Polska kontynuuje i podpisuje. Jak ogłoszono we wrześniu, Jarosław Kaczyński, lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, żąda od Niemiec odszkodowania równego szacunkowym kosztom szkód wyrządzonych przez Berlin podczas II wojny światowej. Łączna suma szacowana wówczas: 6,200 miliarda złotych (1,315 miliarda euro).
Rząd niemiecki nie zamierza prowadzić negocjacji z Warszawą. „Według rządu niemieckiego kwestia reparacji i odszkodowań za szkody wojenne jest nadal zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza rozpoczynać negocjacji w tej sprawie”. Tak napisano w oświadczeniu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych opublikowanym po otrzymaniu oficjalnej odpowiedzi z Berlina we wtorek, 3 stycznia.
Polska dyplomacja skierowała tę sprawę we wtorek do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zapytała o to swoich starszych przedstawicieli „Współpraca i wsparcie, aby Polska mogła uzyskać odszkodowanie za szkody spowodowane agresją i okupacją niemiecką w latach 1939-1945.”
Umowa z 1953 r., która jest przedmiotem dyskusji
Spór ten na długo zatruł stosunki między Polską a Niemcami. PiS regularnie podnosi ten temat od czasu dojścia do władzy w Warszawie w 2015 r., zwłaszcza w celu mobilizacji swojej bazy wyborczej, ale do tego czasu nigdy nie zdecydował się na wystąpienie z formalnym wnioskiem o reparacje. Dla swoich członków Niemcy mają „obowiązek moralny” jest szansa.
Według Niemiec Polska zrzekła się reparacji wojennych w 1953 r. i wielokrotnie potwierdzała to zrzeczenie. Berlin sprzeciwił się tym samym argumentom przemawiającym za wnioskami o odszkodowanie, jakie przedstawiła w przeszłości Grecja. Jednak dla rządzących w Polsce nacjonalistycznych konserwatystów to porozumienie z 1953 r. jest nieważne, twierdząc, że Warszawa działała wówczas pod naciskiem Związku Radzieckiego.
W 2019 roku, 80 lat po inwazji, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas uroczystości w Wieluniu poprosił o przebaczenie ofiary niemieckiej agresji, dokładnie w chwili wybuchu pierwszych bomb, które spadły w 1939 roku na tę małą polską państwo. Miasto było pierwszą ofiarą II wojny światowej.
(z AFP)
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce