektora turystycznego.

Efekt współpracy LOT-u z lotniskiem w Sarajewie

30 maja LOT uruchomił bezpośrednie połączenia między Warszawą a Sarajewem; Potwierdzenie rosnącego zainteresowania Bałkanami poza Chorwacją, które od dawna cieszą się popularnością wśród polskich turystów. Kilka dni temu węgierska linia lotnicza Wizzair otworzyła bezpośrednie połączenie z Warszawy do stolicy Albanii Tirany. Uruchomienie tych połączeń to efekt współpracy LOT-u z Portem Lotniczym Sarajewo, przy wsparciu lokalnych organizacji turystycznych, mającej na celu zwiększenie liczby połączeń do mniej znanego Polakom bałkańskiego kraju i stymulowanie jego rozwoju gospodarczego. ” Mam nadzieję, że nie tylko ułatwi to podróż polskim pielgrzymom do Medziugorja, ale stanie się również katalizatorem bardziej dynamicznej współpracy gospodarczej, politycznej i kulturalnej między Polską a Bośnią i Hercegowiną. Szymon Szynkowski lepiej znany jako Sęk, minister stanu w MSZ RP, powiedział na otwarciu linii.

Dzielnica Osmańska w Sarajewie – Fot. Lucien Boddaert lpj / warsaw

1 – Odwiedź osmańską dzielnicę Bascarsija

Najlepiej zachowany obszar miasta, a tym samym najbardziej turystyczny obszar, Baščaršija znajduje się w centrum miasta. Istnieje ważne dziedzictwo architektoniczne sięgające czasów osmańskich, zbudowane w większości w XVI wieku. Liczne sklepy i restauracje sprawiają, że jest to obowiązkowa pozycja dla turystów i mieszkańców Sarajewa. Aby zorientować się w atmosferze okolicy i różnych sklepach, można zobaczyć reportaż polskiego szefa kuchni Roberta Macklowicza, który w dużej mierze został tam nakręcony.

2 – Odkryj poprzednie miejsce Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1984

Sarajewo, ówczesna stolica Socjalistycznej Republiki Bośni i Hercegowiny w Jugosławii, była gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1984. Wraz z innymi miejscami w mieście, które padło ofiarą najdłuższego oblężenia we współczesnej historii w latach 1992-1996, infrastruktura olimpijska ucierpiała w wyniku wojny . Z tamtych czasów wciąż są duże i drogie inwestycje, na wyżynach miasta, ruinach Wioski Olimpijskiej i imponującym torze bobslejowym, obecnie bardzo cenionym przez fanów Urbex. Dostęp do tej strony kolejką linową oferuje wspaniały widok na centrum Sarajewa.

READ  „Wojna na Ukrainie przypomina, jak długo przetrwała struktura tożsamości narodowej”.

Tor bobslejowy Sarajewo JO 84
tor bobslejowy z 84. Igrzysk Olimpijskich – Fot. Lucien Baudert lpj / Warszawa

3 – Objazd przez most łaciński

W bezpośrednim sąsiedztwie tego mostu 28 czerwca 1914 r. miał miejsce atak na austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, który uznano za przyczynę wybuchu I wojny światowej. Objazd do tego symbolicznego miejsca w historii Europy pozwala nam przypomnieć narodowości kontynentu, które dały początek konfrontacjom ubiegłego wieku.

most łaciński w Sarajewie
Most łaciński – Fot. Lucien Boddaert lpj / warsaw

4 – Opuszczenie Sarajewa

O ile Bośnia i Hercegowina ma bardzo ograniczony dostęp do morza, w przeciwieństwie do swojego chorwackiego sąsiada z długą linią brzegową, kraj ten, w większości górzysty, może liczyć na naturalne tereny odpowiednie do uprawiania sportów wodnych lub pieszych wędrówek. Najbardziej obiecujące obiekty są świadkami powstawania infrastruktury, która przyjmuje zagranicznych turystów (obecnie bardziej niemieckich lub włoskich niż francuskich). Miasto Konjic, półtorej godziny drogi od Sarajewa, jest ekscytującym punktem wyjścia do zwiedzania gór w centrum kraju. Ten etap pozwala również odwiedzić jedną z atrakcji kraju, bunkier Tito, jedną z najważniejszych inwestycji wojskowych w historii Jugosławii. Zlokalizowany w centrum Federacji bunkier miał pozwolić Tito i jego bliskiemu kręgowi chronić się przez okres do 6 miesięcy przed skutkami wojny nuklearnej. Ściśle tajne i nigdy nie przydatne, zostało odkryte dopiero po rozpadzie Jugosławii.

Bunkier Tito
Legowisko Tito – Fot. Lucien Boddaert lpj / Warszawa