Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Migracja: Polska przywraca strefę buforową na granicy z Białorusią – 06.10.2024 o godzinie 21:17.

Polski rząd zapowiedział utworzenie zamkniętej strefy buforowej wzdłuż granicy z Białorusią, aby zapobiec przemytowi migrantów (AFP / Wojtek RADWANSKI)

W poniedziałek polski rząd ogłosił, że w czwartek przywróci strefę buforową zakazu dostępu na części granicy z Białorusią, aby zapobiec eskalacji przemytu migrantów.

Warszawa oskarża Moskwę i Mińsk o planowanie napływu afrykańskich migrantów przez Białoruś do Polski, kraju graniczącego z Unią Europejską.

Premier Donald Tusk powiedział reporterom, że celem było „utrudnienie nielegalnym imigrantom przekraczania granicy polsko-białoruskiej i stworzenie lepszych warunków pracy stacjonującej tam straży granicznej, wojsku i policji”.

„W zasadzie strefa powiększy się o dwa obwody (…), gdzie mamy dużą liczbę przejść (…), na ponad sześćdziesiąt kilometrów” – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Czesław Mrożek.

„Na około 45 kilometrach będzie on głęboki na około 200 metrów. W rejonie przecinającym rezerwat przyrody Wielka Puszcza (Białowieża) teren będzie nieco głębszy, ale nie większy niż dwa kilometry.” – dodał. kanał TVN24.

Na 186 kilometrach granicy polsko-białoruskiej Polska w 2022 roku zbuduje metalową barierę o wysokości 5,5 metra, zwieńczoną harmonijką, która ma zatrzymać migrantów.

W 2021 r. poprzedni rząd nacjonalistyczny ustanowił wzdłuż całej granicy strefę buforową o szerokości i długości około trzech kilometrów, w której nie mogą przebywać żadne osoby niebędące obywatelami, w tym humanitarne organizacje pozarządowe i dziennikarze, która została później usunięta.

Ani ta bariera, ani brzeg rzeki, bagna czy obszar leśny nie były w stanie powstrzymać napływu migrantów, którym czasami zarzucano agresywne zachowanie.

W czwartek polski żołnierz został zadźgany przez nieznaną osobę przez barykadę.

W maju polscy żołnierze wystrzelili w kierunku migrantów ponad 700 bomb ostrzegawczych – podało w zeszłym tygodniu Ministerstwo Obrony RP.

Wiele organizacji humanitarnych zarzuca Polsce kontynuowanie nielegalnej praktyki wypychania.

Według polskiej straży granicznej od początku roku wykryto ponad 17 tys. prób nielegalnego przekroczenia białoruskiej granicy.

READ  Niemcy nadal będą oferować ten sam sprzęt co wcześniej - EURACTIV.com

W zeszłym miesiącu Warszawa ogłosiła plany wydania ponad 2,3 miliarda euro na wzmocnienie granicy, która jej zdaniem została wykorzystana przez Rosję do destabilizacji regionu poprzez ataki hybrydowe.

Według Warszawy ponad 90% osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę posiada rosyjskie wizy.