Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

O czym pamiętać od 25 lutego

O czym pamiętać od 25 lutego

Unia Europejska przyjęła nową serię sankcji wobec Rosji.

Rok po inwazji Rosji na Ukrainę Unia Europejska formalnie zatwierdziła w sobotę 25 lutego nowy zestaw sankcji wobec 121 osób i podmiotów. 27 krajów uzgodniło w piątek wieczorem nowy pakiet środków mających na celu osłabienie zdolności wojskowych Rosji i zwiększenie presji na jej gospodarkę.

Franceinfo przegląda najważniejsze wydarzenia dnia na froncie wojny na Ukrainie.

Unia Europejska przyjmuje dziesiąty zestaw sankcji wobec Rosji

Unia Europejska ogłosiła nową serię sankcji wobec Rosji, upamiętniając rocznicę ataku, który przypada na piątek 24 lutego. Środki te zostały oficjalnie przyjęte w sobotę. Wśród celów znajduje się siedem irańskich organizacji produkujących wybuchowe drony, które Teheran dostarcza Moskwie. Zakazano również eksportu nowych towarów do Rosji. Są to towary takie jak elektronika, pojazdy specjalistyczne oraz części mechaniczne lub części zamienne do silników ciężarówek i samolotów. Wreszcie, będziesz kierować karami „Odpowiedzialny za deportację i przymusową adopcję co najmniej 6000 ukraińskich dzieci”, powiedział Josep Borrell, szef dyplomacji europejskiej.

Rosja odcina dostawy ropy do Polski

Polski gigant naftowy Orlin poinformował, że Rosja wstrzymała dostawy ropy rurociągiem Przyjaźń. Dostawy te odbywały się w ramach ostatniego ważnego kontraktu Orlenu z rosyjską grupą Tafnet, który miał wygasać z końcem 2024 roku i pokrywał ok. 10% potrzeb koncernu. Orlen zapewniał, że zamknięcie to nie będzie miało wpływu na zaopatrzenie polskich odbiorców.

Europejskie sankcje wobec Grupy Wagnera za łamanie praw człowieka w Afryce

W sobotę Unia Europejska ogłosiła nowe sankcje wobec rosyjskiej Grupy Wagnera, w związku z jej działalnością „Łamanie praw człowieka” w Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie i Mali. Jedenaście osób i siedem podmiotów powiązanych z grupą paramilitarną zostało dodanych do listy zamrożonych aktywów i zakazu podróżowania. Sama Grupa Wagnera, która aktywnie walczy z rosyjskim wojskiem na Ukrainie, została już w 2021 roku objęta sankcjami przez Unię Europejską.

READ  Wołodymyr Zełenski mówi, że Rosja miała plany ukraińskiego kontrataku

Nowe wiece poparcia dla Ukrainy

Około 3000 osób zebrało się w Paryżu, by wesprzeć Ukrainę, po całym dniu protestów we Francji iw całej Europie z okazji pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na ten kraj. W sobotę odbyły się także wiece w innych dużych miastach regionów.

Emmanuel Macron odwiedzi Chiny „na początku kwietnia”

Emmanuel Macron ogłosił, że jedzie do Chin „na początku kwietnia”wzywając Pekin do Pomóż wywrzeć presję na Rosję z celem „Zatrzymaj agresję” I „budowanie pokoju”. „Fakt, że Chiny uczestniczą w wysiłkach pokojowych, jest bardzo dobry”.francuski prezydent dzień po opublikowaniu przez Chiny dokumentu wzywającego do rozmów pokojowych i „rozwiązanie polityczne”.

Emmanuel Macron, który przemawiał na marginesie wizyty na targach rolniczych, dał jasno do zrozumienia, że ​​do tego pokoju nie doszło „Jest to możliwe tylko wtedy, gdy przejdzie zaprzestanie rosyjskiej agresji, wycofanie wojsk, poszanowanie suwerenności terytorialnej i narodu ukraińskiego”..