Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Najlepsze 10 pomysłów na spędzenie weekendu w województwie lubelskim

Pięknie umiejscowione, między Bugiem a Wisłą, na granicy kultury wschodniej i zachodniej, województwo lubelskie ma w sobie urzekającą egzotykę. Oferując bogate naturalne środowisko z parkami narodowymi (Roztoczańskim i Poleskim) oraz historyczne miejsca, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Stare Miasto w Zamościu, region kusi turystów rejsami statkami po Wiśle w Kazimierzu, wędrówkami po pradolinie Wisły, regeneracją w uzdrowiskach i zabytkową architekturą w stolicy województwa – Lublinie.

Województwo lubelskie leży na wschodzie Polski, granicząc od wschodu z Białorusią i Ukrainą.. Graniczy również z czterema polskimi województwami:

  • Podlaskim;
  • Podkarpackim;
  • Świętokrzyskim
  • Mazowieckim.

Stolicą województwa lubelskiego jest Lublin. Województwo lubelskie zajmuje powierzchnię około 25 100 km2 i jest prawdziwym unikatem. To w tym regionie w tak małych odległościach od siebie mieszczą się synagogi, cerkwie prawosławne, rzymskokatolickie i unickie, cmentarze tatarskie i żydowskie. Kraina między Bugiem a Wisłą ma wiele sekretów, które należy poznać i niezliczoną ilość niesamowitych terenów, od Polesia po Roztocze.

Jeżeli wybierasz się do województwa lubelskiego to ten artykuł może być dla Ciebie pomocny. Omówimy w nim najlepsze 10 pomysłów na spędzenie weekendu, które możesz zrealizować na tym historycznym obszarze. Miłej lektury!

Coś więcej niż sam Lublin!

Na liście najważniejszych atrakcji regionu znajduje wiele miejsc natomiast warto pamiętać również o stolicy województwa, a jest nią – Lublin, inspirujące miasto z ogromną liczbą zabytków, do których należą: Lubelska Trasa Podziemna, Zamek Lubelski, Wieża Zamku Donżon, Katedra Lubelska, Stare Miasto, Wieża Trynitarska i wiele innych. W pobliżu znajduje się również Zamość z wyjątkowym zespołem architektoniczno-urbanistycznym Starego Miasta (wpisanym na listę UNESCO) oraz Szlak Renesansu Lubelskiego.

Niegdyś miejscowość rodu Radziwiłłów, Biała Podlaska zachowała część swojego historycznego zespołu zamkowego, gdzie mieszkała ta szlachecka rodzina. Aktualnie mieści się w tam Muzeum Południowego Podlasia z jedną z największych kolekcji ikon rosyjskich oraz 28 obrazów Bazylego Albiczuka „Nikifora Podlasia”.

Lessowe Wąwozy

Kraina Lessowych Wąwozów znajdująca się na zachodzie województwa lubelskiego to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów Polski, gdzie znajduje się największe skupisko wąwozów w Europie. To właśnie z tego powodu, a także ze względu na zabytki, turyści przybywają do Kazimierza Dolnego, wsiadając na promy przez Wisłę do częściowo zrekonstruowanego warownego zamku Firlejów w Janowcu. Uzdrowisko Nałęczów jest godne polecenia ze względu na unikalny mikroklimat, w którym można skutecznie odpocząć i się odstresować.

READ  Greenpeace oskarża Polskę o miny przeciwpiechotne

Puławy

W Puławach można zwiedzić dawny majątek Czartoryskich: zespół pałacowo-parkowy z kościołem Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, wzorowanym na rzymskim Panteonie. Można też wynająć jacht w marinie lub poznać unikalne gatunki drzew w rezerwacie przyrody Łęg na Kępie. Region oferuje wiele szlaków turystycznych (w tym nordic walking), rowerowych, konnych i nawigacyjnych, rozrywkę dla dzieci (np. Magiczne Ogrody w Trzciankach) oraz stoki narciarskie.

Chełmskie Tunele Kredowe

Jest to kolejna wyjątkowa atrakcja województwa lubelskiego. Pod centralną częścią Starego Miasta w Chełmie przebiega labirynt korytarzy. Poprzez to, mówi się, że miasto „stoi na kredzie”, ale też znajduje się tam skała jest podziurawiona jak szwajcarski ser. Legenda głosi, że kredowe ściany mogą skrywać książęce kosztowności i skarby chełmskich mieszczan, a korytarze nawiedza Biały Duch.

Muzeum Zamoyskich

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, w dawnej rezydencji właścicieli Zamościa, jest miejscem historycznym. Wnętrza pałacowe charakteryzują się oryginalnym wystrojem z przełomu XIX i XX wieku w stylu II Cesarstwa Francuskiego. Wśród licznych zbiorów muzeum znajdują się instrumenty (m.in. fortepian melodyczny i organola), rodzinna zastawa stołowa, orientalne dywany oraz galeria portretów Zamoyskich. Pałac otacza park w stylu włoskim z wolierą dla bażantów i ogrodem różanym. Warto też zajrzeć do wozowni, kaplicy, która była wzorowana kaplicą królewska znajdującą się w Wersalu oraz Galerii Sztuki Socjalistycznej.

Wielokulturowe Polesie

Poleski Park Narodowy (PPN), jeden z najmłodszych tego typu parków w Polsce, zachował historyczny obraz dzikiego i urokliwego Polesia oraz jego niekwestionowanego króla, łosia. Bazą do zwiedzania parku jest ośrodek edukacyjno-administracyjny PPN znajdujący się w Urszulinie z ogrodem edukacyjnym oraz ośrodek edukacyjno-muzealny PPN z ośrodkiem rehabilitacji zwierząt w Starym Załuczu. W parku wytyczono ścieżki edukacyjne i przyrodnicze prowadzące kilometrami drewnianych kładek nad bagnami i torfowiskami, przez lasy i łąki w kierunku jezior pokrytych pływającymi matami roślinności. Niektóre z tych tras to takie, które są odpowiednie do uprawiania nordic walking i szlaki turystyczne, które oferują turystom możliwość zobaczenia 200 gatunków ptaków, w tym żurawi i orłów bielików.

Polesie, wokół którego swobodnie wije się Bug, to miejsce, gdzie spotykają się kultury i granice, gdzie łączą się tradycje prawosławne, katolickie i żydowskie, a o muzułmańskich mieszkańcach regionu przypomina cmentarz tatarski (mizar). Promocji regionu służy organizacja Wielokulturowy nurt Bugu, której partnerami są Festiwal Trzech Kultur we Włodawie oraz sama Włodawa (z unikalnym Zespołem Synagogalnym, Cerkwią Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz późnobarokowym kościołem św. Ludwika z Klasztorem Paulinów), Fundacja Flying Fish, Land Art Festival organizator plenerowych galerii sztuki nad Bugiem oraz skansen Zaborek .

READ  Jedna trująca glon może zabić 100 ton ryb

Przez ten zróżnicowany region przebiega 280-kilometrowy Poleski Szlak Konny z licznymi jeziorami, unikalną fauną i florą oraz zapierającymi dech w piersiach krajobrazami ukrytymi w rozległych puszczach. Trasa prowadzi w najbardziej fascynujące zakątki Poleskiego Parku Narodowego, Parków Krajobrazowych Chełmu, Sobiboru i Polesia oraz malowniczych odcinków Bugu.

Konik polski

Aż 93 proc. Roztoczańskiego Parku Narodowego pokrywają lasy podobne do lasów jodłowo-bukowych występujących w Karpatach. Symbolem parku jest potomek tarpana (dzikiego konia eurazjatyckiego): Konik polski – rasa w typie konia prymitywnego.

Ważące do 400 kg kucyki żyją długo i są w dużej mierze odporne na choroby. Można je podziwiać z bliska w Ośrodku Hodowli Konik Polski we Floriance, a także w rezerwacie  przy Stawach Echo i Zwierzyńcu. To małe miasteczko jest uważane za bramę do parku, podczas gdy w kościele św. Jana Nepomucena, zwanym „kościołem na wodzie” ze względu na położenie na wyspie pośrodku stawu, znajduje się kopia czczonego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej ufundowana przez Różę Zamoyską oraz autora polichromii Łukasza Smuglewicza. Przez granicę parku prowadzi 25-kilometrowa trasa konna, a w jej obrębie przebiega 68-kilometrowy Środkowo Roztoczański Szlak Geoturystyczny, dzięki któremu wędrowcy i rowerzyści mogą zobaczyć fascynujące kamieniołomy, sztolnie i rezerwaty przyrody.

Szlak rowerowy Green Velo

Jest to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce, która obejmuje pięć województw na wschodzie kraju. Tutaj szlak wiedzie malowniczym terenem wzdłuż Bugu, gdzie znajdziemy kapliczki różnych wyznań w Kostomłotach, Kodeniu i Jabłecznej, wielokulturowe miasta Chełm i Włodawa oraz Roztoczański Park Narodowy. W województwie lubelskim można również zwiedzić odcinki Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej oraz Drogę św. Jakuba.

Zoom Natury

Jest to ogromny park rekreacyjny położony nad brzegiem Zalewu Janowskiego dla miłośników przyrody. Obejmuje wspaniałą piaszczystą plażę, ścieżki dla pieszych z fontannami, ścieżki rowerowe, miejsca do ćwiczeń, ekscytujący tor linowy i zaawansowane technologicznie laboratoria edukacyjne, w których dzieci mogą się uczyć, jednocześnie dobrze się bawiąc. To wszystko czeka na Ciebie w zachwycającym kompleksie Lasu Janowskiego, jednym z największych tego typu w Polsce.

READ  Na granicy Polski i Ukrainy zablokowano tysiące ciężarówek – wyzwolenie

Wydarzenia kulturalne

Województwo lubelskie ma wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych i turystycznych. Do najsłynniejszych organizowanych w stolicy województwa należą:

  • Lubelski Festiwal Jazzowy;
  • Wielokulturowy Lublin;
  • Noc Kultury;
  • Festiwal Legend Lubelskich.
  • Carnaval Sztukmistrzów;
  • Jarmark Jagielloński.

W Zamościu trzeba koniecznie zobaczyć Szturm na Twierdzę Zamość lub wziąć udział w Zamojskim Lecie Teatralnym. Malowniczy Kazimierz Dolny słynie z Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Inne wydarzenia, które odbywają się przez cały rok to Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, Festiwal Kaszy Gryczaki w Janowie Lubelskim, Święto Piwa Chmielaki w Krasnymstawie oraz Międzynarodowe Zawody Balonów na Ogrzane Powietrze w Nałęczowie.

Kasyno online

Województwo lubelskie to miejsce gdzie jest mnóstwo obiektów historycznych i atrakcji. Biorąc pod uwagę fakt, że stałe zwiedzanie może być męczące, będziesz potrzebował chwili odpoczynku, a wtedy najlepszym pomysłem będzie zostanie w pokoju. Nie oznacza to, że nie będziesz nic robił. Wykorzystując sprzęt mobilny możesz wejść na witrynę hazardową operatora online i wykorzystując darmowe bonusy bez depozytu, nie będziesz musiał inwestować własnych środków, aby zagrać. Ten rodzaj relaksu może okazać się zbawienny biorąc pod uwagę to, że masz możliwość wygrania prawdziwych pieniędzy.

Jeżeli nie możesz znaleźć odpowiedniego miejsca do gry możesz przeczytać recenzje dotyczące kasyna bez depozytu dla polaków. Są one tworzone przez ekspertów, którym możesz zaufać. Topowi operatorzy w swojej ofercie będą mieli atrakcyjne bonusy powitalne i automaty online. Listę najbardziej popularnych slotów znajdziesz poniżej w tabeli.

 

Tytuł RTP Deweloper
Street Racer 96,52% Pragmatic Play
Turbo Play 96,1% Wazdan
Mega Joker 99% NetEnt
Safari Sam 97% Betsoft
King Kong Cash 95,8% Blueprint Gaming
Mayana 96,63% Quickspin

 

Podsumowanie

Pomijając wszystkie atrakcje wymienione w naszym artykule, to warto mieć na uwadze, że województwo lubelskie kryje przed nami jeszcze więcej tajemnic. Oczywiście weekend to za mało, aby zwiedzić cały obszar nie mniej jednak nasze pomysły mogą pomóc podjąć Ci odpowiednią decyzję. Zaczynając od Lessowych Wąwozów po wydarzenia kulturalne jakie się tutaj odbywają, nie można się nudzić! Mamy nadzieję, że dzięki informacjom zawartym w tym artykule zainspirowałeś się do odwiedzenia tego przepięknego regionu!