Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemcy wymagają od osób ubiegających się o obywatelstwo uznania „prawa Państwa Izrael do istnienia”

Niemcy wymagają od osób ubiegających się o obywatelstwo uznania „prawa Państwa Izrael do istnienia”

W reformie obywatelstwa, która weszła w życie w tym tygodniu i była szeroko krytykowana przez prawicową opozycję, Niemcy przede wszystkim skróciły terminy i zniosły wiele ograniczeń.

W czwartek w Niemczech weszła w życie reforma obywatelstwa. Reforma, wspierana przez niemiecką koalicję „sygnalizacji świetlnej” pod przywództwem socjaldemokratycznego kanclerza Olafa Scholza i przyjęta w Bundestagu 19 stycznia, łagodzi wymogi dotyczące obywatelstwa.

Jeden z głównych środków stanowi, że wnioskodawcy nie muszą zrzekać się swojego poprzedniego obywatelstwa. Wcześniej wszyscy wnioskodawcy, z wyjątkiem obywateli UE, musieli zrezygnować z zagranicznych paszportów, aby uzyskać obywatelstwo niemieckie.

Zasady zostały również złagodzone w przypadku niektórych pracowników, zwłaszcza „pracowników gościnnych”, którzy przybyli do Niemiec Zachodnich w latach 1955–1972, głównie z Turcji. Skróceniu ulega także okres pomocy z 8 do 5 lat oraz ulega on przyspieszeniu w przypadku integracji uznanej za szczególnie udaną, np. bardzo dobrą znajomość języka lub dobrowolne zaangażowanie. Terminy te ulegają skróceniu również w przypadku dzieci rodziców cudzoziemców.

Oprócz tych obniżek reforma przewiduje jednak nowe ograniczenie. Osoby ubiegające się o obywatelstwo muszą teraz odpowiadać na pytania podczas egzaminu „Motywy antysemityzmu, prawo Państwa Izrael do istnienia i życie Żydów w Niemczech”, napisano w tekście opublikowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Pytania te muszą uwzględniać istniejący kwestionariusz, w którym kandydat musi uzyskać co najmniej połowę poprawnie wskazanych odpowiedzi Der Spiegel W styczniu.

Odebranie obywatelstwa

Nowe prawo przewiduje także pytania „O szczególnej historycznej odpowiedzialności Niemiec wobec niesprawiedliwego reżimu narodowego socjalizmu i jego konsekwencji, zwłaszcza w zakresie ochrony życia Żydów”.. Z testu dowiadujemy się w szczególności: Jak nazywa się żydowskie miejsce kultu? Kiedy powstało państwo Izrael? Dlaczego Niemcy ponoszą szczególną odpowiedzialność wobec Izraela?

Podobnie jak Francja, Niemcy stoją od 7 października w obliczu oszałamiającego wzrostu liczby aktów antysemickich, które w 2023 r. wzrosły o 80%. Spośród wszystkich 4782 zarejestrowanych aktów antysemickich dwie trzecie z nich odnotowano po ataku Hamasu na Izrael , wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez Rezerwę Federalną. Centrum badań i informacji na temat antysemityzmu stanowi punkt odniesienia w Niemczech.

READ  Co warto zapamiętać z wtorku, 21 marca

Tym nowym standardom, choć symbolicznym, towarzyszy kolejna procedura, która pozwala państwu wrócić w ciągu 10 lat, jeśli okaże się, że kandydat kłamał podczas procesu naturalizacyjnego. Wyjaśniliśmy również, że każdy, kto nie podziela naszych wartości, nie będzie mógł uzyskać niemieckiego paszportu. Wyznaczyliśmy tutaj bardzo wyraźną czerwoną linię i zaostrzyliśmy prawo bardziej niż dotychczas.Broniła niemieckiej minister spraw wewnętrznych Nancy Weiser. „Każdy, kto podziela nasze wartości i podejmuje wysiłek, może teraz szybciej uzyskać niemiecki paszport i nie jest zobowiązany do rezygnacji z części swojej tożsamości z poprzednim obywatelstwem”.Sama też pogratulowała.

Niemiecka „sprzedaż paszportów”

według Der SpiegelReforma ta mogłaby dotyczyć co najmniej 5,3 mln cudzoziemców przebywających w Niemczech od co najmniej 10 lat spośród 12 mln przebywających w kraju (14% populacji). W ostatnich latach liczba przypadków naturalizacji w Niemczech znacznie wzrosła. W 2023 r. obywatelstwo niemieckie uzyskało 200 100 osób w porównaniu do 169 100 w 2022 r. Południowoniemiecki Zeitung Zawiera również szczegółowe informacje, że ponad jedna trzecia (38 %) nowych obywateli w 2023 r. była pochodzenia syryjskiego. Potem przychodzą Turcy i Irakijczycy. Relatywnie rzecz biorąc, ci nowi obywatele to częściej mężczyźni i młodsi niż populacja, której średnia wieku wynosi 29 lat.

Reforma ta spotyka się z szeroką krytyką ze strony partii opozycyjnych obecnego rządu. Jest szczególnie oskarżona „Wyprzedaż paszportów”, według słów Alexandra Dobrindta, jednej z postaci Unii Chrześcijańsko-Społecznej. Ze swojej strony rzecznik Partii Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Alexander Thrum określił reformę jako… „Prawo obniżające wartość obywatelstwa”.

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec ostro skrytykowała tę nową ustawę i wyraziła ubolewanie „Ułatwia” Wymagania do jego uzyskania „Najcenniejsza rzecz, jaką może zaoferować państwo”. Nową ustawę uzasadnia w szczególności koalicja rządząca złożona z lewicowych socjaldemokratów z Partii Socjaldemokratycznej, ekologów czy liberałów z Partii Socjaldemokratycznej. „Ze względu na duży niedobór miejsc pracy i wykwalifikowanej siły roboczej”.