Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odkrycie biżuterii z epoki brązu w Polsce rzuca światło na prehistoryczne obrzędy pogrzebowe

Odkrycie biżuterii z epoki brązu w Polsce rzuca światło na prehistoryczne obrzędy pogrzebowe

Wykopaliska archeologiczne w Papowie Biskupi w północno-środkowej Polsce zebrały około 550 sztuk biżuterii z brązu i pozostałości 33 szkieletów sprzed 3000 lat. Według archeologów skarb i pozostałości należą do grupy Selmno, która żyła na tym miejscu między 1200 a 450 rokiem p.n.e. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie Stary.

Grupa selmińska była częścią kultury łużyckiej, prehistorycznej kultury, która rozwinęła się w północno-wschodnich Niemczech, Polsce i Czechach. Umieszczanie metalowych skarbów w zbiornikach wodnych było praktyką pochówku Łużyczan w pobliżu zbiorników wodnych, takich jak wyschnięte jezioro Papovo Biscopi.

Autorzy zdjęć: A. Piasecca Artefakty z brązu przechowywane są w Papovo Biscubi

Klejnoty Papovo Biscubi ujawniają, że grupa Selmno mogła włączyć te praktyki rytualne do kultury łużyckiej.

W przeciwieństwie do innych grup łużyckich, archeolodzy na ogół przyjmują, że artefakty grupy chełmińskiej z metalu i brązu nie przywiązywały znaczenia rytualnego. Archeolodzy znaleźli jednak te ozdoby z brązu obok szczątków ludzkich. To prowadzi ich do sugerowania związku między praktykami pochówku a tymi przedmiotami.

>> Czytaj więcej: Serbia: Rzymski łuk triumfalny poświęcony Karakalli, podstawowemu cesarzowi imperium

„Krótko mówiąc, Papowo Biskubi otwiera nowe okno na poznanie praktyk społecznych i rytualnych okresu łużyckiego w Polsce oraz ukazuje potencjał tego miejsca w zakresie lepszego zrozumienia złożonych powiązań pomiędzy wotami a ofiarami ludzkimi. » Wyjaśnij autorów badania.

To nowe odkrycie może przyczynić się do zmiany wcześniejszych hipotez. Może reprezentować „ Jedna z najbardziej wymownych relacji o działalności rytualnej z okresu łużyckiego na terenie Polski „Jest zdeklarowany Łukasza KowalskiegoDoktor habilitowany archeologii na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i współautor pracy.

READ  Euro 2020 - Hiszpania / Polska: Jaki kanał, kiedy oglądać mecz na żywo?