Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA uważa, że ​​wie, skąd wzięła się awaria Kosmicznego Teleskopu Hubble’a

Po ponad miesiącu przerw w dostawie prądu NASA znalazła dowody na zaniepokojenie Hubble’a. Problem tkwi w jednostce sterującej zasilaniem części komputera pokładowego.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a jest teraz Nieczynny przez ponad miesiąc. Działalność naukowa obserwatorium została zawieszona 13 czerwca 2021 r. NASA ogłosiła 14 lipca br komunikat prasowy Są regularnie informowani o awarii teleskopu, ponieważ zidentyfikowano możliwą przyczynę problemu.

To jest Bezprecedensowy problem, z którym zmierzył się Hubble w ciągu 31 lat w kosmosie. Przyrządy naukowe nie uległy uszkodzeniu, ale problemem jest pokładowy komputer Hubble’a, który odpowiada za sterowanie i koordynację instrumentów. Jest on zawarty w module o nazwie Scientific Instrument Command and Data Processing (lub SI C&DH). NASA przez kilka dni prowadziła testy, w tym próby restartu i rekonfiguracji komputera pokładowego, które nie rozwiązały problemu. Jednak, ” Informacje zebrane podczas tych działań doprowadziły zespół Hubble’a do ustalenia, że Możliwa przyczyna problemu leży w jednostce sterującej mocą power NASA (“Power Control Unit” w języku angielskim lub PCU) pisze.

Jednostka sterowania mocą Hubble’a (PCU). Wymieniony w 2002 r. // Źródło: Wikimedia/domena publiczna/NASA (przycięty obraz)

Do czego służy kontroler mocy?

Ten kontroler mocy znajduje się również w SI C&DH. Gwarantuje, że każda część komputera na płycie jest zasilana stabilnie. ” PCU zawiera prostownik zasilający, który dostarcza 5 stałych woltów energii elektrycznej do komputera pokładowego i jego pamięciDane agencji kosmicznej. Wtórny obwód zabezpieczający wykrywa poziomy napięcia wychodzące z mocy znamionowej. Jeśli napięcie spadnie poniżej lub przekroczy dopuszczalne poziomy, ten obwód wtórny sygnalizuje komputerowi pokładowemu, że powinien przestać działać.. »

Agencja kosmiczna rozważyła więc dwie możliwości:

  • Albo poziom napięcia modulatora mocy wykraczał poza poziomy uznawane za dopuszczalne, wyzwalając ten wtórny obwód ochronny,
  • Albo ten wtórny obwód zabezpieczający zużył się z czasem i jest obecnie zablokowany.

Żadne polecenie wysłane z ziemi nie zresetowało sterownika mocy. NASA planuje obecnie przejście na komputer zapasowy znajdujący się w module SI C&DH, który zawiera kontroler zasilania awaryjnego. Ta zmiana musi nastąpić w czwartek 15 lipca. Jeśli to się powiedzie zgodnie z oczekiwaniami, wznowienie działalności naukowej Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zajmie jeszcze kilka dni.

READ  Kosmos: dlaczego latanie dronem na Marsie jest niesamowitym wyzwaniem dla nauki

Zobacz świat zPrzestrzeń

Udostępnij w mediach społecznościowych

Kontynuacja wideo