Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

O czym pamiętać od czwartku, 7 kwietnia

W obawie przed nową rosyjską ofensywą na wschodniej Ukrainie zawieszono członkostwo Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ, a Unia Europejska i Grupa Siedmiu nałożyły na Moskwę nową rundę sankcji gospodarczych. Oto, o czym należy pamiętać z czwartku 7 kwietnia.

Zawieszenie Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ

To historyczna decyzja. Zgromadzenie Ogólne ONZ zawiesiło Rosję w Radzie Praw Człowieka. ONZ z powodu inwazji na Ukrainę. Rezolucja „nielegalny”Odpowiedziało rosyjskie MSZ.

Spośród 193 państw członkowskich 93 zagłosowało za, 24 przeciw, a 58 wstrzymało się od głosu. Ale wstrzymanie się nie zostało uwzględnione w wymaganej większości dwóch trzecich spośród jedynych głosów za i przeciw. To drugi komentarz w historii ONZ po obaleniu Libii w 2011 roku.

UE zgadza się na zakazanie rosyjskiego węgla

Piąta runda sankcji wobec Moskwy. Francuska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej poinformowała, że ​​przedstawiciele 27 krajów podjęli decyzję o zakazie rosyjskiego węgla i zamknięciu portów europejskich dla rosyjskich statków. Ten pakiet „bardzo duży” Przewiduje też zakaz eksportu do Rosji, zwłaszcza towarów high-tech, o wartości 10 mld euro, oraz nałożenie nowych sankcji na rosyjskie banki, według tego samego źródła.

Grupa Siedmiu ogłosiła także nowe sankcje. Zakazujemy nowych inwestycji w kluczowe branże rosyjskiej gospodarki, w tym w energetykę.Jej członkowie (Niemcy, Kanada, Stany Zjednoczone, Francja, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Unia Europejska) mówią w oświadczeniu, zapowiedzieli również Dodatkowe sankcje wobec rosyjskiego sektora obronnego i przeciw „elity” którzy wspierają wojnę?. Po stronie amerykańskiej oficjalnie zniosły status handlowy Rosji i Białorusi, torując drogę cełom karnym przeciwko tym dwóm krajom.

Cywile ewakuowani podczas bombardowań we wschodniej Ukrainie

Obawiając się ataku na te wschodnie regiony, władze ukraińskie ponownie wezwały ludność cywilną do wyjazdu. „Następne kilka dni może być ostatnią szansą na wyjazd. Wszystkie wolne miasta obwodu ługańskiego są pod ostrzałem wroga” i wojsk rosyjskich „Przetnij wszystkie możliwe drogi”, ostrzegł na Facebooku jej gubernator Sergio Gaidai. on jest Podkreślił, że ukraińscy urzędnicy nie pozwolą na obecność na Wschodzie „Mariopol II”.

Siły rosyjskie zbombardowały miasto Siewierodonieck, najbardziej kontrolowany przez Ukraińców obszar na wschodzie. Dziennikarze AFP widzieli ewakuację cywilów autobusami, a na przedmieściach regularnie rozlegały się wybuchy. Dyrektor Kolei Ukraińskich Aleksander Kamyszyn poinformował, że pociągi ewakuacyjne zostały przerwane z powodu rosyjskich strajków na jedynej linii kolejowej pozostającej pod kontrolą Ukrainy.

READ  Przekroczono próg 50 000 nowych zanieczyszczeń

Po Butchu ciężkie budżety Borodianka, niedaleko Kijowa i Mariupola

Ukraińscy ratownicy wydobyli 26 ciał z gruzów dwóch zbombardowanych budynków mieszkalnych w Borodiance, na północny zachód od Kijowa, poinformowała ukraińska prokurator generalna Irina Venediktova. Na Facebooku napisano, że jest to „najbardziej zdewastowane miasto w regionie” w stolicy. Sytuacja jest „straszniejszy” To, co wydarzyło się w Buczy, gdzie dokonano masakry ludności cywilnej, według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

W Mariupolu, nadmorskim mieście obleganym i niszczonym przez wojska rosyjskie od końca lutego, w którym wciąż ukrywa się ok. 100 tys. mieszkańców, „Nowy burmistrz” Zostało to ogłoszone przez siły prorosyjskie„Około 5000 osób” wśród ludności cywilnej. Władze ukraińskie nałożyły znacznie cięższe cła.

Ukraina prosi NATO o broń „teraz” lub „będzie za późno”

Ukraina potrzebuje broni z krajów NATO „teraz” odeprzeć rosyjski atak, lub – Będzie za późno.Jej minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba ogłosił podczas spotkania NATO w Brukseli. „Nie mam wątpliwości, że Ukraina będzie miała broń potrzebną do walki. Pytanie tylko kiedy”.Nalegał po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z krajów NATO. Z taką samą pilnością zażądał zaprzestania zakupów ropy i gazu z Rosji.

Kreml przyznaje „Duże straty” w armii rosyjskiej

podczas wywiadu Na brytyjskim kanale Sky NewsA rzecznik prasowy Władimira Putina Dmitrij Pieskow, Przyznał się „Duże straty” Wewnątrz armia rosyjska rozmieszczona na Ukrainie, bez określenia ich liczebności. „To dla nas wielka tragedia”. Rosja od początku inwazji na Ukrainę bardzo milczy o skali swoich strat. W ostatnim oficjalnym raporcie, wysłanym 29 marca, odnotowano 1351 zgonów i 3825 obrażeń.