Polska kontynuuje i podpisuje. Jak ogłoszono we wrześniu, Jarosław Kaczyński, lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, żąda od Niemiec odszkodowania równego szacunkowym kosztom szkód wyrządzonych przez Berlin podczas II wojny światowej. Łączna suma szacowana wówczas: 6,200 miliarda złotych (1,315 miliarda euro).
Rząd niemiecki nie zamierza prowadzić negocjacji z Warszawą. „Według rządu niemieckiego kwestia reparacji i odszkodowań za szkody wojenne jest nadal zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza rozpoczynać negocjacji w tej sprawie”. Tak napisano w oświadczeniu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych opublikowanym po otrzymaniu oficjalnej odpowiedzi z Berlina we wtorek, 3 stycznia.
Polska dyplomacja skierowała tę sprawę we wtorek do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zapytała o to swoich starszych przedstawicieli „Współpraca i wsparcie, aby Polska mogła uzyskać odszkodowanie za szkody spowodowane agresją i okupacją niemiecką w latach 1939-1945.”
Umowa z 1953 r., która jest przedmiotem dyskusji
Spór ten na długo zatruł stosunki między Polską a Niemcami. PiS regularnie podnosi ten temat od czasu dojścia do władzy w Warszawie w 2015 r., zwłaszcza w celu mobilizacji swojej bazy wyborczej, ale do tego czasu nigdy nie zdecydował się na wystąpienie z formalnym wnioskiem o reparacje. Dla swoich członków Niemcy mają „obowiązek moralny” jest szansa.
Według Niemiec Polska zrzekła się reparacji wojennych w 1953 r. i wielokrotnie potwierdzała to zrzeczenie. Berlin sprzeciwił się tym samym argumentom przemawiającym za wnioskami o odszkodowanie, jakie przedstawiła w przeszłości Grecja. Jednak dla rządzących w Polsce nacjonalistycznych konserwatystów to porozumienie z 1953 r. jest nieważne, twierdząc, że Warszawa działała wówczas pod naciskiem Związku Radzieckiego.
W 2019 roku, 80 lat po inwazji, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas uroczystości w Wieluniu poprosił o przebaczenie ofiary niemieckiej agresji, dokładnie w chwili wybuchu pierwszych bomb, które spadły w 1939 roku na tę małą polską państwo. Miasto było pierwszą ofiarą II wojny światowej.
(z AFP)
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy