Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Obawy o dane dotyczące ciąży w Polsce

Polska Wprowadza nowe zasady dotyczące tego, co lekarze mogą zbierać i rejestrować o swoich pacjentach. Zawiera nowe dane pojawiające się na kartach obywateli polskich Informacja o możliwej ciąży.

Ten ruch budzi obawy zgodnie z opisem Antonina LewandowskaFedera Members, Women and Family Planning Trust: „Istnienie rejestru jest przerażające dla kobiet, które decydują się na przerwanie ciąży poza systemem opieki zdrowotnej. W rzeczywistości, nawet jeśli nie są za to w żaden sposób karane, Informacje są znane i pracownicy służby zdrowia mogą je przeszukiwać. Może to być stresujące, biorąc pod uwagę obecną sytuację społeczną, prawną i polityczną w Polsce.”

Polskie prawo zezwala kobietom na zajście w ciążę do 22 tygodnia, ale ich pomocnicy, małżonkowie, działacze, a nawet lekarze są karani.

Lekarze, którzy okazali się szpiegami?

Agnieszka Kursuk Wyjaśnia, że ​​bycie ginekologiem to najniebezpieczniejszy zawód w Polsce. Zdecydowanie sprzeciwia się temu nowemu prawu.

„Kobieta przychodzi do mnie, widzę, że jest w ciąży, mam obowiązek wprowadzić te informacje do komputera, muszę ją zapytać ponownie za miesiąc, kiedy wróci, czy nadal jest w ciąży. Ludzie chcą to zobaczyć bardzo intymne i poufne dane, które zdarzają się w czasie ciąży Nikt nie wie, kto się podejdzie. Kobiety będą szpiegowane, kontrolowane i karane za przerwanie ciąży. Dlatego my jako lekarze jesteśmy narażeni na ryzyko zostania szpiegami. Nie zamierzam szpiegować moich pacjentów, nie zamierzam ich zgłaszać ”.

Polski rząd twierdzi, że nowe przepisy nie zostały zainicjowane przez rządzącą Partię Konserwatywną i są wdrażane na podstawie rekomendacji europejskiej.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wyjaśnił: Wojciech Andrusiewicz : „Komisja Europejska wydała zalecenia, jakie informacje powinny znaleźć się na karcie pacjenta, powiedział. Przed rozpoczęciem leczenia ważna jest znajomość grupy krwi lub alergii na leki. Ale informacje o ciąży są ważne, ponieważ wielu leków nie można podać ciężarnej pacjentce.”

Kolejna dyskusja jest niepokojąca Ochrona danych osobowych I czy udostępnianie tych danych powinno być obowiązkowe przez rząd, czy też powinno być dobrowolnym wyborem dla każdego pacjenta.

READ  Mistrzowie Polski Donuty, Klevenot i Boer z Jastrzębskim