Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Obszar metropolitalny Barcelony dotknięty suszą: wiadomości

Obszar metropolitalny Barcelony dotknięty suszą: wiadomości

W czwartek władze hiszpańskie wprowadziły obszar metropolitalny Barcelony, drugie co do wielkości miasto w Hiszpanii, w „stan nadzwyczajny” ze względu na historyczną suszę, która nawiedziła ten region w północno-wschodniej części kraju, gdzie zasoby wody osiągnęły krytyczny poziom poziom. poziom.

Decyzja ta, ogłoszona przez szefa regionalnego rządu Katalonii, Pere Aragonés, nałoży w sumie nowe ograniczenia na zużycie wody dla sześciu milionów ludzi, ze szczególnie silnymi ograniczeniami na przemysł i rolnictwo.

„Katalonia cierpi na najgorszą suszę od stulecia. Nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak długim i intensywnym okresem, odkąd prowadzimy rejestry opadów” – wyjaśnił pan Aragonés podczas konferencji prasowej, przypominając, że brak opadów utrzymywał się od dłuższego czasu. ponad trzy lata.

Władze Katalonii od tygodni pracowały nad przygotowaniem opinii publicznej, ogłaszając stan wyjątkowy, jeśli poziom zbiorników przechowujących wodę deszczową do wykorzystania w suchszych miesiącach spadnie poniżej 16%.

Poziom ten został jednak osiągnięty w ostatnich dniach, ponieważ utrzymująca się sucha pogoda pogarsza i tak już bardzo suche gleby na katalońskim wybrzeżu, zarówno we Francji, jak i w Hiszpanii.

Wejście w pierwszą fazę stanu „awaryjnego”, obejmującego trzy, nałoży duże ograniczenia na rolnictwo, które będzie musiało zmniejszyć zużycie wody o 80%, oraz na przemysł, który będzie musiał ograniczyć je o 25%. %.

Maksymalny pułap średniego zużycia energii dla mieszkańców 202 gmin na obszarze objętym ograniczeniami został nieznacznie obniżony i zostanie jeszcze bardziej obniżony w przypadku pogorszenia sytuacji.

Za wyjątkiem niektórych gmin, w których nastąpi spadek ciśnienia, działanie to nie spowoduje odcięcia mieszkańców od wody wodociągowej. Z drugiej jednak strony planowane jest nałożenie kar na miejscowości, które nie przestrzegają tego maksimum.

Ten plan awaryjny zabrania także napełniania basenów, nawet w przypadku niewielkiej poprawy, z wyjątkiem publicznych obiektów sportowych, które dostarczają wodę na innym poziomie.

READ  Rolex chce stworzyć nowy zakład produkcyjny w Poole z 2000 miejsc pracy

Zakazano także podlewania terenów zielonych, z wyjątkiem wody niezdatnej do picia w parkach publicznych oraz gdy zagrożone jest przetrwanie drzew, a także mycia samochodów.

W ostatnich tygodniach władze regionalne nie wykluczyły zaopatrzenia Barcelony w wodę cysternami.

Opublikowano 1 lutego o 12:49, AFP