Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Objawy zapalenia trzustki i znaki ostrzegawcze, na które należy uważać

Wskaźniki przeżycia są lepsze, gdy choroba zostanie złapana i leczona wcześnie, ale wczesne objawy są zwykle subtelne. Które chcesz poznać?

Rak trzustki atakuje trzustkę, która jest małym narządem zlokalizowanym między żołądkiem a kręgosłupem. Jest to niezwykle trudne do wykrycia na wczesnym etapie, ponieważ bardziej oczywiste objawy, takie jak żółtaczka, zwykle pojawiają się dopiero w późnym stadium choroby. Pięcioletni wskaźnik przeżycia w przypadku raka trzustki wynosi 11,5%. Jednym z powodów wysokiej śmiertelności jest to, że choroba nie jest diagnozowana, dopóki nie rozprzestrzeni się poza trzustkę. Możliwości leczenia zaawansowanego raka trzustki są ograniczone i mają mniejsze szanse powodzenia. Brak specyficznych objawów przedmiotowych i podmiotowych raka trzustki we wczesnych stadiach choroby, zwłaszcza objawów odróżniających się od innych, bardziej powszechnych chorób, sprawia, że ​​dalsze wysiłki naukowe mające na celu opracowanie wiarygodnego testu wykrywającego są szczególnie istotne.

Rak zwykle dotyczy dwóch części trzustki

Trzustka składa się z dwóch głównych części. Pierwszy, zwany komponentem zewnętrznym, składa się z przewodów i małych woreczków na końcu przewodów. Wytwarzają one enzymy, które pomagają organizmowi trawić pokarm, zwłaszcza tłuszcze. Druga część trzustki to część wydzielania wewnętrznego. Są to małe skupiska komórek rozmieszczone w trzustce, które wydzielają hormony, takie jak insulina, które pomagają kontrolować poziom cukru we krwi. Objawy raka trzustki różnią się w zależności od tego, która część trzustki jest dotknięta nowotworem.

Zewnątrzwydzielniczy rak trzustki: częstszy i bardziej widoczny

Nowotwory atakujące komórki gruczołów zewnątrzwydzielniczych częściej dają objawy niż nowotwory atakujące komórki gruczołów wydzielania wewnętrznego. Wśród najczęstszych objawów zewnątrzwydzielniczego raka trzustki jest ten spowodowany nagromadzeniem bilirubiny, ciemnożółto-brązowej substancji wydzielanej przez wątrobę jako część płynu trawiennego zwanego żółcią. Zwykle płyn ten przechodzi przez wspólny przewód żółciowy, przechodzi przez trzustkę, przechodzi do jelit, a następnie jest wydalany z organizmu wraz ze stolcem. W przypadku raka trzustki proces ten może przebiegać nieprawidłowo.

READ  Covid-19: Co wiemy o wariancie XD, który zainfekował dziesiątki osób we Francji?

Objawy związane z problemami z bilirubiną obejmują:

żółtaczka

U większości osób z zewnątrzwydzielniczym rakiem trzustki żółtaczka (zażółcenie skóry i oczu) jest jednym z pierwszych objawów. Jeśli rak trzustki blokuje wspólny przewód żółciowy, może powodować nagromadzenie bilirubiny, co prowadzi do żółtaczki. Żółtaczka może być również oznaką raka trzustki, który rozprzestrzenił się na wątrobę. Chociaż żółtaczka jest częstym objawem raka trzustki, najczęstszymi przyczynami tego objawu są kamienie żółciowe lub zapalenie wątroby.

Ciemny, swędzący mocz

Podwyższony poziom bilirubiny może prowadzić do gromadzenia się substancji, które normalnie są rozkładane w organizmie i wydalane. Może to prowadzić do objawów, takich jak ciemne zabarwienie moczu i swędzenie skóry.

Zaburzenia stolca

Bilirubina nadaje stolcowi brązowy kolor. Jeśli nie dociera do jelit z powodu niedrożności dróg żółciowych, stolec może być nienormalnie blady. Bilirubina pomaga również rozkładać tłuszcze podczas trawienia, więc blokady we wspólnym przewodzie żółciowym czasami powodują tłuste stolce, które mogą unosić się w toalecie.

Inne możliwe objawy zewnątrzwydzielniczego raka trzustki obejmują:

Ból brzucha lub pleców w wyniku ucisku nowotworu na pobliskie narządy lub rozprzestrzenienia się na nerwy.
Niezamierzona utrata masy ciała
Niewyjaśniona utrata apetytu
Problemy z trawieniem, w tym nudności i wymioty spowodowane niedrożnością żołądka.
Powiększona wątroba lub pęcherzyk żółciowy (z powodu nagromadzenia żółci).
Nieregularność podskórnej tkanki tłuszczowej w wyniku uwalniania enzymów trzustkowych.
Cukrzyca (w rzadkich przypadkach rak trzustki może zniszczyć komórki produkujące insulinę w trzustce).
Zakrzepica żył głębokich (DVT), zakrzep krwi w dużej żyle, często w nodze, który może powodować ból, obrzęk, zaczerwienienie i uczucie ciepła.

Raki gruczołów dokrewnych trzustki: rzadki typ

Endokrynoma trzustki (PNET) lub guzy wysp trzustkowych są rzadkim typem raka trzustki, stanowiącym mniej niż 5% wszystkich raków trzustki. Ten typ raka trzustki wpływa na komórki produkujące hormony w trzustce. Chociaż mogą zagrażać życiu, PNET trzustki wydają się być mniej niebezpieczne niż zewnątrzwydzielnicze raki trzustki.
Złośliwe komórki neuroendokrynne powodują nadmierne wydzielanie hormonów przez trzustkę. Wzrost różnych rodzajów hormonów powoduje różne rodzaje objawów.

READ  aktualności | Wirus koronowy: „możliwy” związek między problemami z sercem a niektórymi szczepionkami, według Światowej Organizacji Zdrowia

Rodzaje PNET obejmują:

Guzy żołądka

Guzy te wydzielają hormon, który każe żołądkowi uwolnić kwas. Powoduje wiele bólu, nudności i utratę apetytu, a także inne poważniejsze objawy, takie jak krwawiący wrzód.

glukagonoma

Wytwarzając hormon, który podnosi poziom glukozy we krwi, guzy te mogą czasami powodować cukrzycę. Większość osób z tym schorzeniem zgłasza się do lekarza z powodu dziwnej, pęcherzowej wysypki, która pojawia się w różnych miejscach na skórze.

insulinoma

Guzy te wydzielają insulinę, która czasami powoduje niski poziom cukru we krwi, zawroty głowy, osłabienie, dezorientację, pocenie się i szybkie bicie serca.

Nieczynne guzy neuroendokrynne

Nie wytwarza nadmiernych ilości hormonów. Objawy są podobne do objawów zewnątrzwydzielniczego raka trzustki, takich jak żółtaczka.

Zarządzanie objawami: Niezbędne dla każdej opieki

Objawy raka trzustki mogą się różnić w zależności od osoby i zmieniać się w czasie. Radzenie sobie z objawami raka trzustki i skutkami ubocznymi leczenia może być trudne. Niektórzy pacjenci mogą na przykład potrzebować pomocy w radzeniu sobie z bólem, zmęczeniem i nudnościami, podczas gdy innym może się przydać pomoc w radzeniu sobie z emocjonalnymi aspektami choroby.

* Presse Santé stara się przekazywać wiedzę na temat zdrowia w języku dostępnym dla wszystkich. W żadnym przypadku dostarczone informacje nie mogą zastąpić opinii pracownika służby zdrowia.