Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Od celów europejskich do korporacyjnych projektów IT

Od celów europejskich do korporacyjnych projektów IT

W czasach narastających problemów klimatycznych kwestia neutralności węglowej jest dotkliwa. 27-narodowa Unia Europejska, która ogłosiła swój „Zielony Ład”, ma być pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 r., czyli osiągnąć punkt zwany „zerem netto”. Innymi słowy, chodzi o pracę nad neutralizacją emisji i absorpcji gazów cieplarnianych (dwutlenek węgla, metan, ozon, freony itp.), które przyczyniają się do globalnego ocieplenia.

Równoważnik dwutlenku węgla różnych gazów określono w celu zmierzenia ich połączonego efektu według tego samego odniesienia. W Europie na czele rankingu eksporterów znajdują się Niemcy i Francja, a ich drogi są inne.

Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego niemiecki rząd zdecydował się podnieść cele redukcyjne z 55% do 65% do 2030 r. i oczekuje neutralności węglowej już w 2045 r., czyli pięć lat temu. W rocznym raporcie z czerwca 2021 r. Wysoka Rada Klimatyczna zapewniła Francję, że „obecne wysiłki są niewystarczające, aby zapewnić osiągnięcie celów na 2030 r.”

Różnorodność stanowisk według sektora

Patrząc z daleka, równanie wydaje się proste: musimy radykalnie zredukować emisje, jednocześnie opracowując skuteczne sposoby wychwytywania gazów cieplarnianych, aby osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla. W praktyce jest to bardziej skomplikowane. Przede wszystkim istnieje duża różnorodność postaw, w zależności od kraju i sektora, i ważne jest przewidywanie społeczno-gospodarczych skutków zmian, które mają zostać wprowadzone w regionach.

Z perspektywy sektorowej głównymi źródłami emisji są energia, transport, budownictwo, przemysł i rolnictwo. Każda część konkretnego wydania. W związku z tym sektor energetyczny mógłby osiągnąć cel jako pierwszy, około 2045 r.

Wydajność tych technologii będzie zależeć od ich ulepszenia poprzez gromadzenie i ocenę danych operacyjnych przez sztuczną inteligencję.

Sektor ten stoi jednak w sytuacji paradoksalnej. W rzeczywistości, według badanie Firma doradcza McKinsey spodziewa się, że zapotrzebowanie na energię elektryczną netto podwoi się do 2050 r. do 5900 TWh w wyniku elektryfikacji całych sektorów gospodarki, w szczególności transportu. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o zmniejszenie intensywności węgla, aby wyprodukować kilowatogodziny. Średnia europejska zbliża się obecnie do 300gCO2/kWh i ujawnia dużą dysproporcję, zwłaszcza w przypadku Polski i Czech, które są silnie uzależnione od paliw kopalnych, takich jak węgiel brunatny i węgiel brunatny. Z drugiej strony Francja opiera się na energii z energii jądrowej.

Dekarbonizacja tego sektora może odbywać się przy wsparciu technologii już dostępnych i wymagających spopularyzowania, takich jak energetyka wiatrowa czy słoneczna, oraz dzięki ulepszonym rozwiązaniom w zakresie wychwytywania dwutlenku węgla. Należy również zająć się innymi wyzwaniami, takimi jak poprawa wzajemnych połączeń między regionami lub wykorzystanie nadwyżek do produkcji wodoru, który następnie zostanie wykorzystany jako źródło produkcji zdatnej do przechowywania, co jest głównym wyzwaniem dla tej energii.

Po stronie transportu dekarbonizacja obejmuje głównie elektryfikację i hybrydyzację, zwiększoną efektywność energetyczną transportu, wykorzystanie wodoru oraz nieco dobrowolne ograniczenie popytu i paliw alternatywnych.

Wydajność tych technologii będzie zależeć od ich ulepszenia poprzez zbieranie danych operacyjnych, które te urządzenia będą wytwarzać i oceniać przez sztuczną inteligencję. Jednak nie wszystko będzie zależeć od technologii, zmiany stylu życia i konsumpcji również będą miały duży wpływ. Państwa i ich organy regulacyjne będą musiały zezwolić na tworzenie nowych i zachęcających ram, w tym poprzez inwestycje bezpośrednie.

Oczywiste jest, że zmiany te będą wymagały ogromnych inwestycji, zarówno ze strony sektora publicznego, jak i prywatnego: 1 bilion euro rocznie do 2050 r., we wszystkich sektorach, jak wynika z cytowanego powyżej badania.

CIO również stawiają się na linii frontu

Na poziomie firmy w ostatnich miesiącach pojawiły się konkretne projekty i wymierne cele.

Na przykład wiele grup posiadających fabryki przygląda się zużyciu energii (energii elektrycznej, gazu płynnego itp.) związanemu z ich procesami produkcyjnymi i szuka sposobów na jego zmniejszenie. Korzyści są dwojakie: osiągnięcie wyznaczonych sobie celów dotyczących intensywności emisji dwutlenku węgla oraz obniżenie kosztów.

Oczekuje się, że technologia cyfrowa będzie odpowiadać za 7,5% globalnej emisji dwutlenku węgla w 2025 r.

Metody są w trakcie budowy. Obejmuje to przegląd procesów, identyfikację źródeł i charakteru surowców, a także opracowywanie algorytmów, które przywracają obecne ograniczenia wydajności operacyjnej dzięki precyzyjnym, bardziej dynamicznym ustawieniom maszyny.

Działy IT również stopniowo angażują się w walkę o dostępne im dźwignie, wiedząc, że technologia cyfrowa powinna odpowiadać za 7,5% globalnej emisji dwutlenku węgla w 2025 r. projekt transformacji.

Pierwszym obszarem doskonalenia jest zwrócenie szczególnej uwagi na ślad węglowy wynikający z cyfryzacji procesów oraz poprzez wykorzystanie nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja czy 5g. Wyzwaniem jest ograniczenie ilości przetwarzanych danych, mimo wszystko w silnej ekspansji, oraz przetwarzania realizowanego przez różne aplikacje firmy.

więc potrzebujesz Projektuj architektury, które znacznie poprawiają dostęp do tych danych Unikaj niepotrzebnych ruchów lub kopiowania i Tworzenie „oszczędnych” aplikacji kodu w zabiegach.

W przypadku obecnej areny przegląd powinien to umożliwićZidentyfikuj stare terapie i takie, które mobilizują dużo zasobów. Następnie można wdrożyć plany leczenia.

Drugi obszar doskonalenia to Na poziomie centrum danych – co jest centralnym punktem tego, co właśnie powiedzieliśmy. Duzi operatorzy tacy jak Azure, AWS, GCP czy OVH inwestują na trzech frontach:

  1. Sprawność maszyn i urządzeń
  2. Zmniejszenie śladu węglowego energii wymaganej do prowadzenia działalności (np. zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii lub zmniejszenie zużycia wody)
  3. Wykorzystanie energii wytworzonej w procesie (np. ciepło z serwerów przekazywane do sąsiedniego systemu grzewczego).

Tutaj działy IT nie mają ręki, ale poprzez Ich wybory mogą mieć wpływ Pewny.

Podobnie jak działy operacyjne, wymierne korzyści przełożą się na zmniejszenie śladu węglowego i kosztów.

Projekty Net Zero nie są już opcją, ale koniecznością

Tego rodzaju inicjatywa nie wchodzi już w grę. To część fali przypływu wspieranej przez strategię inwestorów, takich jak BlackRock. Największy na świecie fundusz z aktywami w wysokości 9 bilionów dolarów twierdzi, że coraz częściej kieruje swoimi wyborami w oparciu o wiarygodność planu neutralności węglowej firmy. Tak zwane fundusze „ESG” (środowiskowe, społeczne i rządowe) prężnie się rozwijają. Impact Investing jest stale rozwijany.

Ten trend polega na przedefiniowaniu sposobu mierzenia wyników firmy.

Klimat to także świetna okazja do zbudowania nowego modelu gospodarczego, w którym zwiększa się konkurencyjność europejskich firm.

Nowe dane, nowe standardy i nowe modele sztucznej inteligencji umożliwią te złożone analizy w skali planetarnej. Właśnie to ma stworzyć projekt NASA Harvest w połączeniu z CropX, który umożliwiłby zmniejszenie zużycia chemikaliów i zapotrzebowania na wodę przez czujniki naziemne i analizę obrazu satelitarnego obszaru produkcji rolnej.

Dzięki temu musi powstać 11 milionów miejsc pracy, co wymaga przemyślenia na nowo organizacji edukacji i pracy nad lepszym zarządzaniem tą poważną transformacją.

Główny interes leży w harmonizacji głównych celów neutralności węglowej na poziomie europejskim z jednej strony oraz kanałów transmisji i wdrażania reprezentowanych przez wszystkie władze publiczne, podmioty gospodarcze i społeczeństwo obywatelskie z drugiej.

Dopiero współpraca międzynarodowa będzie ostatecznie w stanie nieco zmniejszyć zagrożenie zmian klimatu na naszej planecie. Dzięki inwestycjom w technologie związane z energią odnawialną, aby stworzyć firmy zdolne do zaspokojenia globalnego popytu, Europa będzie mogła pozycjonować się jako lider w dziedzinie energetyki.

Chociaż klimat jest bez wątpienia największym wyzwaniem naszych czasów, stanowi ogromną szansę na zbudowanie nowego modelu gospodarczego, w którym zwiększa się konkurencyjność europejskich firm.

READ  Jesion został ścięty przy wjeździe do wsi Clairvaux-les-Lacs