Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odliczanie do dziewiczego lotu Ariane 6 – 09.07.2024 o godzinie 17:15

Rakieta Ariane 6 na platformie startowej w Centrum Kosmicznym Kourou, 9 lipca 2024 r. w Gujanie (AFP/jody amiet)

Rozpoczęło się ostateczne odliczanie: cztery lata później rakieta Ariane 6 ma we wtorek po raz pierwszy wznieść się nad dżunglą Gujany, niosąc ze sobą nadzieje Europy na odzyskanie niezależnego dostępu do przestrzeni kosmicznej.

Wystrzelenie zaplanowano nie wcześniej niż na godzinę 16:00 (19:00 czasu GMT) zamiast na godzinę 15:00 ze względu na drobny problem z instalacjami naziemnymi, który został rozwiązany, jak zauważyła Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) w X. .

Od pierwszego świtu w Centrum Kosmicznym Gujany w Kourou suwnica, potężna 90-metrowa katedra, w której mieści się rakieta, została powoli usunięta podczas ulewnego deszczu, odsłaniając 56-metrową rakietę, powiedział dziennikarz AFP. .

Artykuł przedstawiający europejską wyrzutnię Ariane 6 (AFP/Gal ROMA)

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła, że ​​nowa aktualizacja pogody o godzinie 10:00 dała „go do wypełnienia”.

Trwający półtorej godziny proces polega na napełnieniu zbiorników rakiety paliwem kriogenicznym – ciekłym tlenem i wodorem, które napędzają silnik Vulcan.

Według Jean-Michela Rizzi, szefa bazy startowej Ariane 6 w ESA, wszelkie anomalie wymagające fizycznej interwencji będą teraz wymagały opróżnienia zbiorników, co automatycznie opóźnia wystrzelenie o 48 godzin.

Inżynierowie i menedżerowie monitorują parametry wyrzutni Ariane 6 w komorze Jowisza w Centrum Kosmicznym Kourou, 9 lipca 2024 r. w Gujanie (AFP/jody amiet)

Dodał, że ponad 200 ekspertów, zamkniętych w bunkrze centrum startu, przypominającym kokpit rakietowy, bada wyrzutnię do momentu oderwania się od ziemi i jest gotowych przerwać odliczanie i rozwiązać wszelkie problemy.

Centrum startowe jest w stałym kontakcie z pomieszczeniem Jowisza i wieżą kontrolną, gdzie scentralizowane są wszystkie dane telemetryczne (dane wysyłane przez rakietę w każdej chwili), śledzenie radarowe czy informacje komunikacyjne, a także łączność z licznie rozmieszczonymi siłami zbrojnymi aby zapewnić bezpieczeństwo startu.

Trzy myśliwce Rafale zostały specjalnie rozmieszczone w celu odstraszenia wszelkich zbyt egzotycznych samolotów.

READ  Jak za darmo wysyłać SMS-y lub wiadomości z Internetu?

– „Podział ryzyka” –

W 2014 roku zdecydowano, że Ariane 6, podobnie jak jej poprzednik Ariane 5, będzie mógł umieszczać satelity na orbicie geostacjonarnej na wysokości 36 000 km, a także umieszczać konstelacje na orbicie kilkaset kilometrów od Ziemi.

Po wielu ćwiczeniach rakieta została „kwalifikowana” do lądowania. „Wyznaczyliśmy tak wiele harmonogramów[wystartowania]że wmawiamy sobie, że to rutyna, ale tym razem dzieje się to naprawdę, samolot wystartuje” – mówi podekscytowany Frank Saengo, zastępca dyrektora lotu inauguracyjnego.

Historycznie rzecz biorąc, około połowa wszystkich pierwszych startów rakiet to niepowodzenia, jak na przykład w 1996 r. w przypadku pierwszej rakiety Ariane 5, która jednak miała tylko dwie awarie na 117 startów.

„To pierwszy lot, istnieje element ryzyka, które staraliśmy się zminimalizować w jak największym stopniu i jesteśmy tego pewni” – powiedział Philippe Baptiste, dyrektor generalny francuskiej agencji kosmicznej CNES.

Część centralnego rdzenia europejskiej wyrzutni Ariane 6 w Kourou, Gujana, 26 marca 2024 r. (AFP/Ludovic MARIN)

„Będziemy mogli odetchnąć z ulgą, kiedy wystrzelimy pierwsze satelity” – powiedział Tony dos Santos, szef misji Europejskiej Agencji Kosmicznej, godzinę i sześć minut po starcie.

Sukces zakończy się pomyślnym zrzuceniem górnego stopnia do Pacyfiku pod koniec misji, po trzecim ponownym uruchomieniu silnika Vinci, co jest główną innowacją rakiety.

Zdaniem szefowej transportu kosmicznego w ESA, Toni Tolker-Nielsen, sukces lotu będzie oznaczał „powrót” Europy na scenę kosmiczną.

Montaż rakiety Ariane 6 (AFP/Valentin Rakovsky)

Od czasu ostatniego lotu statku kosmicznego Ariane 5 rok temu Europejczycy nie są już w stanie samodzielnie umieścić satelity na orbicie: od czasu inwazji na Ukrainę nie mają już dostępu do rosyjskiej platformy startowej średniego Sojuza, a Rakieta Vega-C jest uziemiona od końca 2022 roku po… Miał wypadek.

Wtedy jednak, jego zdaniem, konieczna będzie skuteczna intensyfikacja lotów, kolejny lot pod koniec roku, sześć zaplanowanych w 2025 r. i osiem w roku następnym.

W swoim dziewiczym locie Ariane 6 zabierze na pokład 17 „pasażerów”: 11 małych satelitów uniwersyteckich, różne eksperymenty, a także dwie kapsuły do ​​ponownego wejścia w atmosferę, co powinno przygotować kosmiczny statek towarowy, którego chcą dostarczyć Europejczycy stacje kosmiczne.