Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Obóz rządzący wznawia debatę o karze śmierci – EURACTIV.com

Obóz rządzący wznawia debatę o karze śmierci – EURACTIV.com

Po brutalnej śmierci ośmioletniego chłopca z rąk ojczyma, polski premier Mateusz Morawiecki wznowił debatę na temat przywrócenia kary śmierci. .

Na początku tego miesiąca ośmioletni Kamil zmarł w szpitalu dziecięcym na Górnym Śląsku po 35 dniach w śpiączce. Ojczym kazał mu stanąć na kuchence gazowej i polewał ciało wrzątkiem. Śledztwo wykazało, że 27-latek od dłuższego czasu znęcał się nad dzieckiem.

„Kary wymierzane najgorszym degeneratom są zbyt łagodne”Premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze 10 maja. „Osobiście jestem za przywróceniem kary śmierci dla najohydniejszych przestępców”.Powiedział to komentując sprawę Kamila.

Powiedział też, że kary powinny być surowsze „Potwory”, nie tylko rujnując życie dzieci, ale z premedytacją. Dlatego zwrócił się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o zaproponowanie zmian w polskim Kodeksie karnym.

Zdaniem minister rodziny i polityki społecznej Marliny Malek, praktyka sądów pokazuje, że przestępcy często skazani są na bardzo niskie wyroki, na które jej rząd nie może się zgodzić.

Przywrócenie kary śmierci zyskało popularność w rządzie

Pan. To nie pierwszy raz, kiedy Morawiecki opowiada się za przywróceniem kary śmierci. W styczniu powiedział, że kara śmierci powinna być dozwolona za najpoważniejsze przestępstwa.

Rządząca w Polsce konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) tradycyjnie sympatyzowała z Kościołem katolickim, który po swojej świeckiej reformie w 2018 roku nauczał, że kara śmierci w świetle Ewangelii „niedopuszczalne, ponieważ godzi w integralność i godność osoby” I w żadnym wypadku nie można go rozpoznać.

Chociaż uważa się za katolika, p. Powinien dostać karę śmierci „przemyślany” W Polsce, w przeciwieństwie do współczesnego świata, bardzo szybko chce się z niego porzucić.

Rzecznik rządu Piotr Müller wyjaśnił później, że premier wyraził tylko własne zdanie i że przywrócenie kary śmierci nie jest częścią programu politycznego PiS i nie jest przedmiotem dyskusji w rządzie.

Mimo to Morawiecki ma zwolenników w tej sprawie nawet we własnym rządzie, zwłaszcza wśród członków eurosceptycznej koalicji PiS Solidarność Polska, której liderem jest minister sprawiedliwości Zbigniew Tadeusz Ziobro.

READ  Warszawa Kraków Poznań Wrocław Trójmiasto Lublin Latzu Polska Przewodnik po odzieży używanej

Po styczniowej wypowiedzi Morawieckiego wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchol powiedział, że jest za przywróceniem kary śmierci do kodeksu karnego, co według niego zmniejszy liczbę przestępstw.

Premier był krytykowany przez czołowych polskich prawników za kontrowersyjne wypowiedzi. Cytowany przez media ekspert prawa karnego prof. Andrzej Zoll powiedział, że zatwierdzenie wyroku śmierci dla Mateusza Morawieckiego to kolejny krok w kierunku wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Rzeczpospolita.

Większość Polaków chce powrotu kary śmierci

Jednak ostatnie badanie przeprowadzone przez United Surveys Wirtualna Polska Polacy opublikowani w środę (17 maja) mieli przewagę liczebną, ale z niewielkim marginesem, a pan Morawiecki zaakceptował potrzebę przywrócenia kary śmierci.

Stanowisko premiera popiera 48,3% ankietowanych, a jedna trzecia z nich jest zdecydowanie za przywróceniem kary śmierci. Przeciwko karze śmierci było 46,3% ankietowanych, a 35% zdecydowanie uważało, że nie powinna ona zostać przywrócona. 5,4% nie ma jednoznacznej opinii.

Poparcie dla kary śmierci stało się synonimem poglądów politycznych. Wśród wyborców koalicji rządzącej 76 proc. zgadza się z poglądami Mateusza Morawieckiego. Wśród zwolenników opozycji 65% nie chce przywrócenia kary śmierci.

Bardzo podzielonemu elektoratowi brakuje politycznej empatii. 48% z nich popiera karę śmierci, a 38% jest jej przeciwnych.

Kara śmierci jest zakazana w Unii Europejskiej

Ostatnia egzekucja w Polsce odbyła się w 1988 roku w więzieniu w Krakowie. Mimo przeprosin 29-letni Stanisław Czubański został powieszony za brutalny gwałt i zabójstwo kobiety.

W czasach reżimu komunistycznego, który upadł w Polsce w 1989 r., można było skazać na śmierć za zdradę, akty terroryzmu, zwłaszcza makabryczne morderstwa, oraz poważne przestępstwa gospodarcze. W 1989 r. parlament uchwalił ustawę o amnestii, na mocy której każdemu skazanemu na śmierć, który jeszcze nie został stracony, można było zamienić wyrok na 25 lat więzienia.

Pan. Morawickiego i p. Zarówno Mueller, jak i Rada Europy przekonywali, że przywrócenie kary śmierci w Polsce jest niemożliwe, ponieważ UE jest członkiem UE.

Europejska Karta Praw Człowieka, która weszła w życie w 1953 r. i została podpisana przez Polskę w 1993 r., stanowi w art. 2 „Nikt nie może być skazany na śmierć ani skazany na śmierć”.

W 2000 roku Rada Europy ogłosiła się strefą wolną od kary śmierci. Obecnie żadne państwo członkowskie nie utrzymuje tego rodzaju kary w swoim prawie karnym.

READ  Dlaczego platforma autohandlu Bti Codes IO jest tak popularna wśród handlowców kryptowalut?

W ubiegłym roku we wspólnym oświadczeniu podczas Europejskiego i Światowego Dnia przeciwko Karze Śmierci Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Joseph Borrell oraz Sekretarz Generalna Rady Europy Marija Bežinović Burić opisali karę śmierci Jak „Okrutna, nieludzka i nieskuteczna kara”.

Europejskie rządy są temu przeciwne

Inaczej niż w Polsce, w większości krajów UE przywrócenie kary śmierci jest rzadkim tematem debaty publicznej, a partie rządzące prawie o tym nie wspominają.

Tak jest we Francji, gdzie skrajnie prawicowy kandydat w wyborach prezydenckich w 2022 roku, Eric Gemmeure, powiedział, że nie uważa zniesienia kary śmierci za słuszne. Jednak w swoim prezydenckim planie nie proponował jej przywrócenia.

A w Portugalii, pierwszym nowoczesnym suwerenie w Europie, który zniósł karę śmierci, kwestia ta nie jest już na porządku dziennym. Nawet skrajnie prawicowa partia Sega, która w 2020 r. zdecydowała się poddać tę kwestię pod wewnętrzne referendum, została odrzucona przez swoich członków.

W Belgii kara śmierci została oficjalnie zniesiona w 1996 r., a jej zakaz jest zapisany w konstytucji. W 2016 r. parlament odmówił rozpatrzenia ustawy zaproponowanej przez skrajnie prawicową Partię Flamandzką. Należy do Williamsa (Tożsamość i demokracja).

Partia zdecydowała o sposobie ukarania „zbyt luźny” A kary dożywocia proponuje się resocjalizować bez możliwości wcześniejszego zwolnienia, co nie prowadzi do kary śmierci, ale pozostawia możliwość „Zablokowany na stałe” Niektóre osoby, w tym terroryści i sprawcy wykorzystywania dzieci, ze społeczeństwa.

Niemniej jednak partia wstrzymała się od głosu w referendum w 2020 r., Aby usunąć ostatnią wzmiankę o karze śmierci w prawie belgijskim.

W Finlandii, choć karę śmierci zniesiono w 1972 roku, ostatnią egzekucję wykonano w 1944 roku. Sanomat z Helsingu Ankieta przeprowadzona w 2011 roku wykazała, że ​​19% ankietowanych opowiedziało się za karą śmierci, 48% było jej przeciwnych, a 29% uważało, że może ona być stosowana w wyjątkowych przypadkach. Partia Finów, wówczas w coraz większym stopniu, opowiadała się bardzo za karą śmierci.

READ  Znakomity serwis Stefana Boyera na Mistrzostwach Polski nr 1

W Holandii, gdzie kara śmierci została usunięta z konstytucji w 1870 r., konserwatywna kalwińska opozycja SGP otwarcie opowiadała się za karą śmierci do 2017 r., kiedy to po raz pierwszy od 100 lat usunęła ten środek ze swojej platformy. Niemniej jednak członkowie partii nadal opowiadali się za karą śmierci podczas debat w holenderskim Senacie do lutego 2023 r.

Sondaż z 2008 roku wykazał, że 59% Holendrów odrzuca karę śmierci w każdych okolicznościach, a 26% uważa ją za uzasadnioną. „Specjalne przypadki” i 13% „Poważne przestępstwa”.

W Niemczech centrolewicowy rząd dał jasno do zrozumienia, że ​​promowanie abolicji w innych krajach jest ważnym zadaniem.

Zniesienie kary śmierci w Niemczech jest zapisane w Ustawie Zasadniczej Republiki Federalnej Niemiec od 1949 r., chociaż przepis legalizujący karę śmierci w poważnych przypadkach pozostawał w konstytucji kraju związkowego Hesja do czasu jej oficjalnego zniesienia w referendum. Bawaria uchyliła podobny przepis w 1998 r.

Również większość włoskich polityków sprzeciwia się karze śmierci, podobnie jak Kościół katolicki. Nawet Matteo Salvini, kontrowersyjny przywódca skrajnie prawicowej partii LegaWystąpił przeciwko karze śmierci w 2015 roku, opowiadając się za dożywociem i ciężką pracą dla terrorystów.

Od 2019 r. 142 kraje zniosły karę śmierci w prawie lub praktyce. Według Rady Europy w 2021 r. mniejszość 18 państw, czyli 9% ogólnej liczby państw członkowskich ONZ, nadal wykonywała karę śmierci.

[Davide Basso, Maria de Deus Rodrigues, Anne-Sophie Gayet, Pekka Vänttinen, Benedikt Stöckl, Krasen Nikolov, Nick Alipour et Federica Pascale ont contribué à cet article]