Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na aukcji sprzedano przedmioty należące do Władysława Szpilmana, pianisty Romana Polańskiego

Na aukcji sprzedano przedmioty należące do Władysława Szpilmana, pianisty Romana Polańskiego

Złota Palma w Festiwal Filmowy w Cannes W 2002, pianista Do Romana Polańskiego Przedstawia życie Władysława Szpilmana. Słynny muzyk, kompozytor polsko-żydowski, zyskał międzynarodową sławę dzięki nakręceniu filmu fabularnego na podstawie jego utworów biografia, opublikowane w około czterdziestu językach. Kilka należących do niego przedmiotów, m.in. srebrny zegarek kieszonkowy i wieczne pióro, ma trafić do sprzedaży w stolicy Polski w przyszłym tygodniu.

„Ten zegarek i pióro, zakupione podczas podróży do Paryża w 1937 r., pozostały przy nim przez całe getto, a następnie towarzyszyły mu aż do ruin Warszawa » – wyjaśnia AFP jego syn Andrzej, który wraz z bratem Krzysztofem zorganizował aukcję. Zegarek, wieczne pióro i krawat, znajdujące się obecnie w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, to jedyne przedmioty należące do pana Szpilmana, które przetrwały wojnę.

Godzina została wspomniana w przejmującym fragmencie książki. Kiedy niemiecki oficer Willem Hosenfeld odkrył pana Spielmanna, poprosił go, aby zagrał dla niego na pianinie. Muzyk słucha i gra utwór Chopina. Funkcjonariusz później pomógł mu przeżyć, dostarczając mu jedzenie. „Aby mu w końcu podziękować, ojciec chciał mu w dowód wdzięczności dać ten zegarek. Niemiec się obraził i odmówił” – wyjaśnia Andrei Szpilmann. Za uratowanie m.in. Władysława Szpilmanna Willem Hosenfeld został pośmiertnie uznany za „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” autorstwa Przed pomnikiem w Yad Vashem w 2009 r.

Ledwo uratowany

Jak wszyscy warszawscy Żydzi, pianista i jego rodzina zostali zmuszeni do osiedlenia się w 1940 r. w utworzonym przez Niemców getcie warszawskim. Szpilman utrzymuje się z gry na pianinie w otwartych kawiarniach. W 1942 r. członkowie jego rodziny zostali wysłani do obozu zagłady w Treblince, gdzie zostali zamordowani. On sam został z trudem uratowany przez żydowskiego policjanta.

Po pewnym czasie pobytu w getcie, zanim Niemcy je zniszczyli, udało mu się uciec w 1943 roku, tuż przed powstaniem w getcie i jego krwawym stłumieniem. Ostatnie dwa lata konfliktu przeżył dzięki pomocy przyjaciół, przenoszony z jednej kryjówki do drugiej, zanim wylądował w pustym mieszkaniu, gdzie przez kilka tygodni pozostawał odcięty od świata, podczas Powstania Warszawskiego, od sierpnia do Sierpień. Październik 1944.

READ  Mimo zakazu zdobycie moździerzy do fajerwerków nie jest wcale takie skomplikowane

„Te rzeczy mogą uratować mu życie”.

Dla Renaty Piątkowskiej, kierownika zbiorów Muzeum Polin, wystawione na sprzedaż przedmioty opowiadają „historię jego życia, ocalenia, cudownego ocalenia z Zagłady”, ale także „historię całego narodu…” »

„Te rzeczy też są ważne, bo Szpilman je wybrał, małe i cenne, bo mogły zapewnić mu przetrwanie. Mógłby je sprzedać i spłacić dłużników (…) Te rzeczy mogłyby mu uratować życie.”

Kolejnym cennym przedmiotem wystawionym na wtorkową aukcję w domu Desy Unicum będzie fortepian Steinway, który po wojnie należał do Władysława Szpilmana. Ceny zegarka i długopisu szacowane są na 10 000–16 000 zł (około 2240–3590 euro), a fortepianu – od 140 000 do 260 000 zł (około 31 400–58 300 euro). „Jako muzealnik przykro mi, że ta kolekcja może być tak rozproszona” – wyjaśnia dyrektor Pauline. Dodaje: „Mam ogromną nadzieję, że pióro i zegarek dołączą do jego krawata (…) i że będziemy mogli opowiedzieć tę historię na naszej wystawie”.