Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niedobór, rozruchowy chaos, rządowa kakofonia… zygzakowata ścieżka francuskiej kampanii szczepionkowej

Pozwolenie na szczepienia, obowiązkowe szczepienia opiekunów… Rząd walnął pięścią w stół, żeby „zachęcić” Francuzów do szczepień.

Od czasu zapowiedzi Emmanuela Macrona pęd do ośrodków szczepień stał się, jak dotąd, okresem oczekiwania, mniej lub bardziej znaczącym, w zależności od regionu.

Ale te środki przymusu, które w ostatnich miesiącach wyparły pedagogikę rządową, niewątpliwie maskują błędy władzy wykonawczej w kwestii szczepień. Wracając do kampanii szczepień, powiedzmy, że… jest denerwująca i burzliwa.

Zacznij od nowa powoli

Pamiętamy, że pod koniec grudnia ubiegłego roku rozpoczęcie kampanii szczepień wykonało (bardzo) małe kroki. Kilkaset osób zostało zaszczepionych w domach opieki, których mieszkańcy są szczególnie narażeni na zarażenie się wirusem. Dawki rzadkich dostępnych szczepionek zostały następnie ostrożnie wysłane do różnych instytucji, a następnie na nieco większą skalę w styczniu.

Na dzień 1 stycznia zaszczepiono tylko 516 osób, czyli znacznie mniej niż w Niemczech, gdzie zarejestrowano ponad 200 000 szczepionek. Najpierw przez firmę Pfizer, a następnie przez firmę Moderna, w zależności od pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Pierwsza kontrowersja dotyczy liczb: opinia publiczna jest taka, że ​​sprawy nie idą wystarczająco szybko i aby odpowiedzieć na krytykę, rząd publikuje pierwsze liczby. „Od rozpoczęcia szczepień we Francji 26 grudnia 2020 r. w ten sposób zaszczepiono 138 351 osób” Generalna Dyrekcja Zdrowia poinformowała w komunikacie prasowym z dnia 11 stycznia 2021 r.

W połowie stycznia zaszczepiono również osoby powyżej 75 roku życia, a następnie osoby powyżej 65 roku życia. Wyniki: Według danych Ministerstwa Zdrowia na dzień 30 stycznia 2021 r. podano około 1 480 000 szczepionek. Ale ile dawek na fiolkę? pięć sześć? Początkowo było to pięć dawek, ale ostatecznie będzie to sześć.

Wprowadzenie szczepionki ołowiowej AstraZeneca

Następnie pojawia się nowy kontrowersje wokół szczepionki AstraZeneca, tym razem nowego dziecka na rynku. To pierwszy wielki oszust. Brak danych na temat skuteczności szczepionki u osób starszych nieco obciąża surowicę. Różne europejskie agencje zdrowia zalecają, aby nie podawać go osobom starszym. W tym samym czasie anglo-szwedzkie laboratorium rozzłościło europejskich przywódców z powodu opóźnień w dostawach.

READ  Gorączka denga, kolejna epidemia, która dotyka również wyspę Reunion

W lutym zeszłego roku w pierwszej kolejności zaszczepiono pracowników służby zdrowia, sektor medyczno-socjalny i strażaków, niezależnie od ich wieku, a następnie osoby po 50. roku życia oraz osoby z chorobami współistniejącymi. Ale dawki są rzadkie, a dostawy są opóźnione. Nowe dane dotyczące skuteczności szczepionki AstraZeneca podanej we Francji raczej nie uspokajają Francuzów, którzy mimo zachęty ze strony lekarzy należą do najbardziej zaszczepionych populacji na świecie.

A jeśli szczepionki broni Światowa Organizacja Zdrowia, Unia Europejska apeluje o dodatkowe dowody jej skuteczności. Wystarczy zamknąć więcej tej szczepionki, co pozwoli rozszerzyć szczepienie na wszystkich opiekunów, także tych poniżej 50 roku życia. A wszystko to bez polegania na skutkach ubocznych i punktach kontrolnych Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków (ANSM). który ostrzega o „potencjalnym sygnale”, z 149 ogłoszeniami o chorobie grypopodobnej, często bardzo ciężkiej (wysoka gorączka, sztywność mięśni, ból głowy) wśród około 10 000 osób zaszczepionych między 6 a 10 lutego Nic tak naprawdę nie pozwoli na kampanię szczepień Na dodatek brytyjska szczepionka jest zarezerwowana od ponad 50 lat.

Z drugiej strony ofiarą fałszywych wiadomości są szczepionki posłaniec, Pfizer i Moderna RNA. Szczepionki z kolei oskarżane są o modyfikację DNA i odpowiadają za znaczące skutki uboczne oraz podawanie surowicy, która jest dopiero w fazie testów. Nauka od tego czasu wprost zaprzecza.

kakofonia

Z rozczarowaniami związanymi ze szczepionką AstraZeneca, kampania mogła mieć przerwę i nowy początek, ale tym razem po stronie rządowej pojawiła się kakofonia. Podczas gdy wiele krajów obecnie odrzuca jego stosowanie w oczekiwaniu na dalsze analizy, Francja trzyma się standardu i utrzymuje, że nie ma potrzeby jego zawieszania, a następnie całkowitego odwracania: dąży do sprawy swoich sąsiadów.

Obawy przed zakrzepicą (choć rzadkie) nie mają na celu uspokojenia ogółu społeczeństwa i unika się dostępnych wizyt pomimo rozszerzenia szczepień do dwóch i pół miliona Francuzów. Następnie oddaje Jeana Castexowi własnego i zostaje zaszczepiony brytyjskim serum przed kamerami, podobnie jak inni członkowie rządu. Rozszerzenie szczepień na populację będącą celem rządu, czyli nauczycieli i policjantów w wieku powyżej 55 lat, tak naprawdę nie działa. Wielu z nich nie można zaszczepić AstraZeneca.

READ  Jared: niewyjaśniony dyskomfort, wymioty i biegunka powodują niepokój u Margaret

A Akademia Medyczna potwierdza jej: decyzja o wznowieniu szczepienia szczepionką AstraZeneca tylko dla osób powyżej 55 roku życia, po jej zawieszeniu, Poważnie utrudnia postępy krajowej kampanii szczepień. W rzeczywistości w tym czasie Dawki AstraZeneca nie znajdują chętnych, podczas gdy dawki szczepionki Pfizer nie znajdują chętnych w ciągu pięciu minut.

Aby uspokoić niezadowolenie nauczycieli, minister edukacji Jean-Michel Blanquer wskazał na początku kwietnia priorytet szczepienia nauczycieli, poczynając od tych, którzy pracują z dziećmi. Ludzie niepełnosprawni. Ale wybrana strategia jest skierowana tylko do osób powyżej 55 roku życia. Nowy zwrot w strategii szczepień, który nieco słabnie w ciemności. Ze strony opozycji domagamy się wtedy zniesienia wieku, a pod koniec maja władza wykonawcza ostatecznie zdecydowała o otwarciu szczepień dla wszystkich. Wstępnie zaplanowany na połowę czerwca, będzie to możliwe pod koniec maja.

Zmniejszone nominacje na stanowiska

Na początku czerwca kampania nabrała rozpędu, ponieważ była otwarta dla wszystkich, ale z biegiem czasu w niektórych ośrodkach nie działaliśmy już na pełnych obrotach, a terminy się kończyły. “To za mało, zrobiliśmy dużo lepiej i musimy zrobić dużo lepiej”, a następnie pod koniec czerwca ogłosił Jean Castix o kampanii szczepień we Francji. – Znowu musimy się spieszyć.Prezydent Republiki, Emmanuel Macron, tweety tego samego dnia, wzywając ich wszystkich.którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni, aby umówić się na wizytę.”

Innymi słowy, rząd się martwi. I nie bez powodu liczba szczepień po raz pierwszy wzrosła z ponad 400 000 zastrzyków dziennie na początku czerwca do nieco ponad 200 000 w tygodniu 25 czerwca.

Ale nic tak naprawdę nie powstrzymałoby szczepienia. Dopiero po ogłoszeniu przez Emmanuela Macrona w połowie lipca nowych rejestracji w centrach szczepień gwałtownie eksplodowały.

Czy to efekt przymusowego pozwolenia zdrowotnego na dotarcie do pewnych miejsc, czy też niezdecydowanych ludzi, których do tego namówiono? Może trochę obu. Głównym celem jest zwiększenie odporności stadnej Francuzów, która stanie się skuteczna, gdy 90% populacji otrzyma przynajmniej jedną dawkę.

READ  Covid-19: W Oksytanii liczba przyjęć do szpitala i intensywnej terapii walczy ze spadkiem