Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na wschodzie demokratyczna odnowa przebiega przez Warszawę

Na wschodzie demokratyczna odnowa przebiega przez Warszawę

W niedzielę 15 października 2023 roku polska opozycja zakończyła osiem lat sprawowania władzy populistycznej, konserwatywnej i nacjonalistycznej. Partia Prawo i Sprawiedliwość kierowana przez byłego przewodniczącego związku zawodowego Jarosława Kaczyńskiego została pokonana w parlamencie przez trzy demokratyczne i proeuropejskie koalicje: Koalicję Obywatelską (30%, 157 mandatów) z byłym posłem Donaldem Tuskiem na czele; Premier Trzeciej Drogi (14%, 65 mandatów) i Lewicy (8%, 26 mandatów). W Senacie scenariusz jest ten sam: zjednoczona opozycja zdobywa 66 mandatów w porównaniu do 34 dla PiS.

„To koniec tego złego okresu”. Donald Tusk, który uzyskał ponad 74% głosów, najwięcej od upadku komunizmu w Polsce, oznajmił, że zgodnie z prawem przewraca kartę na temat ośmiu trudnych lat dla polskich Demokratów. To przede wszystkim wielkie zwycięstwo młodych ludzi i kobiet, które zostały tak zmobilizowane.

Raport redakcyjny

Swoje głosy oddało 69% młodych ludzi w wieku 18-29 lat, co było ogromnym zaskoczeniem dla partii rządzącej, która nie spodziewała się takiego wzrostu: ich frekwencja wzrosła o 12% w porównaniu z ostatnimi wyborami. Spośród tych wyborców dwóch na trzech wybrało opozycję. Prawdziwe tornado.

Głosowanie kobiet zostało ożywione dzięki bardzo aktywnym kampaniom feministycznych organizacji pozarządowych, zdeterminowanych wyprzeć populistów i nacjonalistów. Ich główna walka: prawo do aborcji, które po trzech latach wysiłków PiS w tym kierunku jest w Polsce praktycznie zakazane. Kobiety odpowiedziały szokującym hasłem, które stało się wirusowe: „Nie milczymy”. Wynik: Trzech z czterech wyborców poszło do głosowania. Przeciwko Partii Prawo i Sprawiedliwość większością głosów.

Zwycięstwo Agnieszki Holandia

Agnieszka Holland ma 74 lata i jest jedną z najsłynniejszych reżyserek na świecie. Zdobywała nagrody na całym świecie, a od końca lat 70. reżyserowała odnoszące sukcesy filmy (Europa, Europa, Uczeń Beethovena, Cień Stalina). W bardzo napiętym okresie wyborczym Agnieszka Holland nakręciła szokujący film: Zielona granica („Zielona granica”). Film o imigrantach przekraczających granice Polski i Białorusi.

READ  W sobotę w Silex wystąpią muzycy wykonujący hymn antykwarantannowy „Danser encore”.

Rządząca Partia Prawo i Sprawiedliwość, która uczyniła z tego główny temat swojej kampanii, nasiliła obelgi i groźby. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro posunął się nawet do porównania filmu Agnieszki Holland – Żydówki z Polski… – do „Niemiecka propaganda nazistowska

W nawiązaniu do ogłoszenia zwycięstwa Demokratów. Zielona granica To był prawdziwy sukces w Polsce, nawet w małych miasteczkach, nawet na Wschodzie. A stamtąd zwiastuje poważne zmiany w mentalności…

Po ośmiu latach rządów Prawa i Sprawiedliwości konieczne są głębokie reformy. Podobnie jak na przykład media publiczne. Przez blisko dekadę podlegali rozkazom władzy, której propagandzie służyli. Wpływom PiS nie uszedł także sektor prywatny. Przykładowo kontrolowany przez państwo koncern naftowy Orlen kupił dużą sieć gazet lokalnych. Oprócz mediów Polacy będą musieli odzyskać kontrolę nad Trybunałem Konstytucyjnym, Sądem Najwyższym, prokuraturą, bankiem centralnym oraz administracją wodną i leśną, na których czele stoją preferowani przez PiS kandydaci.

Ku przywróceniu łaski dla Europy?

PiS nigdy nie był proeuropejski. Z dala od tego. Ucierpiały także niesmaczne stosunki Warszawy z Unią Europejską, choć 70% Polaków twierdzi, że popiera Europę. Wybory zaplanowane na 15 października 2023 r. są zatem zwycięstwem Brukseli. A nawet podwójne zwycięstwo: po pierwsze koniec braku zaufania w 38-milionowym kraju i dojście do władzy byłego przewodniczącego Rady Europejskiej. Donald Tusk (66 lat) objął przewodnictwo fundacji w latach 2014-2019.

Dla Unii Europejskiej pojednana Polska oznacza pokojowe stosunki europejskie. Z Niemcami z jednej strony, po latach napiętych dyskusji na temat tła historycznego z Partią Prawo i Sprawiedliwość, i z Ukrainą z drugiej, podczas gdy możliwe jest już rozpoczęcie negocjacji w sprawie zboża. Polscy rolnicy, z których większość to wyborcy PiS, obawiają się, że w obliczu konkurencji ze strony wschodnich sąsiadów nie będą już mogli sprzedawać zboża.

READ  Karen Viard, Gad Elmaleh, Manu Kachi i jego żona oraz grad gwiazd w Roland Garros

Dzień po wyborach giełda w stolicy Polski entuzjastycznie zareagowała na zwycięstwo opozycji. Warszawski cud?