Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na Neptunie czterdziestolatkowi grozi zimno

Na Neptunie czterdziestolatkowi grozi zimno

Biorąc pod uwagę jego odległość od naszej gwiazdy, około trzydziestokrotność odległości między Ziemią a Słońcem, naukowcy wciąż niewiele wiedzą o Neptunie, ponieważ to ochłodzenie nazywa się „nieoczekiwanym”.

Z każdą porą roku trwającą 40 lat należy oszczędzić Neptunowi nagłych zmian klimatycznych, jednak od początku lata w Australii 17 lat temu doświadczył niezwykłego zimna, wynika z badań z poniedziałku (11 kwietnia).

«Ta zmiana była nieoczekiwanaMichael Roman, astronom z Brytyjskiego Uniwersytetu w Leicester, odpowiedzialny za badania, skomentował i był cytowany w komunikacie prasowym Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Naukowcy wciąż niewiele wiedzą o Neptunie, ósmej planecie Układu Słonecznego, której rok trwa około 165 lat ziemskich.

Najdalsza planeta od naszej gwiazdy, około trzydziestokrotna odległość między Ziemią a Słońcem, świeciła zbyt słabo, aby mogła być dobrze zbadana przez teleskopy starszej generacji. Pierwsze wyraźne obrazy tej drugiej niebieskiej planety uzyskano dopiero po wizycie sondy Voyager 2 w 1989 roku. Od tego czasu była ona szczególnie badana dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a i Bardzo Dużemu Teleskopowi (VLT) w Chile.

Ten lodowy olbrzym, którego jądro jest potencjalnie skaliste i zamknięte w mieszaninie wody, amoniaku i metanu w stanie stałym, ma bardzo dynamiczną atmosferę, przypominają badania opublikowane w The Planetary Science Journal. Z najsilniejszymi wiatrami, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na planecie Układu Słonecznego, z prędkością ponad 2000 km/h. A system w chmurze jest w stanie zmienić swój wygląd w ciągu kilku dni. Ale jak dotąd mamy niewiele informacji o zmianach temperatury atmosfery, która jest mieszaniną wodoru, helu i węglowodorów. „Ponieważ obserwujemy Neptuna od początku jego południowego lata, spodziewaliśmy się, że temperatury będą powoli rosły, a nie spadały. Michael Roman wyjaśnił.

READ  Threadripper Pro 7995WX OC: prawie 150 000 punktów w Cinebench R23

Zmiany w chemii stratosfery

Podczas gdy australijskie lato rozpoczęło się w 2005 roku na półkuli południowej, średnia temperatura gwiazdy spadła o około 8 stopni Celsjusza w latach 2003-2018, zgodnie z obserwacjami naukowców. Nr dla porównania ze średnią temperaturą -200°C. Co wyjaśnia trudność pomiaru z ziemi. „Ten rodzaj badań jest możliwy tylko dzięki czułości zdjęć w podczerwieni z dużych teleskopów, takich jak VLT, które mogą wyraźnie obserwować Neptuna, a takie środki są dostępne dopiero od dwudziestu lat.Profesor Lee Fletcher, współautor badania i astronom z University of Leicester wyjaśnił.

Obserwacje ujawniły inne zjawisko, nagłe ocieplenie południowego bieguna planety o około 11 stopni Celsjusza w 2018 i 2020 roku. Pomiarów dokonano, badając promieniowanie podczerwone emitowane ze stratosfery, warstwy atmosfery znajdującej się powyżej tej, która pokrywa powierzchnię . Naukowcy nie rozumieją przyczyny tych zmian temperatury. Zakładają zmiany w chemii stratosfery, zjawiska losowe, a nawet związek z cyklem słonecznym.


Zobacz też Planeta nadająca się do zamieszkania, 31 lat świetlnych od Ziemi