Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na Marsie rok odkryć i niespodzianek obrazami

Z powrotem na zdjęciach z pierwszego roku wytrwałego robota na Marsie, który szuka śladów życia z przeszłości.

Minął rok, odkąd wytrwałość przeczesała powierzchnię Marsa w poszukiwaniu starożytnych śladów życia. 18 lutego 2021 roku statek kosmiczny z robotem przeniknął w atmosferę Marsa z prędkością 20 000 km/h. W ciągu zaledwie siedmiu minut inżynierowie NASA z Jet Propulsion Laboratory (JPL) byli w stanie kontrolować opadanie sondy, aby zetknąć się z marsjańską skałą. Od tego czasu robot, który jest wielkości SUV-a, krąży wokół krateru Jezero w poszukiwaniu śladów życia z przeszłości.

Od samego początku potrafił nagrywać dźwięki i przekazywać je Ziemianom. „To było jedno z największych odkryć roku. Nikt wcześniej nie słyszał o Marsie!”, wspomina Sylvester Morris, współkierownik SuperCam i astrofizyk Irap z Uniwersytetu w Tuluzie (CNRS/CNES). Jest tak dobrze zaznajomiony z Czerwoną Planetą, że przez dziewięć lat, tysiące kilometrów stąd, współprowadził z Amerykanami robota Curiosity w kraterze Gale. Następnie Perseverance zaczął zbierać próbki skał marsjańskich. Siedem w rok! Cel: Zebranie około czterdziestu starannie dobranych próbek w okresie sześciu lat. na kolejną misję zwrócenia ich na Ziemię do 2030 roku.

Czytać:„Na Marsie jesteśmy u zarania niezwykłych odkryć”

Pamięta też historyczny lot śmigłowca Ingenuity, eksploratora sond w łaziku. Ale przede wszystkim robot udowodnił, że miejsce lądowania było trafnie wybrane, gdy kamera pokazała, że ​​znajduje się na pradawnym jeziorze, zasilanym przez deltę, taką jak Missisipi czy Mekong… Po pierwszych krokach na dnie krater, wytrwałość popłynie teraz do delty. To tylko dwa kilometry, ale będzie musiał wędrować po wydmach, aby dostać się do niego wiosną.

Jakiekolwiek klonowanie jest zabronione

READ  Pocenie: 20 dezodorantów bez soli aluminium, aby zmniejszyć ryzyko