Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy odkryli bardzo tajemniczy układ słoneczny

Astronomowie odkryli bardzo starożytny i tajemniczy układ słoneczny. Pokazać.

L’przestrzeń Pełen tajemnic. Eksperci nieustannie odkrywają nowe i ekscytujące spiski. Niedawno odkryli astronomowie starożytny układ słoneczny Bardzo różny od naszego.

W odległości około 90 lat świetlnych naukowcy odkryli a delegować kobietę Ma ponad 10 miliardów lat – innymi słowy, gorące jądro martwej gwiazdy podobnej do naszego Słońca – i jest otoczone cmentarzyskiem kawałków planetozymali, mniejszych planet. Ta nieudana gwiazda przyciągnęła szczątki z tych obiektów. Ale ten układ słoneczny nie przypomina niczego znanego nam w pobliżu. Jest pełen pierwiastków, takich jak lit i potas. Żadna planeta w naszym Układzie Słonecznym nie ma takiego składu.

Dlaczego więc ten starożytny układ słoneczny był tak inny? W jaki sposób wzbogacił się o te materiały, które były wówczas bardzo rzadkie?

„To kompletna tajemnica” – mówi Abigail Elms, studentka Uniwersytetu w Warwick, która bada białe karły. Wyniki zostały opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie naukowym Miesięczne zawiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Jak wspomniano powyżej, ten układ słoneczny jest starożytny. Oznacza to, że biały karzeł (dokładnie nazwany WDJ2147-4035) i otaczający go układ słoneczny powstały i umarły przed narodzinami Słońca i Ziemi. W rzeczywistości fragmenty starożytnych planet wokół WDJ2147-4035 są najstarszymi mniejszymi planetami, jakie kiedykolwiek odkryto w naszej galaktyce wokół białego karła.

Jak astronomowie odkryli powstawanie tego starożytnego układu słonecznego?

Eksperci odkryli tego białego karła i innego w podobnym wieku za pomocą kosmicznego obserwatorium zwanego Gaia. Na orbicie wokół Słońca sonda ta mapuje gwiazdy i galaktyki we wszechświecie. Po odkryciu tych białych karłów naukowcy uruchomili instrument o nazwie „X-Shooter” – dokładniejszy spektrometr – znajdujący się w Chile na wysokości, aby odkryć, co jest, a czego nie ma w atmosferach gwiazd. W WDJ2147-4035 znaleźli pierwiastki takie jak lit, potas i sód. Naukowcy twierdzą, że białe karły składają się z wodoru lub helu, więc skaliste pozostałości planet są źródłem innych unikalnych pierwiastków. Do takiego wniosku doszli przeprowadzając symulacje ewolucji tego układu słonecznego.

READ  Fairphone, dobry plan czy kuchnia? Użytkownicy zeznają

Drugi biały karzeł (WDJ1922+0233), który odkryli, bardzo różni się od pierwszego. Ona ma większą wiedzę. Odkryli, że ta gwiazda przyciąga szczątki z podobnych planet, które przypominają skalistą skorupę naszej Ziemi. Tak więc, jeśli jeden z układów słonecznych pozostaje anomalią, w tym momencie drugi pokazuje, że Ziemia nie jest wyjątkowa we wszechświecie: istnieją inne układy słoneczne bardzo podobne do naszego.

Jednak oba systemy są wypełnione pozostałościami po starożytnych planetach. Ponad 95% gwiazd, takich jak Słońce, ewoluuje w białe karły. Pod koniec życia stają się ogromnymi czerwonymi olbrzymami, niszcząc otaczające ich rzeczy. Kiedy jesteś stan naszego słońcaPochłonie planety takie jak Merkury, Wenus, a może nawet Ziemia, zanim zrzuci swoje zewnętrzne warstwy. Czerwony olbrzym pozostawia po sobie ślady martwych planet i księżyców, a z samej gwiazdy pozostał biały karzeł. „Nasze Słońce przekształci się w białego karła za około 5 miliardów lat” – mówi Abigail Elms.