Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy twierdzą, że cząsteczki niezbędne do powstania życia na Ziemi mogły pochodzić z kosmosu

Naukowcy twierdzą, że cząsteczki niezbędne do powstania życia na Ziemi mogły pochodzić z kosmosu

Związki fosforu znalezione na asteroidzie lepiej nadają się do reakcji molekularnych niezbędnych do powstania życia. Naukowcy mają teraz nadzieję na dokonanie większej liczby odkryć w przyszłych próbkach asteroid, aby potwierdzić tę hipotezę.

Opublikowany

Zaktualizowano


Czas czytania: 3 minuty

Próbki gleby z asteroidy Ryugu zebrane przez sondę kosmiczną Hayabusa-2, 24 grudnia 2020 r. (HANDOUT / JAXA/AFP)

Niedawno w pyle kosmicznym odkryto cząsteczki niezbędne do powstania życia na Ziemi. Ten pył kosmiczny pochodzi w szczególności z asteroidy Ryugu, świadka początków naszego Układu Słonecznego, cztery do pięciu miliardów lat temu. W 2020 roku japońskiej sondzie Hayabusa 2 udało się pobrać kilka gramów materiału z tej odległej asteroidy i sprowadzić ją na Ziemię.

Ta próbka ma tę właściwość, że nie wchodzi w interakcję z naszą atmosferą. Jest to materia całkowicie pozaziemska i od tego czasu została zabezpieczona przed wszelkimi zanieczyszczeniami w bezpiecznym laboratorium w Japonii.

Nadal możliwa była analiza tej próbki przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków ostrożności, aby uniknąć zanieczyszczenia, w szczególności dzięki wyrafinowanemu francuskiemu instrumentowi, mikroskopowi hiperspektralnemu. Międzynarodowy zespół badaczy, w tym Narodowe Centrum Badań Naukowych i Uniwersytet Paris-Saclay, ogłosił niedawno, że wykrył w tej próbce pył pozaziemski. Niewielkie ślady wysoce specyficznych związków fosforupojazdów, które mogłyby nam powiedzieć o pochodzeniu życia na Ziemi, odnotowało CNRS w czwartek, 26 września.

Teoria ta nie wyklucza pojawienia się życia na Ziemi z jej atmosfery lub prymitywnych oceanów, jest jednak możliwe, że część składników niezbędnych do tego pojawienia się pochodziła z asteroid, które zderzyły się z Ziemią. Cząsteczkami tymi, które nazywamy prebiotykami, mogą być woda, węgiel, azot, a także fosfor, który jest niezbędnym elementem budulcowym do budowy DNA i dostarczania komórkom energii.

Związki fosforu znalezione na tej asteroidzie mają osobliwą obecność Bardziej odpowiedni do reakcji chemicznych, Zwłaszcza z wodą, a zatem bardziej odpowiednią do oddziaływań molekularnych niezbędnych do życia, niż te, które znaliśmy dotychczas. Ale dzisiaj nie jesteśmy całkowicie pewni tej hipotezy. Naukowcy mają nadzieję dokonać innych odkryć w przyszłych próbkach asteroid i być może znajdą na przykład ten sam związek fosforu bogaty w amon i magnez. Na innych asteroidach, takich jak BennuWedług NASA jest on znacznie większy.

READ  Rewolucyjny teleskop na Księżycu może badać głęboką przestrzeń

Analizy Bennu rozpoczęły się już przy użyciu tych samych technik. Naukowcy mają nadzieję uzyskać nowe wyniki w nadchodzących miesiącach.