Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowość z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba: „Kiedy zobaczyliśmy dane, było jasne, że mamy do czynienia z niesamowitym odkryciem”

Nowość z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba: „Kiedy zobaczyliśmy dane, było jasne, że mamy do czynienia z niesamowitym odkryciem”

Po raz pierwszy w atmosferze egzoplanety wykryto wyraźnie dwutlenek węgla. W odkryciu uczestniczyli naukowcy z Uniwersytetu Genewskiego (UNIGE), Uniwersytetu w Bernie (UNIBE) i Narodowego Centrum Badawczego (PRN) PlanetS. Wyniki te zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu w czasopiśmie Nature, poinformował UNIGE w komunikacie prasowym w czwartek.

Egzoplaneta WASP-39b to gorący gazowy olbrzym przechodzący przed swoją gwiazdą. Ta ostatnia, podobnie jak Słońce, znajduje się 700 lat świetlnych od Ziemi. Kiedy planeta przechodzi bezpośrednio przed swoją gwiazdą, część światła z gwiazdy przechodzi przez atmosferę planety przed dotarciem do teleskopu.

„Atmosfera następnie filtruje niektóre kolory bardziej niż inne, a to zależy od materiału, z którego są wykonane, ich grubości oraz obecności lub braku chmur” – wyjaśnia współautorka badań, Monica Lindell, profesor w UNIGE. Astronomia i członek PRN PlanetS.

„Używając Teleskopu Jamesa Webba do rozbicia światła na jego kolory, możemy zidentyfikować charakterystyczne „odciski palców” różnych gazów i określić skład atmosfery” – kontynuuje. Używając spektrometru bliskiej podczerwieni (NIRSpec) Teleskopu Jamesa Webba, zespół badawczy był w stanie wykryć odcisk palca dwutlenku węgla w świetle przechodzącym przez atmosferę WASP-39b.

„Kiedy zobaczyliśmy dane, stało się jasne, że mamy do czynienia z zadziwiającym odkryciem” – cieszy się Dominique Petit de Laroche, badacz UNIGE, współautor badania i członek PRN PlanetS. „To pierwszy raz, kiedy dwutlenek węgla został wyraźnie wykryty na planecie poza Układem Słonecznym” – dodaje badacz.

Zrozumienie składu atmosfery planety pomaga lepiej zrozumieć pochodzenie i ewolucję planety. Dzięki wyraźnemu wykryciu obecności dwutlenku węgla w atmosferach odległych egzoplanet podjęto fundamentalny krok w poszukiwaniu światów odpowiednich do życia.

Teleskop Jamesa Webba, klejnot inżynierii o wartości 10 miliardów dolarów, został wystrzelony w kosmos około siedem miesięcy temu, 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Teleskop rozpoczął pracę naukową w czerwcu 2022 roku.

READ  Niesamowite zdjęcia zorzy polarnej na Islandii