Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niedobory energii: „Najgorsze jeszcze przed Europą” – mówi katarski minister

Minister energetyki Kataru ostrzegł we wtorek (23 maja), że „najgorsze dopiero nadejdzie” w związku z niedoborami ropy i gazu w Europie, mówiąc, że ciepła zima zapobiegła większym trudnościom w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Stwierdzenie, które nie wróży dobrze, zwłaszcza w okresie naznaczonym wojną na Ukrainie. Minister energetyki Kataru Saad Al-Kaabi powiedział we wtorek, że „jeśli gospodarka zacznie wymykać się spod kontroli w 2024 roku z powodu normalnej zimy, myślę, że najgorsze dopiero nadejdzie”.

W szczególności polityk zwrócił uwagę na ryzyko niedoborów gazu dla krajów europejskich w odpowiedzi na dotkliwe sankcje gospodarcze wymierzone w Moskwę. Przed inwazją na Ukrainę Rosja była jednym z najważniejszych dostawców gazu na Zachodzie.

„Jedyne, co uratowało ludzkość i Europę w tym roku, to ciepła zima i spowolnienie gospodarcze” – powiedział minister energetyki Kataru, zwracając się do krajów europejskich. Jeśli Katar zawrze z nimi różne partnerstwa handlowe (reklamowe, luksusowe i turystyczne), emirat nadal zabiega o zawarcie długoterminowych umów na dostawy gazu do tych krajów, wykorzystując wyścig o alternatywę dla rosyjskich węglowodorów.

„Jeśli nie zdadzą sobie z tego sprawy, jeśli nie będą mieli odpowiedniego planu, jeśli nie będą demonizować koncernów naftowych i gazowych i jeśli nie usiądą z producentami”, Europejczycy będą musieli zmierzyć się z „narzucającą rzeczywistość”, ostrzegł Saad Al-Kaabi.

READ  Amerykanka ma zakaz oglądania egzekucji ojca