Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niezwykła podróż polskiego oficera z czasów Wielkiej Wojny pochowanego w Tarbes

Niezwykła podróż polskiego oficera z czasów Wielkiej Wojny pochowanego w Tarbes

Kapitan Lemsner Ilnicki, polskiego pochodzenia, zaciągnął się do Legii Cudzoziemskiej w czerwcu 1895 roku, walczył w okopach i zginął za Francję 19 kwietnia 1917 roku na Chemin des Dames. Jego matka, hrabina Elnica, która mieszkała w Tarbes, kazała zwrócić jego ciało na cmentarz Saint Jean, gdzie odnowiono jego grób.

Jest to niezwykły, niewyjaśniony relikt, który wyszedł z zapomnienia. To Philippe Lafarge, historyk wojskowości z Tarbes, „przeprawił się” z kapitanem Romanem Lemsnerem-Ilnickim. „Jego matka, hrabina na wygnaniu w Tarbes, mieszkała w Saint-Domingue, niedaleko Rue Clemenceau, mówi. Jej ciało zostało zwrócone na cmentarz św. Jana w październiku 1922 r., pięć lat po jej śmierci, aby spocząć za polskim księcia, który w XIX w. wystąpił przeciwko Rosjanom i tam został pochowany, a jego matka zmarła pół roku później, a jej miejsce spoczynku jest nieznane. Historyk znajdzie w gazecie artykuł opisujący jego zniknięcie i pochówek z następującymi słowami: „Kto dbać o ten mały zakątek Polski? »

Rehabilitacja jego opuszczonego grobu na cmentarzu Saint-Jean

Sto lat później to towarzysze broni jego syna wzięli sprawy w swoje ręce. Przy pomocy służb ratusza Stowarzyszenie Ex-Legii Cudzoziemskiej Hautes-Pyrénées odnowiło grób kapitana, po tym jak pan Lafarge uczulił podpułkownika Thierry’ego Rona. „Ponieważ nie miał już rodziny w Tarbes, jego grób został opuszczony” – mówi Didier Meifert, prezes AALE65, który odnowił go na setną rocznicę tego pochówku.

Burmistrz Tarbes złożył wieniec na grobie kapitana. / Zdjęcie użytkownika A.B
NR – Andy Pargot

Kapitan Roman Lemsner-Ilniki urodził się 23 maja 1869 roku w austro-węgierskiej gminie, która dziś leży między Polską a Ukrainą. Były oficer austriacki, wstąpił do Legii Cudzoziemskiej w Paryżu 6 czerwca 1895 r. w wieku 26 lat i udał się do Algierii. Trzy lata później mianowany sierżantem, 22 października tego samego roku uzyskał obywatelstwo francuskie. Roman Lemsner- Illnicki awansował w szeregach Maghrebu i Tonkinu ​​(obecnie Wietnam), aż do mobilizacji 2 sierpnia 194 r. na froncie przeciwko Niemcom, następnie został mianowany kapitanem, zanim został przydzielony do 9. Pułku Marszowego Zouave.

Grób kapitana, który zginął za Francję, został odnowiony.

Grób kapitana, który zginął za Francję, został odnowiony.
NR – Andy Pargot

Zginął w akcji, w pobliżu Chemin des Dames, w dniu 19 kwietnia 1917 roku, w wieku 47 lat, z czego 21 służył na Frace. W ostatniej ocenie dowódcy jego korpusu widnieje „doskonały oficer, surowy, energiczny, uważany za cennego pomocnika dowódcy batalionu. Energiczny i wysoce zdyscyplinowany, zawsze sumiennie wykonywał swoje obowiązki”. To niezwykły kurs, jak na bardzo wiejskie warunki w służbie Francji, która budzi szacunek naszego pokolenia – podsumował Didier Mavert. Jesteśmy tutaj, aby przyczynić się do wypełnienia obowiązku pamięci tego księcia polskiego pochodzenia, legionisty, który został oficerem i Francuzem nie krwią otrzymaną, ale krwią przelaną. Naszym obowiązkiem jest nie zapominać o tych zagranicznych żołnierzach o wyjątkowym pochodzeniu. Zaangażowanie spadkobierców tego Legionu Polskiego, które padło na Francję w czasie Wielkiej Wojny, co podkreśli burmistrz Tarbes, Gérard Tremig, składając hołd „duszy ciała Legionu”.

READ  Wyniki losowań są dostępne online za darmo