Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Misja Euclida polegająca na odkrywaniu najmroczniejszych tajemnic wszechświata

Misja Euclida polegająca na odkrywaniu najmroczniejszych tajemnic wszechświata

Opublikowano w sobotę, 25 lutego 2023 r. o 08:50

Europejski teleskop kosmiczny Euclid nadal znajduje się w sterylnym pomieszczeniu w Cannes, udekorowanym w suknię w kolorze słońca. Za kilka miesięcy wystrzeli w kosmos, starając się rzucić światło na dwie wielkie tajemnice wszechświata: ciemną materię i ciemną energię.

Te dwa elementy, całkowicie teoretyczne i niewidoczne, składają się na 95% wszechświata, ale prawie nic nie wiemy o ich dokładnej naturze. Brak wiedzy, który szef misji Giuseppe Racca opisuje jako „kosmiczne zażenowanie”.

Uważa się, że ciemna materia wyjaśnia między innymi, dlaczego galaktyki nie są rozproszone rojami gwiazd. Jeśli chodzi o ciemną energię, jej obecność jest niezbędna do wyjaśnienia przyspieszenia rozszerzania się wszechświata.

Aby odsłonić te tajemnice, misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) sporządzi mapę Wszechświata w 3D, obejmującą dwa miliardy galaktyk na jednej trzeciej widocznego nieba.


Trzecim wymiarem mapy będzie czas. Ponieważ przechwytując światło galaktyk, które potrzebowały aż dziesięciu miliardów lat, aby do nas dotrzeć, Euclid zanurzy się w odległą przeszłość wszechświata, który narodził się 13,8 miliarda lat temu.

Dwutonowy statek o wysokości 4,7 metra i szerokości 3,5 metra został po raz pierwszy zaprezentowany prasie w tym tygodniu w czystym i sterylnym pomieszczeniu grupy lotniczej Thales Alenia w Cannes.

– Miara absencji –

Przed wyjazdem do Cape Canaveral na Florydzie czeka go jeszcze kilka testów. Zostanie wystrzelony rakietą SpaceX Falcon 9 między 1 a 30 lipca. Pierwotnie planowany lot rosyjską rakietą Sojuz został odwołany z powodu sankcji nałożonych na Rosję po jej inwazji na Ukrainę.

Euclid dotrze do miejsca w pobliżu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, 1,5 miliona kilometrów od Ziemi, zapewniając, że będzie zawsze wystawiony na działanie słońca z paneli słonecznych.

READ  Jak zdobyć darmowe nagrody Prime Gaming z Pokémon Go (grudzień 2023 r.)

Jego pierwsze zdjęcia spodziewane są w październiku przyszłego roku, ale jakiekolwiek odkrycia potrwają znacznie dłużej, po przeanalizowaniu gór danych, które dostarczy Euclid.

Szef misji wyjaśnił prasie, że misja europejska, kosztem 1,5 mld euro, powinna trwać do 2029 r., z kilkuletnim wynagrodzeniem, „jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego”.

Jak Euclid – który zawdzięcza swoje imię ojcu geometrii – będzie nadal obserwował to, co niewidzialne? miarę jego nieobecności.

Światło z bardzo odległego obiektu, takiego jak galaktyka, jest niedostrzegalnie odchylane przez widoczną i ciemną materię, którą napotyka na swojej drodze do obserwatora. Jest to efekt słabego soczewkowania grawitacyjnego.

– chwiejne zrozumienie –

Odejmując widzialną materię, Giuseppe Racca mówi: „możemy + obliczyć + obecność ciemnej materii, która istnieje pomiędzy” odległym obiektem a obserwatorem.

W tym celu Euclid dysponuje dwoma instrumentami: teleskopem o średnicy 1,2 metra oraz spektrofotometrem i fotometrem w podczerwieni (NISP).

Euclid ma tę szczególną cechę, że widzi swoje pole obserwacyjne, które odpowiada powierzchni „dwóch księżyców w pełni”, zauważa David Elbaz, astrofizyk z Komisji Energii Atomowej (CEA).

To pole pozwoli Euclidowi zidentyfikować masywne struktury – takie jak czarne dziury – których teleskop Jamesa Webba nie może zidentyfikować, ponieważ „jego pole obserwacyjne jest zbyt małe” – wyjaśnia AFP dyrektor naukowy projektu. René Lorig.

Nasze rozumienie wszechświata jest nadal błędne. Na przykład dwa bardzo dokładne pomiary tempa rozszerzania się Wszechświata dają obecnie dwie różne odpowiedzi: asymetrię zwaną napięciem Hubble’a, w której pewną rolę może odgrywać ciemna energia.

W tym tygodniu teleskop Jamesa Webba odkrył sześć galaktyk znacznie masywniejszych niż oczekiwano w odległych epokach Wszechświata (między 500 a 700 milionami lat po Wielkim Wybuchu).

Według Davida Elbaza Euclid może być „jedynym narzędziem” zdolnym odpowiedzieć na te pytania.

READ  Nawet GeForce RTX 4070?