Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nvidia GeForce RTX 3060 czy AMD Radeon RX 6600 XT, który wybrać?

W naszych przewodnikach dotyczących kupowania kart graficznych poniżej 500 euro najlepiej wypadły GeForce RTX 3060 i Radeon RX 6600 XT. Przyjrzyjmy się pokrótce możliwościom tych dwóch modeli, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.

Oferta jest wciąż równie skomplikowana na rynku kart graficznych, a te intensywne napięcia nie kończą się wzrostem cen. Jednak dzięki wytrwałości niektórzy wciąż są w stanie się wyposażyć. Ze względu na pobierane ceny wielu zwraca się do modeli średniej klasy, które są bardzo popularne w naszych porównaniach. Wśród zielonych (Nvidia) to GeForce RTX 3060 dominuje w przewodniku zakupu najlepszych kart do gier poniżej 500 euro, podczas gdy wśród czerwonych (AMD) nie pozostał Radeon RX 6600 XT. Między nimi różnica w cenie jest często marginalna. W tym kontekście, który byś wybrał?

Funkcja raytracingu AMD, raytracing Nvidii

Aby się tego dowiedzieć, musisz oczywiście przejść nasze własne testy (oba są obecnie oceniane na 3 gwiazdki), ale także wziąć pod uwagę nieco szersze aspekty po prostu surowej wydajności. Czy procesor graficzny AMD Navi 23, oparty na architekturze RDNA 2, może podbić GA106 na architekturze Ampere Nvidii? W rozdzielczości Full HD (1080p) i rastrze (klasyczny tryb renderowania gier wideo), RX 6600 XT wygrywa z RTX 3060 o 9% według naszego testu wydajności. Jest różnica, wciąż na korzyść karty AMD, która wynosi tylko 3% przy WQHD (1440p). zapakowane ważysz? Oczywiście sprawy są bardziej skomplikowane.

Coraz więcej gier oferuje wyświetlanie raytracingu. Wprawdzie nie jest to jeszcze funkcja w pełni demokratyczna, ale wzrost jakości renderowania jest realny i nie ma wątpliwości, że w przyszłości coraz więcej silników graficznych będzie korzystać z tej technologii. Nawet jeśli oznacza to zmianę kart graficznych, możesz również przyjrzeć się, jak zachowują się te dwie karty w tym ćwiczeniu. Werdykt: Aktywacja raytracingu ma znacznie większy wpływ na wydajność karty AMD niż jej konkurenta Nvidia, który wyraźnie przejmuje prowadzenie. Niezależnie od tego, czy w Full HD, czy WQHD, z włączonym ray tracingiem, RTX 3060 działa o około 60% lepiej niż RX 6600 XT.

Reklama, Twoja treść jest kontynuowana poniżej

Nvidia zawsze wyprzedza pod względem oprogramowania

Ponadto postęp, jaki pokazuje technologia DLSS firmy Nvidia (która poprawia wydajność poprzez zmniejszenie strat jakości) w porównaniu z AMD FSR (którego niedawne pojawienie się wersji 2.0 nadal obiecuje ratować życie), ogólnie przypomina ekosystem. dni wciąż przewyższają to, co AMD może zaoferować, pomimo wszystkich wysiłków w tej dziedzinie. Oprogramowanie, które samo w sobie nie jest w stanie dokonać ostatecznego wyboru, ale nadal ma duże szanse na przechylenie równowagi po stronie Nvidii między dwoma produktami o podobnej wydajności i przedziale cenowym.

READ  Kino w Twoim salonie ma 3 najlepsze referencje

Aby uzyskać informacje, powinieneś również wiedzieć, że karta AMD ma tendencję do pobierania nieco więcej energii niż karta Nvidia (190 watów w porównaniu do 170 watów w naszych testach), co pozostawia nieco większy margines dla różnych producentów (albo oferują cichsze wersje, albo do podkręcania komponentów w poszukiwaniu wyższej wydajności).

Mała zaleta dla Nvidii, zwłaszcza jeśli RTX 3060 jest tańszy

Na koniec, w niemal identycznych cenach, tym, którzy absolutnie chcą poprawić swoją wydajność rastrową, radzimy wybrać AMD Radeon RX 6600 XT (zwłaszcza jeśli grają w Full HD), ale tym, którzy podchodzą do pytania z nieco szerszą perspektywę (raytracing, sterowniki, pakiet oprogramowania) w przypadku wybrania karty GeForce RTX 3060 firmy Nvidia. Wydaje się, że niektórzy sprzedawcy mają również większą dostępność w przypadku tych ostatnich, czasami po bardziej konkurencyjnych stawkach w zależności od modelu, co może przekonywać niektórych do wprowadzenia numeru karty kredytowej u sprzedawcy internetowego.

Reklama, Twoja treść jest kontynuowana poniżej

Reklama, Twoja treść jest kontynuowana poniżej