Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naładowane łzami: te nowe soczewki kontaktowe czerpią energię z naszych łez

Naładowane łzami: te nowe soczewki kontaktowe czerpią energię z naszych łez

Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang (NTU) w Singapurze opracowali elastyczną baterię cienką jak ludzka rogówka. Jeszcze silniejszy jest roztwór soli podobny do naszych łez, który może wesprzeć to odkrycie, kluczowy element przyszłych inteligentnych soczewek kontaktowych.

Celem inteligentnych soczewek kontaktowych jest możliwość wyświetlania informacji wizualnych o rogówce i dostęp do rzeczywistości rozszerzonej. Produkowane dziś przede wszystkim do celów terapeutycznych, jutro mogą służyć jako źródła informacji, gier, a nawet zdalnego przechwytywania przechowywanych obrazów.

Żywotność wynosi około 200 cykli

Aby jednak to marzenie się spełniło, obiektyw ten musi być wyposażony w relatywnie wytrzymały akumulator. Tutaj w grę wchodzą prace Uniwersytetu Technologicznego w Nanyang. Zespół od kilku miesięcy pracuje nad baterią, którą można ładować za pomocą płynu łzowego składającego się z wody i soli.

Testując laboratoryjnie prototypową baterię z wykorzystaniem rozwiązania symulującego rozdarcie, naukowcy wykazali, że żywotność baterii można wydłużyć o około jedną godzinę na każde dwanaście godzin użytkowania. Jest rzeczą oczywistą, że akumulator obiektywu można ładować także w sposób konwencjonalny, korzystając z zewnętrznego źródła zasilania. Obecnie żywotność tej technologii wynosi około 200 cykli.

Baterie zasilane potem

Ta wyjątkowa bateria o grubości około 0,2 mm wykonana jest z materiałów biokompatybilnych. Nie zawierają zatem przewodów ani toksycznych metali ciężkich, jak ma to miejsce w akumulatorach litowo-jonowych czy systemach ładowania bezprzewodowego. Jego otoczka zbudowana jest na bazie glukozy i oddziałuje z jonami sodu i potasu obecnymi w solance.

Zgłoszono pierwszy patent, a wyniki swoich badań opublikowano w czasopiśmie naukowym Nanoenergia.

Udowodniono to kilka lat temu na Uniwersytecie Technologicznym w NanyangNowa generacja akumulatorów Zaprojektowane z myślą o urządzeniach do noszenia, mogą być zasilane potem użytkownika. Ponownie, roztwór ten nie zawierał żadnych toksycznych substancji chemicznych ani metali ciężkich.

READ  Legowisko hien i ich liczne kości odkryte na Syberii, prawdziwa „prehistoryczna kapsuła czasu”