Peter May wspomina w swoim ekscytującym nowym filmie, jak Rzesza chciała kontrolować naszą narodową ikonę.
W 1911 r. włoski szklarz Vincenzo Perugia ukradł Mona Lisę, aby sprowadzić ją z powrotem do ojczyzny. Przez dwa lata zostaliśmy pozbawieni najsłynniejszego uśmiechu świata. Prawie trzydzieści lat później, dla Jacquesa Jugaarda, dalekowzrocznego dyrektora Luwru, taka przygoda nie mogła się już powtórzyć. Przeczuwając najgorsze w sierpniu 1939 r. Hitler ledwo najechał Polskę, dyskretnie wysłał Mona Lizę na prowincję, wraz z szeregiem arcydzieł, by chronić nasze skarby przed szponami nazistów …
Przeczytaj także: Kolekcja Goeringa: Napad stulecia — nazistowska grabież
Ta historia, równie niezwykła, co niezwykła, zainspirowała Szkota Petera Maya, którego śledczy Enzo MacLeod przechodzi na emeryturę. Detektyw wraca do służby w pandemii, kiedy inny naukowiec kryminalistyki prosi go o zbadanie ciała niemieckiego oficera przypadkowo znalezionego w Lot. Ale ledwie tam dotarł, dowiedział się, że niedaleko stamtąd paryski handlarz dziełami sztuki poderżnął mu gardło. Wkrótce kryminalna ścieżka cofnie go o siedemdziesiąt lat…
Szansa zobaczenia nowej odważnej bohaterki, Georgette, młodej kobiety, która ledwo wylądowała w Londynie w 1940 roku, została potajemnie sprowadzona przez generała de Gaulle’a do Francji. Jej misja: za wszelką cenę chronić Mona Lisę. Zwłaszcza, że Mona Liza jest pożądana zarówno przez Hitlera, który marzy o wywieszeniu jej w swoim muzeum w Linzu, jak i przez pozbawionego skrupułów złodzieja sztuki Göringa, który chce ją tylko dla siebie, w swoim domku myśliwskim w Karinhal. Z Hebrydów po Montauban i od brzegów Loary do Château de Montal, niedaleko Rocamadour, tutaj ze świętą Żorżetą wyruszyliśmy na szalony wyścig artystycznych porów, doprawionych miłością, humorem i zdradą. Nieokiełznana, wszechogarniająca rozrywka, taka jak film Jean-Paul Rapinoe!
„Strażnik Mona Lisy” Petera Maya, redaktora. Roger, 432 strony, 23,80 euro.
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”