Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Ukraina: Kijów ogłasza konfiskatę statku oskarżonego o przewóz zboża z Półwyspu Krymskiego

W czwartek władze ukraińskie ogłosiły konfiskatę statku towarowego pływającego pod banderą Kamerunu, zarzucając mu transport zboża z okupowanego przez Rosję Półwyspu Krymskiego.
Śledź najświeższe informacje.

Śledź pełny zasięg

Wojna na Ukrainie: Nasilają się ataki w Rosji

Statek został schwytany

W czwartek władze ukraińskie ogłosiły konfiskatę statku towarowego pływającego pod banderą Kamerunu, zarzucając mu transport zboża z okupowanego przez Rosję Półwyspu Krymskiego.

Według ukraińskiej Prokuratury Generalnej, która stwierdziła to przynajmniej po raz pierwszy, w listopadzie 2023 r., co najmniej dwukrotnie statek „Usko MFU” wpłynął do portu w Sewastopolu po wyłączeniu systemu AIS umożliwiającego jego śledzenie. Statek wypłynął z 3000 ton produktów rolnych dla tureckiej firmy.

Obawy dotyczące roli Chin

Państwa NATO, zaniepokojone pomocą, jakiej Chiny udzieliły Rosji w wojnie z Ukrainą, omówią tę kwestię w czwartek ze swoimi partnerami w regionie Azji i Pacyfiku, przed spotkaniem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ten ostatni ma spotkać się z przywódcami 32 państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) na marginesie szczytu, który naznaczony jest także klimatem niepewności politycznej panującym w Stanach Zjednoczonych.

Prezydent USA Joe Biden, gospodarz tego spotkania, zorganizuje konferencję prasową w czwartek po tygodniach pytań dotyczących jego stanu zdrowia i możliwości konfrontacji ze swoim republikańskim rywalem Donaldem Trumpem w listopadowych wyborach prezydenckich.

Odbędzie się ono na zakończenie tego szczytu, z okazji 75. rocznicy powstania NATO, którego ostatni dzień będzie częściowo poświęcony Chinom.

Rynek w Paryżu

Związek Ukraińców Francuskich (UUF) organizuje w sobotę 13 lipca o godzinie 15:30 w Paryżu pokojowy marsz: oczekuje się, że ponad 500 osób weźmie udział w marszu ku pamięci 450 ukraińskich sportowców, którzy stracili życie podczas inwazji na Ukrainę . Rosja. Dzięki wsparciu Ukraińskiego Światowego Kongresu uczestnicy umieścili na koszulkach nazwiska zaginionych sportowców.

READ  Rosja ogłasza rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na Białorusi

Ten pokojowy marsz rozpocznie się od Place Panthéon w 5. dzielnicy Paryża o godzinie 15:30 i zakończy w pobliżu Place Saint-Michel (6. dzielnica): minuta ciszy, po której wygłoszą przemówienia organizatorów. UUF chciało, aby to zgromadzenie uczciło pamięć 450 zaginionych ukraińskich sportowców oraz umożliwiło rozpoznanie ich tożsamości i okoliczności ich śmierci. Chodzi także o podniesienie świadomości społeczeństwa francuskiego na temat faktu, że rosyjska inwazja trwa i z każdym dniem coraz bardziej niszczy ziemie ukraińskie.

Co się zmieni, gdy przybędzie F-16?

Członkowie NATO ogłosili w środę na marginesie szczytu w Waszyngtonie, że rozpoczęli wysyłanie samolotów F-16 z Danii i Holandii do sił w Kijowie. Wyjaśnienia z naszą specjalną korespondentką na Ukrainie, Claire Campier.

Ukraina: Czy F-16 mogą zmienić układ sił?źródło : Informacje o TF1

F-16 nie jest rozwiązaniem cudownym

Eksperci ostrzegają, że amerykańskie myśliwce F-16, które zaczęto przekazywać Ukrainie, oznaczają zwycięstwo prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, ale same w sobie nie wystarczą do załatania luk w obronie powietrznej oblężonego przez rosyjskie wojsko kraju.

Członkowie NATO ogłosili w środę na marginesie szczytu w Waszyngtonie, że rozpoczęli wysyłanie samolotów F-16 z Danii i Holandii do sił w Kijowie. Urządzenia, które będą działać szybko.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken potwierdził, że „samoloty te będą latać w ukraińskiej przestrzeni powietrznej tego lata, aby zapewnić Ukrainie zdolność do dalszej skutecznej obrony przed rosyjską agresją”.

najnowsze wiadomości

Oto, co wydarzyło się w ciągu ostatnich kilku godzin:

  • W środę na marginesie szczytu w Waszyngtonie państwa NATO ogłosiły, że rozpoczęły transfer myśliwców F-16 na Ukrainę w celu wzmocnienia obrony tego kraju przed Rosją. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że proces przekazywania F -16 samolotów leci z Danii i Holandii. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przebywa w stolicy USA na szczycie, natychmiast z zadowoleniem przyjął szczyt, podkreślając, że przekazanie tych samolotów bojowych „przybliża nas do sprawiedliwego i trwałego pokoju”.
  • Państwa NATO zdecydowały w środę, że ich pomoc wojskowa dla Ukrainy – zgodnie z tekstem wspólnej deklaracji – będzie wynosić co najmniej 40 miliardów euro rocznie, a nie przez kilka lat, jak chciałby sekretarz generalny Jens Stoltenberg. Jednak przywódcy NATO zobowiązali się także do „ponownego rozważenia” swojego wkładu „podczas przyszłych szczytów NATO, począwszy od szczytu w Hadze w 2025 r.”, jak wynika z tekstu tej deklaracji.
READ  Transmisja na żywo – Wojna na Ukrainie: Zełenski wzywa swoich sojuszników, aby „za wszelką cenę” zmusili Rosję do pokoju

Dzień dobry

Witam wszystkich, śledźcie w tej transmisji na żywo najświeższe informacje na temat wojny na Ukrainie.

Nowy brytyjski premier Keir Starmer obiecał, że jego kraj będzie w dalszym ciągu zapewniał silne wsparcie Ukrainie, dając do zrozumienia, że ​​Kijów może użyć rakiet dostarczonych przez Londyn do uderzenia w rosyjskie cele. Brytyjska pomoc wojskowa „Są przeznaczone do celów obronnych, ale to od Ukrainy zależy, jak je rozmieścić do tych celów obronnych”.Poczynił te uwagi reporterom podczas podróży do Waszyngtonu, aby wziąć udział w szczycie z okazji 75. rocznicy NATO.

Takie stanowisko prezentowali także jego poprzednicy Rishi Sunak, Liz Truss i Boris Johnson, ale po raz pierwszy Keir Starmer, który właśnie objął urząd po miażdżącym zwycięstwie Partii Pracy, powiedział to osobiście.

  • Przeczytaj także

    Rosyjskie strajki na Ukrainie: Co wiemy o ataku rakietowym na szpital dziecięcy w Kijowie?

W stolicy USA podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim ponownie zapewnił o wsparciu Londynu dla Kijowa. Wielka Brytania jest głównym zwolennikiem Kijowa od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. „Wyraźnie wyraziłem się, że jeśli chodzi o Wielką Brytanię, zmiana rządu nie zmienia wsparcia, jakie zapewnimy”.Starmer powiedział reporterom po tym, co opisał „Bardzo dobry” Spotkanie z Zełenskim.

„Byliśmy zjednoczeni w tej sprawie, gdy byliśmy w opozycji i bardzo ważne było dla mnie, aby móc to potwierdzić twarzą w twarz podczas spotkania”.– powiedział Starmer, który rozmawiał już przez telefon z Zełenskim po jego przybyciu na Downing Street.

Zełenski ze swojej strony zauważył, że poruszał kwestię rakiet z panem Starmerem. „Dziś rano dowiedziałem się o zezwoleniu na użycie rakiet Storm Shadow przeciwko celom wojskowym w Rosji. Dziś mieliśmy okazję omówić praktyczne wdrożenie tej decyzji”.Ali X powiedział sobie „Wdzięczny” W stronę Londynu.

READ  Katalonia: Puigdemont wzywa do referendum i amnestii dla separatystów przeciwko wspieraniu reelekcji Pedro Sancheza

W odpowiedzi na pytanie w tej sprawie rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził, że Rosja, jeśli zajdzie taka potrzeba, zajmie się tą sprawą. „Niezbędne środki”. Dodał: „Jeśli to prawda, jest to z pewnością kolejne całkowicie nieodpowiedzialne posunięcie, mające na celu zaognienie napięcia i poważne zaostrzenie sytuacji”.Powiedział.


Redakcja TF1info