Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Wojna na Ukrainie: niespodziewana wizyta Nancy Pelosi w Kijowie

Po wizycie w Kijowie Nancy Pelosi potwierdziła swój zamiar pomocy Ukrainie

Nancy Pelosi z Rzeszowa opowiadała o swoim spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie w sobotę. Według niej omówiono kwestie bezpieczeństwa, pomocy humanitarnej i gospodarczej oraz odbudowy, która nastąpi „po zwycięstwie”.

A podczas konferencji prasowej z członkami amerykańskiej delegacji przewodnicząca Izby Reprezentantów prywatnie podkreśliła, że ​​nie da się zniechęcić próbami odstraszania ze strony Moskwy, aby Stany Zjednoczone nie dostarczały broni na Ukrainę.

„Nie bójcie się tyranów” – zaatakowała podczas tej konferencji, którą transmitowała na swoim koncie na Twitterze.

Londyn twierdzi, że Rosja używa „fabryki trolli” do szerzenia swojej propagandy

Według raportu brytyjskiego rządu, któremu zlecono przeprowadzenie badania na ten temat, prorosyjskie trolle toczą wojnę medialną ze starej fabryki w Sankt Petersburgu, celując w zachodnich przywódców i przenosząc kremlowską propagandę na Ukrainę.

W szczególności brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło w oświadczeniu, że Londyn twierdzi, że te trolle rozpowszechniają „kłamstwa w mediach społecznościowych i komentarzach na stronach o dużej oglądalności”, aby „manipulować międzynarodową opinią publiczną”.

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss powiedziała, że ​​rząd kontynuuje cyberwojnę „w celu zwalczania operacji rosyjskich”.

Rosyjskie władze grożą konfiskatą mienia krajów, które uznają za wrogie

Rosyjskie władze zasugerowały w niedzielę, że mogą przejąć aktywa krajów, które uważają za wrogie Rosji.

Zagrożenie to pojawia się w momencie, gdy administracja amerykańska zaproponowała likwidację aktywów skonfiskowanych rosyjskiej oligarchii w celu przekazania wpływów na Ukrainę.

„Słuszne jest, w odniesieniu do firmy zlokalizowanej na ziemi rosyjskiej, której właściciele pochodzą z wrogich krajów, w których podejmowane są takie decyzje (zajęcie rosyjskich aktywów, przyp. red.), odpowiedź odwrotna: konfiskata tego majątku” – napisał. Sejm sejmowy Wiaczesław Wołodin na swoim kanale Telegram.

Wśród krajów, na które jest to atakowane, znajdują się Stany Zjednoczone, a także Polska, Litwa i Łotwa, którym zarzuca nieprzestrzeganie prawa międzynarodowego. Wiaczesław Wołodin dodaje, że wpływy z tego wywłaszczenia zostaną przeznaczone na „rozwój” Rosji.

READ  Silvio Berlusconi rezygnuje z kandydatury na prezydenta

Nancy Pelosi poznała Wołodymyra Zełenskiego podczas wizyty w Kijowie

Przewodniczący Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych odwiedził prezydenta Ukrainy, o czym poinformował ten ostatni w tweecie opublikowanym w niedzielę rano.

„Odwiedzamy Cię, aby powiedzieć »Dziękujemy za Twoją walkę o wolność«” – podkreśliła Nancy Pelosi podczas tego spotkania, w sobotę na zakończenie tego spotkania. „Twoja walka jest walką dla wszystkich. Obiecujemy być po Twojej stronie do wojna się skończyła.” Dziś.

„Stany Zjednoczone są liderem, który zdecydowanie wspiera Ukrainę w walce z rosyjską agresją. Dziękuję za pomoc w ochronie suwerenności i integralności terytorialnej naszego kraju” – napisał w niedzielę rano Wołodymyr Zełenski.

Członek rady miejskiej powiedział, że pas startowy lotniska w Odessie zostanie przywrócony „po wojnie”

Zapytany w niedzielę rano na żywo w BFMTV, Petro Obuchow, członek Rady Miejskiej Odessy, ponownie został trafiony „pociskiem międzykontynentalnym”, który w sobotę zniszczył pas startowy lotniska.

„Nasi żołnierze mówią, że ta droga już nie jest nieprzejezdna. Ale po naszym zwycięstwie i po wojnie szybko ją odbudujemy” – powiedział w niedzielę rano.

Aby wyjaśnić ten rodzaj ataku, przywołuje położenie geograficzne miasta, które według niego znajduje się „daleko od linii frontu”.

„Jedyne, co pozostało Rosjanom, to ataki rakietowe z daleka i niestety to będzie kontynuowane” – ubolewa radny miasta.

Dziś wieczorem w mieście zostanie wprowadzona godzina policyjna, która potrwa do 3 maja.

Pas startowy lotniska w Odessie zniszczony przez rosyjski strajk

Siły rosyjskie zaatakowały w sobotę lotnisko w Odessie na wschodnim wybrzeżu kraju.

Starosta obwodu Maxim Marczenko poinformował, że strajk zniszczył pas startowy. Jednak według niego każda ofiara tego żałuje.

W zeszłym tygodniu w rosyjskich strajkach na to historyczne miasto zginęło, jak dotąd, stosunkowo osiem osób.

Francja deklaruje wzmocnienie wsparcia finansowego i humanitarnego

Podczas rozmowy telefonicznej w sobotnie popołudnie Emmanuel Macron obiecał swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi Wołodymyrowi Zełenskiemu „wzmocnienie” pomocy humanitarnej i materialnej.

READ  Justin Boys przypięty w artykule w Mediapart

Deklarowany cel prezydenta Francji: zachowanie „suwerenności” Ukrainy.

Emmanuel Macron podkreślił również, że misja francuskich ekspertów wysłanych do tego kraju, aby pomóc międzynarodowemu wymiarowi sprawiedliwości w zebraniu dowodów zbrodni popełnionych przez siły rosyjskie, będzie kontynuowana.

Około dwudziestu cywilów opuściło huty w Azovstalu w sobotni wieczór

Około dwudziestu cywilów zdołało po raz pierwszy ewakuować ich z fabryki Azowstal, kompleksu przemysłowego znajdującego się w mieście Mariupol, otoczonego przez wojska rosyjskie.

Wszystkie dotychczasowe próby ewakuacji zakończyły się niepowodzeniem.

„Zostali przeniesieni w uzgodnione miejsce i mamy nadzieję, że zostaną ewakuowani do Zaporoża na terenie kontrolowanym przez Ukrainę” – powiedział zastępca dowódcy pułku Światosław Balamar w nagraniu wideo do telegramu.

Dzień dobry wszystkim.

dzień dobry. Witamy w tej prostej książce poświęconej 67. dniu wojny na Ukrainie.